Neljapäev, 1. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Linnavolinik Alt ja linna trassiehitajad omavolitsesid Tehumardil (57)  
  Lugu sellest, kuidas linnavolinik Toivo Alt plaanis Tehumardile rajada karpkalatiiki, kuid välja kukkus suuremõõtmeline seaduserikkumine, mis ohustab nii külakaevude veetaset kui Kuressaare linna rahvusvahelist usaldusväärsust.

17. aprillil sai Kuressaare linnavolikogu ehituskomisjoni esimees Toivo Alt Salme vallavalitsuselt loa rajada Tehumardile Tõnise kinnistule karpkalatiik. Kui aga kaks nädalat hiljem mürises Tehumardil ekskavaator ning küla vahel vurasid 40 tonnised kallurid, oli nende tegevusel tiigi ehitamisega vähe ühist. Kogu halliseguse liiva vedasid OÜ Norwest Ehituse Grupp kallurid hoopiski Kuressaare linna vee- ja kanalisatsioonitrasside ehitusele. Kuu aja jooksul laadis kopp ilma kaevandamisloata veokitele vähemalt 10 000 kanti liiva. Toivo Aldi maalapil oli teoks saanud viimase aastakümne üks suurimaid keskkonnaalaseid õigusrikkumisi Saaremaal.

Selgituseks olgu öeldud, et seadus lubab füüsilisest isikust maaomanikku kasutada kaevandamisloata kaevandatud ainest vaid oma kinnistu piires ja isiklikuks tarbeks. Ainese müümine või kinkimine on keelatud. Juriidiline isik tohib kaevandada vaid kohaliku omavalitsuse poolt väljastatud kaevandamisloa alusel, mis OÜ-l Norwest Ehituse Grupp puudub.

Elanikud tõkestavad kallurite tee

Kuu aega väldanud kaevandustegevuse jooksul tegi vallavalitsus Tehumardi küla elanike kaebuse põhjal Norwest Ehituse Grupile ja Toivo Aldile ettekirjutuse, milles nõudis ebaseadusliku kaevandamistegevuse kohest lõpetamist.

Külaelanikud kurtsid, et kaevandamise käigus on lõhutud kuivendussüsteem ja kaevandaja juhib maapõuest imbuva põhjavee kraavi, mis ähvardas küla kaevud kuivaks jätta. Vallavalitsus tegi järelpärimise keskkonnainspektsioonile ja kutsus juuni algul olukorraga tutvuma ka Saaremaal viibinud keskkonnaministeeriumi kantsleri Sulev Vare.

Kaevandaja ja maaomanik andisid küll lubaduse kopp seisma panna, kuid mitte midagi ei juhtunud enne, kui külaelanikud ise füüsiliselt sekkusid. Nad tõmbasid juurdepääsuteele puude vahele punaste lintidega köie, mispeale kallurid tühjalt linna tagasi sõitsid.

“Igal pool reklaamitakse Kuressaaret kui keskkonnasõbralikku linna aga mis hinnaga see on saavutatud? ” ei varjanud Tehumardi Männiku talu peremees oma pettumust. Linna trassiehitusel vohav korralagedus oli jõudnud äärmusesse, kus ühe asula veevarustuse parandamiseks tehtavate tööde käigus hakati hävitama teise asula veevarustust. Ja seda PHARE programmi rahastamisel.

Salme vallavalitsuse kaks palet

Jälgides, millise kergusega vallavalitsus Toivo Aldi tiigi rajamise plaanid heaks kiitis tekib kahtlus, et ettekirjutustele ja välisele rangusele vaatamata pole vallavalitsuse suhtumine toimunusse siiski nii kategooriline kui seda ametlikes avaldustes esitletakse.

Taoliseks oletuseks annab alust tänavu veebruaris Tehumardil Valdur Poopuu maatükil OÜ Norwewst Ehituse Grupp osavõtul toimunud hobuste joogikoha rajamine, mille käigus kaevandatud materjal samuti Kuressaarde viidi. Tollal kutsus vallavalitsus sündmuskohale keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo töötajad, kes maaainese ebaseadusliku võõrandamise eest Valdur Poopuule trahvi määrasid.

Kui Toivo Alt kaks kuud hiljem oma tiigi rajamisel vallale kaevandajana jällegi firmat OÜ Norwest Ehituse Grupp esitles, pidi vallavalitsus ju ometi taipama, et nüüdki hakkab pihta ainese vedu linna veetrasside ehitusele. Ometi sai Toivo Alt vallalt kooskõlastuse, kuigi tal puudus tiigi (pikkus 150, laius 30 ja sügavus 3 meetrit) rajamiseks vajalik detailplaneering ja ehitusprojekt.

Iseasi on, et tegelikult pole valla kooskõlastusel mingisugust juriidilist pädevust, sest seaduse kohaselt saab tiigi kui rajatise ehitamine toimuda vaid omavalitsuse poolt heakskiidetud projekti alusel väljastatud ehitusloaga.

Teisipäeval käisid Saaremaal asja uurimas keskkonnainspektsiooni spetsialistid Tallinnast ja koostasid Salme vallale protokolli selle eest, et vald andis tiigi rajamiseks kooskõlastuse, küsimata maaomanikult keskkonnamemorandumit.

Kaevamine valel kinnistul

Nagu eespool öeldud, plaanis Toivo Alt tiigi ehitust talle kuuluval Tõnise kinnistul. Juba kahe nädala pärast oli aga mees tiigiehituse plaanid peast visanud ning müüs 2. mail kinnistu 10 000 krooniga OÜle Norwest Ehituse Grupp. “Kuna ehitaja tegi sellise ettepaneku, et ta on nõus maa minult ära ostma, siis ma kaalusin ja leidsin, et see on asjalik ettepanek,” ütles Toivo Alt Meie Maale.

Mõne aja möödudes tuli aga ilmsiks sootuks kummaline seik. Nimelt ei kaeva Norwest mitte Tõnise kinnistul, vaid hoopiski kõrvalasuval Tõnu kinnistul, mis samuti kuulub Toivo Aldile. Selgus, et Norwest isegi ei tea, kus asub kinnistu mille ta ostis. 29. mail müüs Alt 10 000 krooniga Norwestile ka Tõnu kinnistu. Ostu-müügitehingutele vaatamata on kahe kinnistu juriidiliseks omanikuks aga veel praegugi Toivo Alt, sest omandiõigus läheb uuel omanikule üle alles pärast kande tegemist kinnistusregistris. Saaremaal kulub selleks reeglina kolm kuud.

Toivo Alt ise kinnitas, et ta ei teadnud talle kuuluva maa peal toimuvast ebaseaduslikust kaevandustegevusest tervelt kuu aega mitte midagi. Ei teadnud enne, kui sai vallalt juuni algul vastava ettekirjutuse. “Küsimus on selles, et ega mina ei käi iga päev Tehumardil, sest ma ei ela seal ja mul ei ole selle maaga mingisugust suhet,” ütles Alt. Seega võib väita, et Norwest Grupp tegeles varastamisega päise päeva ajal.

Kuigi sõnades peab Toivo Alt Norwesti ebaseaduslikku kaevandamist väga kahetsusväärseks, on ta ise Tehumardi maaüksustel omavolitsenud mitmeid kordi. Tõnu ja Tõnise kinnistu mulda on Alt seadusevastaselt kasutanud oma Mändjalas asuva elukoha krundi ja linna staadioni ümbruse haljastamisel.

Varasemat kaevandamist Tehumardil hindas Alt ise mitte ainese võõrandamiseks, vaid teisaldamiseks, mille puhul seadus karistust ette ei näe. “Mina ei ole kellelegi mitte kunagi ühtegi tilka oma maavara võõrandanud. Ma olen osaliselt andnud staadionile, aga tõin sinna mulla tagasi,” kinnitas Alt.

Vallavanem Kalmer Poopuu andmetel on Toivo Alt kaevandanud mulda siiski ebaseaduslikult. “Kuna tal oli soine maa, siis pigistati silm kinni. Otseselt keegi ei lubanud, aga keegi ei läinud kaebama ja keegi ei teinud ettekirjutust,” rääkis Poopuu.

Büroojuhataja Tõnu Ausi prohmakad

Mõni aasta tagasi rääkis raadio, kuidas Sitsiilias tapeti Euroopa Liidu toetuste kasutamise järelvalvet teostav ametnik ning kuidas Palermo ooperiteater oli kümme aastat remondis, sest ükski Rooma ametnik ei julgenud remondiraha kulutamist Sitsiiliasse kohapeale kontrollima tulla. Tehumardi juhtumi puhul tekib kahtlus, et ka Saaremaal on mõjukaid inimesi, kelle tegevusega kokku puutudes hakkab riiklik inspektor oma pädevuses kahtlema.

Kui Keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo juhataja mai lõpus Tehumardil kaevandustegevust uurimas käis, jättis ta külaelanikele otsustusvõimetu ametniku mulje. “Ta mitu korda väitis, et venelastel [OÜ Norwest Ehituse Grupp] on nii tugevad advokaadid Tallinnas taga, et nendega ei tasu hakata üldse jamama,” meenutas üks Tehumardi elanik Meie Maale.

“Aga loomulikult on neil tugevad advokaadid. Ma ei kujuta ette, mis siin siis halba on, kui ühel firmal on tugev advokaat,” kommenteeris Aus juhtunut hiljem Meie Maale.

Tõnu Ausi pealiskaudsust Tehumardi juhtumiga tegelemisel näitab tema koostatud protokoll Norwest Grupi juhile Andrei Shershinile. Aus tegi Shershinile 6000 krooni trahvi kohaliku omavalitsuse poolt väljastatud loata kaevandamise organiseerimise eest Tõnise kinnistul 23. maist – 6. juunini. Samas on teada, et kaevamine toimus Tõnu kinnistul ning 1. maist alates. Ka Keskkonnainspektsiooni peadirektori Ain Purga hinnangul toimis Tõnu Aus antud juhtumit uurides pealiskaudselt.

Trahv võib ulatuda kahe miljoni kroonini

Kui mõned kuud varem määras Aus maaomanik Valdur Poopuule trahvi hobuste joogikoha rajamisel kaevatud ainese võõrandamise eest, siis Toivo Aldi maa peal toimunu eest sai karistada kaevandaja. Piisas Aldi väitest, et kaevandamine toimus ilma tema loata.

Norwest Grupi juht Andrei Shershiniga vesteldes jäi Meie Maale mulje, et mees nõustus trahvi enda peale võtma Toivo Aldi maine päästmiseks. “Saate aru, kui seal [(protokollis] oleks seisnud perekonnanimi Alt, oleks see paljudele olnud väga meeltmööda,” ütles Meie Maa toimetajale Tõnu Preile Norwest Grupi juht Andrei Shershin, kes enda sõnul nõustus trahviga tingimusel, et sellest ei kirjutata ajalehes.

“Mulle anti lubadus, et seda ei avaldata ajalehes, seetõttu ma nõustusin selle trahviga. Ma ütlesin, et kui materjal läheb ajalehte, siis ma eelistan selle andmist kohtusse ja minu advokaadid tõstaksid igal juhul minu tegevuse õigsust,” sõnas Shershin, kes lubas loo avaldamise korral anda kohtusse ka ajalehe.

Nüüd tuleks Shershinil hakata tõsiselt mõtlema oma tegevuse õigsuse tõestamise peale, sest 6000 krooni trahvi ebaseadusliku kaevandamise organiseerimise eest tilk meres selle kõrval kui Norwest Grupp peab maksma trahvi ka kaevandamisloata kaevandamise eest.

Maapõue seaduse paragrahv 83. kohaselt tuleb loata kaevandamise eest maksta trahvisumma, mis arvutatakse välja järgmiselt: tehakse kindlaks kaevandatud maaainese kogus ja harilik hind ning korrutatakse siis viiega. Arvestades, et Saaremaal maksab ainese kant keskeltläbi 30 – 40 krooni ning kaevandatud on vähemalt 10 000 kanti, võiks trahvisumma viiega korrutades küündida kahe miljoni kroonini.

Tõnu Aus õigustas kaevandamisloata kaevandamise eest karistuse määramata jätmist sellega, et ainese koguse kindlakstegemiseks puudub metoodika. Praegu tegelevad Tehumardil tekitatud kahjude kindlakstegemise ja võimlaiku trahvi määramisega keskkonnainspektsiooni spetsialistid Tallinnast.

Ärme räägi, et asjad on hukas

Kuressaare abilinnapea Urmas Lõhmus muutus vee ja kanalisatsioonitrasside ehitusel esinevatest puudustest ja seaduserikkumistest kõneldes murelikuks. “See on Eesti riigi projekt ja kui me laseme siit väga palju negatiivset, siis mõjub see Eesti riigi mainele mittepositiivselt. Ma ei ta sulle öelda, et sa peaksid midagi varjama aga ma tahan öelda, et midagi pahatahtlikku iseenesest me teeme saarlastele, kui me otsime ainult negatiivset,” rääkis Lõhmus. “See ei ole mingisugune küla projekt, Euroopa maksumaksja maksab selle kinni põhiliselt,” lisas ta.

Vee ja kanalisatsioonitrasside ehitusel ehitusjärelvalvega tegeleva AS Eesti Veevärk projektijuht Ain Kivi märkis, et trasside katmisel kasutatava ainese päritolu ei kuulu ehitusjärelvalve pädevusse. “See kas materjalid varastatakse kusagilt või soetatakse ebaseaduslikult, see ei ole meie kompetents. See on ma, arvan, keskkonnateenistuse, politsei või maksuameti või kelle iganes kompetents,” kommenteeris Ain Kivi. “Aga loomulikult peavad töövõtjad jälgima kõiki EV seadusi ja loomulikult ei ole see normaalne, kui töö teostaja hangib materjali ebaseaduslikult või seda varastab,” lisas ta.

Trassitööde peatöövõtja firma Water Ser esindaja Ingvar Kosarv ütles Meie Maale, et teda eriti ei huvita, kust alltöövõtjad trasside tagasitäiteks ainese saavad. “Kui ma seda uurima hakkaks, on juba teise firma siseasjades tuhnimine. Minul on põhiline, et ma saaksin oma töö tehtud, minu jaoks on tähtis tihedus, mis sealt kaevikust pärast välja paistab,” rääkis Kosarv.

Ain Kivi sõnul peab järelvalve jälgima ka seda, et materjal, mida trasside tagasitäiteks kasutatakse vastaks normidele ning et selle kohta oleks labori tõend. “See liiv mis on praegu linna toodud, sel on labori tunnistus,” sõnas Kivi.

Tegelikult on Norwestil vaid üksainus veebruari lõpust pärinev tõend killustiku ja kruusa kohta, mis on teha lastud AS Teede Tehnokeskus laboris. Samal ajal on teada, et Norwest on omale ainest hankinud erinevatest kohtadest. Selle asemel, et asjast tõsiselt huvituda muudab taoline jutt Ain Kivi närviliseks ning ta asus nii ennast kui Norwesti kaitsma. Muuhulgas väitis Kivi, et Norwestil on labori tõend Tehumardilt toodud liiva koht, kuid see on pehmelt öeldes vale.

Alapakkumise ohvrid

Ettevõtja ning Salme vallavolikogu esimees Prits Liblik, kes erinevalt vallavalitsusest suhtub Tehumardil aset leidnud röövkaevandamisse väga kriitiliselt, peab trassiehitajate kratiliku materjalivarumise põhjuseks vee-ja kanalisatsioonitrassi ehituskonkursi võitnud firmade Water-Ser ja Saare EPT liiga madalat pakkumist. “Seal tehti alapakkumine ja nüüd on vaja väga odavat materjali,” sõnas Liblik.
 
  AIN LEMBER Meie Maa 02-07-2002  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Kuressaare joogivesi on nüüd puhas (2)
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 5519 Veebimajutus: www.eq.ee