Neljapäev, 23. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  President Bush esitas maailmale ultimaatumi  
 
   
Kui palju inimesi tapsite teie Vietnamis ja Iraagis? küsivad USA saatkonna eest protesteerivad jaapanlased.
Neljapäeval USA kongressi kahe koja ühisistungil peetud kõnes kutsus president George W. Bush maailma riike ühinema sõjaga terrorismi vastu ning esitas ultimaatumi: "Te kas olete meiega või olete te terroristidega".

Bush hoiatas, et USA sõjaliste aktsioonide tund on lähedal. Pöördudes Ühendriikide õhu-, maa- ja merevägede poole, kes on koondumas Afganistanist löögiulatuse kaugusesse, ütles ta: "Olge valmis. Ma käskisin vägedel lahinguvalmis olla, ja selleks on põhjust: saabumas on tund, mil Ameerika tegutseb."

"Meie lein on muutunud vihaks ja viha otsustavuseks. Me kas toome vaenlased kohtu ette või viime kohtumõistmise vaenlasteni, aga õiglus seatakse jalule," kuulutas Bush. Samas manitses ta 11. septembri terrorirünnakutest vapustatud ameeriklasi "olema rahulikud ja resoluutsed ka jätkuva ohu palge ees".

Bushi sõnul viitavad kõik New Yorgi ja Washingtoni terrorirünnakute järel kogutud tõendid saudi multimiljonärile Osama bin Ladenile ja tema organisatsioonile al Qaeda. USA riigipea hoiatas Afganistani valitsevat Talebani, et kui bin Ladenit ja tema käsilasi viivitamatult välja ei anta, on tagajärjed kohutavad. Lisaks nõudis ta, et Taleban vabastaks välisriikide kodanikud, sulgeks Afganistani pinnal tegutsevad terroristide laagrid ja lubaks USA ametnikke laagrite likvideerimist kontrollima.

"Need nõuded ei ole läbirääkimiseks ega arutamiseks. Taleban peab tegutsema ja tegutsema otsekohe. Nad kas annavad terroristid üle või jagavad nende saatust," teatas president.

Bush andis teada, et algamas on ülemaailmne terrorismivastane võitlus poliitiliste, majanduslike ja sõjaliste vahenditega ja see võitlus ei piirdu kättemaksuga terrorirünnakute eest ega ühekordsete rünnakutega.

Kindlustamaks endale moslemiriikide toetust algavas terrorismivastases sõjas, rõhutas Bush, et ta ei lähe sõtta islamiga ja süüdistas bin Ladenit islami rahumeelse õpetuse moonutamises. "Terroristid on omaenda usu reeturid, kes püüavad sisuliselt kaaperdada islamit ennast. Ameerika vaenlaseks ei ole meie arvukad moslemi sõbrad, selleks ei ole meie arvukad araabia sõbrad. Meie vaenlane on äärmusterroristide võrk ja iga valitsus, mis neid toetab," kuulutas ta.

Enamik ameeriklasi pooldab ulatuslikku sõda

90 protsenti president Bushi kõne järel läbi viidud ABC NEWS/Washington Posti küsitlusele vastanuist toetab sõjalisi aktsioone New Yorgi ja Washingtoni terrorirünnakuis süüdi olevate rühmituste või riikide vastu.

63 protsenti toetajaist pooldab ulatuslikku sõda nii süüdlaste kui terrorismi vastu üldiselt, 24 protsendile oleks enam meeltmööda kättemaks kitsamalt ainult USA terrorirünnakutega seotutele.

Küsimusele, kas nad kiidavad heaks Bushi tegevuse USA-d tabanud terrorirünnakutele vastuse organiseerimisel, vastas jaatavalt 91 ja eitavalt 5 protsenti küsitletuist.

Sõjategevuse kestvuseks arvas 57 protsenti vastanuist aastaid, 22 protsenti vähemalt aasta, 14 protsenti mõni kuu ja vaid kaks protsenti oli arvamusel, et hakkama saadakse paari nädalaga.

Euroopa Liit ja USA tõotavad koostööd

Ühendriigid ja Euroopa Liit kuulutasid neljapäeval välja ühise ülemaailmse terrorivastase kampaania, tõotades eelkõige koostööd USA-d tabanud terrorirünnakute korraldajate jälitamisel ja kohtu ette toomisel.

"Hiljutiste rünnakute eest vastutavad isikud tuleb tabada ja kohtu ette tuua. Me alustame põhjalikku, süstemaatilist ja püsivat jõupingutust rahvusvahelise terrorismi, selle liidrite, toimepanijate ja ühenduste kõrvaldamiseks," kõlas avaldus.

Koostöökokkulepe hõlmab infovahetust, rangemat lennundusjulgeolekut, immigratsiooni- ja viisakontrolli, ekspordikontrolli ja relvastuse leviku piiramist, terroristide rahaallikate likvideerimist ning nende ja nende toetajate kohtu ette toomist, ütles USA välisminister Colin Powell pressikonverentsil. Avalduses lisati sellele nimekirjale veel politsei- ja kohtukoostöö, kaasa arvatud väljaandmisprotseduurid, piirikontroll, politsei ligipääs infole ja elektrooniliste andmete vahetamine.

Vene president Vladimir Putin ja Prantsuse riigipea Jacques Chirac rõhutasid neljapäeval, omavahelises telefonivestluses, et võitluses rahvusvahelise terrorismi vastu on oluline kasutada kõiki rahvusvahelisi mehhanisme, esmajoones ja eelkõige ÜRO-d ja selle Julgeolekunõukogu.

Taleban ei alistu rünnakutele

Afganistani valitsev islamiliikumine Taleban teatas eile, et ei alistu iial, kui USA teda ründab. "Sellest tuleb jõudemonstratsioon," ütles suursaadik mulla Abdul Salaam Zaeef Pakistani pealinnas ajakirjanikele. "Jõule ja kurjusele ei alistu me iial."

Lisaks teatas ta, et Afganistani islamivaimulike neljapäevane otsus soovitada Talebanil mõjutada saudi miljonärterroristi Osama bin Ladenit vabatahtlikult riigist lahkuma ei ole valitsusele siduv. "Me ei ole valmis bin Ladenit tõenditeta välja andma," sõnas ta.

Kabuli elanikud on nördinud sellest, et USA president lükkas Afganistani vaimulike kompromissettepaneku kui ebapiisava tagasi ning ennustasid, et see ühendab afganistanlased valitseva Talebani selja taha.

Afganistani elanike arvates tähendab islamivaimulike ettepaneku tagasilükkamine, et USA kavatseb alustada sõda islami vastu. "Ameerika poliitika pärast vaimulike otsust on selge viide, et see maailma ainus üliriik tahab võidelda islami vastu, nagu Taleban on väitnud," ütles Kabuli vürtspoodnik. "USA on otsustanud Afganistani rünnata ega aktsepteeri mingit paindlikkust, mida Taleban üles näitab. USA joon kurvastab meid ja me mõistame selle hukka," lausus afgaanist tudeng.

Kuigi Afganistani naaberriigi Pakistani president Pervez Musharraf on tõotanud rünnakus USA-d abistada, ennustas suursaadik Abdul Salaam Zaeef, et ühena kolmest maailma riigist Talebani tunnustanud Pakistan ei ühine USA rünnakutega Afganistani vastu.
 
  MM/BNS BNS 22-09-2001  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3886 Veebimajutus: www.eq.ee