Esmaspäev, 29. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Sõrulased ja muhulased protestivad maade hindamise (1)  
  Torgu vallavolikogu saatis maa-ametile kirja, milles leiab, et maa korraline hindamine viidi läbi omavalitsuse ettepanekuid arvestamata ja seadusi rikkudes ning nõuab seetõttu maade uut hindamist.

Esmaspäeval maa korralist hindamist arutanud Torgu vallavolikogu sedastas, et “rannikualas olevat maa kasutamishinda on tõstetud rabavalt”.

Volikogu esinaine Anne Rand märkis, et muidugi oli hindamise eesmärk maa hariliku väärtuse leidmine, kuid pole arvestatud maa väärtust tsoonide, sihtotstarbe ja kõlvikute kaupa.

“Tõenäoliselt pole arvestatud ka seda, et katastriüksuse sihtotstarbe määrab siiski kohalik omavalitsus,” lisas Rand.

Torgu volinike väitel pole uute maksustamishindade leidmisel järgitud kehtivat maa hindamise seadust ja selle alusel välja antud õigusakte. Näiteks on sõrulaste hinnangul rikutud määrusi, mis sätestavad, et hindamise tulemusena määratakse maa väärtus sihtotstarbe ja kõlvikute kaupa ning metoodika väärtuste määramisel tuleb tegelda sihtotstarbe liikide ja kõlvikutega.

Torgu vallas on moodustatud kolm hinnatsooni: rannikuala, laiud ja ülejäänud valla territoorium. “Kas tõesti peab olema kõik müügiks? Volikogu arvab teisiti. Kõik ei saa olla müügiks. Me peame arvestama kohaliku elukeskkonna säilimist kohaliku elaniku tarvis. Ei saa laiendada ühtset kõrget hinda kogu rannikualale, vaid hindaja oleks pidanud nägema tegelikku olukorda, sest looduses maa kvaliteedist tulenev hind on paikkonniti kümneid kordi erinev,” nentis Anne Rand.

“Leiame, et maa korraline hindamine on tehtud kiirustatult ja omavalitsuse ettepanekuid arvestamata. Nõuame protsessi peatamist ja maade uut hindamist kõigile seaduse nõuetele vastavalt,” märkis Anne Rand, kes saatis seda sõnumit kandva pöördumise nii maa-ametile kui ka konkreetselt hindamisega tegelenud isikutele.

Ka muhulased pole rahul maade hindamisega

Teisipäeval toimunud Muhu külavanemate koosoleku probleemiderikkaimaks päevakorrapunktiks kujunes maade korralist hindamist ja maamaksu puudutav küsimus.

Külavanemad avaldasid rahulolematust selle üle, et nii Saare- kui Muhumaa on hinnatud ühtse tervikuna, ehkki olenevalt asukohast on maade väärtus väga erinev. Seetõttu tehti ettepanek, et maksustamata peaksid jääma rannaäärsed roomaad, kuhu ei saa ehitada ning mida ei saa kasutada ka puhkemaana.

Muhu vallavanema Ain Saaremäeli väitel on arusaamatu, miks riigile kuuluvad maad, näiteks riigimets on maksustamise alt välja jäetud. Küll aga tuleks maksustamise alt täiesti välja jätta looduskaitsealused maad, leiavad Muhu külavanemad.

Põhjendamatu on nende hinnangul ka metsamaa maksustamishind 3500 kr/ha, mis on Saare maakonnas kõrgeim. Samas on teada, et näiteks Muhus on korralikku metsa vähe ning enamus muhulasi ostab vajaliku tarbe- ja küttepuu Saaremaalt või mujalt.

Valla maa-ameti juhataja Asta Sepp ja vallavolikogu esimees Jaan Kesküla soovitasid külavanemail oma küla piires konkreetne olukord välja selgitada ning ettepanekud ja protestid maaomanike allkirjadega neljapäevaks maaametisse tuua.
 
  Vassili Auväärt, Andres Sepp Meie Maa 11-10-2001  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Kuressaare joogivesi on nüüd puhas (1)
» Kuressaare kraanivesi veel lõplikult kolibakterist puhas ei ole
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4430 Veebimajutus: www.eq.ee