Teisipäev, 4. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Vilsandi rahvuspark piirab liikumist Harilaiul  
  Vilsandi rahvuspargi koosseisu kuuluv Harilaiu poolsaar on viimastel aastatel muutunud Saaremaa külastajate üheks meelispaigaks ning rahvuspark kavatseb edaspidi poolsaare looduse kaitseks piirata seal turistide liikumist.

Harilaid ja Kiipsaare nukil asuv viltune majakas on viimastel aastatel Vilsandi rahvuspargi kõige külastatavam paik. Harilaiu järelevaataja August Järvalaine sõnul külastab seda paika 7000–9000 inimest aastas.

Ka rahvuspargi direktor Arvo Kullapere tunnistab, et Harilaiu koormus kasvab pidevalt: “Harilaid on atraktiivne koht, mis külastajaid ligi meelitab. Kuna rahvuspargi 150 meresaart turistidel külastada ei õnnestu ja Vilsandi külastusmaht, ligi 4000 inimest, on täis, otsime teisi võimalusi, kuhu puhkajaid suunata ja üheks võimaluseks on poolsaared.”

Harilaiu kaitselala hõlmab 460 hektari suurust Kiipsaare sihtkaitsevööndit ja 200 hektarilist Kõruse piiranguvööndit.
Kõigepealt tuleb parandada matkaradade tähiseid ja suures osas on seda ka tehtud. Rahvuspark tellib 20 000 krooni eest silte, teeviitu ning uue suure kaardi. Samuti määratakse rahvuspargi poolt ära lõkkeplatsid ning tuuakse juurde välikäimlaid.

Piiratakse liikumist

Ka ostis rahvuspark kümme väiksemat prügikonteinerit ja rendib suveks ühe suure konteineri. Kihelkonna vallavalitsusele on tehtud ettepanek tellida ja paigaldada kaks liiklusmärki, mis piiraks turistide liikumist.

“Kärla politseijaoskonnaga on saadud kokkulepe, et nädalavahetustel hakkavad Harilaiul patrullima politseinikud ja kui avastatakse märke üleastumistest, on õigus korrarikkujaid trahvida. Samuti vaatab korra järele rahvuspargi järelvalvetöötaja,” selgitas Kullapere.

Turismifirmad, kes tahavad edaspidi sõita bussiga Harilaiule, peavad enne Loonalt läbi minema. Harilaiule lastakse suuri gruppe vaid koos piirkonda hästi tundvate giididega.

Kuna selletalvised viis suurt tormi on Harilaiu teed läbimatuks muutnud, siis poolsaare keskel olevast järvest kaugemale sõita ei lubata ja sinna tehakse uus parkimisplats.

“Edaspidi arutame, kas Harilaiu tippu üldse sõidukitega lubada. Kuna poolsaarel on palju kaitstavaid taimi, soovitavad botaanikud mõne piirkonna päris suletuks jätta,” lausus Kullapere.

Randa ei tule

Rahvuspark püüab tulevikus arvestada purilaudurite soovi tulla Harilaiule surfama, aga enne kui vastavad kohad pole ette valmistatud, seda lubada ei saa. Skuutrisõitjaid kaitsealale ei lubata. Ujumine Harilaiul toimub esialgu igaühe oma riisikol, sest ametlikku randa vallal ega rahvuspargil võimalik pidada ei ole.

Kullapere ei välista, et poolsaare tippu võiks suveks tekkida mingi teenindus, aga paljugi saab selgemaks siis, kui vald Kiipsaare majaka müüki paneb. Loomulikult kui majaks üldse püsti jääb, sest juba praegu on majaka jalg 10 meetri kaugusel vees ning liivade liikumine jätkub.
 
  Heli Salong Meie Maa 30-04-2002  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1715 Veebimajutus: www.eq.ee