Teisipäev, 21. september Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 09:00
Temperatuur: 6.5°C
Õhurõhk: 766.8 mmHg
Õhuniiskus: 92 %
Tuule kiirus: 3 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Täna 25 aasta eest algasid Muhus “Siin me oleme” võtted (1)  
  Kui Sulev Nõmmik 25 aastat tagasi Muhus filmi “Siin me oleme” võtteid alustas, ei osanud ta ilmselt aimata, et linateosest kujuneb eestlaste üks kultusfilme.

Homme õhtul kell 17 tähistatakse Pädaste mõisas filmivõtete algust üritusega “Jaanipäev nagu filmis”. Pädaste mõisa omanik Imre Sooäär puutus filmitegemisega vahetult kokku.

“Mäletan, kuidas Sulev Nõmmik, ehk rohkem tuntud kui Kärna Ärni, tuli Muhu saarele ja ja hakkas küsima, kas saab siin kuskil inimesi majutada. Mina juhtusin parajasti tee ääres olema ja olin Sulev Nõmmikule teejuhiks,” meenutas Imre Sooäär.
Sooääre sõnul ei öeldud alguses mitte midagi selle kohta, mida Muhus tegema hakatakse, nimetati vaid, et käsil on üks suur projekt.

“Kui aga kuulsaid näitlejaid hakkas kohale tulema ja terve Muhumaa oli kihevil, siis varsti sai selgeks, et Sulev Nõmmik hakkab tegema Juhan Smuuli “Suvitajate“ põhjal filmi “Siin me oleme,” kirjaldas Sooäär võtete algust.

Filmivõtted toimusid peamiselt Koguvas, talus, mille peremees Nuka Ärni oligi Smuulile “Suvitajate” loo prototüübiks. “Nõmmik oleks tahtnud, et Nuka Ärni oleks selles filmis iseennast mänginud, aga kuna Ärni oli siis juba üsna vana, polnud ta nõus ja nii sai selle osa endale Karl Kalkun,” lisas Sooäär.

Võtted toimusid veel Igakülas, väina tammi juures ja osa võtteid tehti helikopterilt.

Koolipoiss Imrelgi õnnestus filmis endale pisike osa saada. “Mina, minu õde ja Ervin Abeli poeg ning tütar mängisime filmis Ärni noori sugulasi, kes suviti kodus käivad ja külalastega mängivad,” täpsustas Sooäär.

Tänaseks on mitmed osatäitjad ja Sulev Nõmmikki surnud, aga kohale on lubanud tulla Lia Laats, lõbusad madrused Lauri Nebel ja Väino Puura, riigikogulane Kadri Jäätma, kes mängis Lauri Nebeli pruuti ning tõrjus poisi lähenemiskatseid: “Ära nii sügavale põue poe, vara veel”.

“Homme meenutavad osatäitjad filmi tegemise aegu, pajatavad naljakaid kohti sellest, mis kaadri taga juhtus ning laulavad laule filmist. Teadupärast oli filmi ”Siin me olme” tegemine nii sündmusterohke, et Juhan Smuul oleks võinud sellest kirjutada loo “Eesti näitlejate kummalised juhtumised Muhu saarel”,” tunnistas Sooäär.

Film ise sai valmis aasta hiljem ja vahepeal tuli seda mitu korda ümber lõigata, kuna Moskva polnud rahul ega kinnitanud tehtud tööd ära.

Homme õhtusel üritusel, mis kestab südaööni, on võimalik kultusfilmiks saanud linateost uuesti üle vaadata ning filmist rahva sekka läinud lendlauseid meelde tuletada.

“John, lase vesi välja... Autol, loll.”
Folklorist Anu Põrk uuris Tartu Ülikoolis Sulev Nõmmiku filme “Mehed ei nuta” (1968), “Noor pensionär” (1972) ja “Siin me oleme” (1978), eelkõige neist pärit fraase ehk filmikilde, mis on inimeste kõnepruugis oma koha leidnud.

Muu hulgas selgus laialisaadetud küsitluskava põhjal, et keskmine eestlane on nimetatud teoseid näinud enam kui viiel korral.
Kõige enam kilde, 58, märgiti filmist “Siin me oleme”, neist populaarseim oli “John, lase vesi välja… Autol, loll.” Seda mainis 35 vastajat.

Väga tuntud ja sageli kasutatavaks killuks osutus ka “ütle talle, et me oleme Tallinnast, ütle talle, et me maksame”. Rahva hulgas kasutuses olles on see küll lühenenud, nii et edasi antakse üksnes lause tuummõte: “Me oleme Tallinnast, me maksame.”

Populaarseimad killud filmist “Siin me oleme” on veel “Kui Tallinnasse lähme, lähme kohvikusse ja loomaaeda”, “Ega ma ei tule alla. Ma ei tule alla, te võite matta mind koos majaga!”, “Ikkagi inimene!”

Anu Põrki bakalaureusetöö “Filmikildude koht tänapäeva folklooris ja nende kasutus” on failina saadaval internetiaadressil www.hot.ee/filmikillud
 
  Heli Salong Meie Maa 22-06-2002  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Autoga teelt välja sõitnud noormees hukkus
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1665 Veebimajutus: www.eq.ee