Neljapäev, 1. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Eesti Energia hinnangul tuuleenergiat praegusesse elektrivõrku toota ei saa (2)  
  Saare maakonnas pole olemasolevasse elektrivõrku võimalik Eesti Energia AS Jaotusvõrgu Saarte piirkonna juhi Lembit Meistersoni hinnangul praegusel hetkel tuuleenergiat toota.

Tuuleenergia tootmisest huvitatud ettevõtjaid on piisavalt, nõuetekohase elektrivõrgu väljaehitajaid aga napib. Seepärast kavandab Eesti Energia kuu aja pärast läbi viia seminari, et tehnilisi tingimusi ettevõtjatele selgitada.

"Narvast hakkab jäme elektrivõrk tulema ja läheb Sõrve otsas kõige peenemaks, see on kõige kaugem punkt," selgitas Meisterson. “Nüüd tahavad Sõnajalad Sõrves hakata genereerima võimsust, mis on suurem Saaremaa võimsusest ja hakata seda tagasi suruma. Meie võrk pole selliselt üldse välja ehitatud, et nii saaks toimuda,” lisas ta.

Meisterson märkis, et tuul on rannikul pulseeriv, hea tuulega rakendub 50-100 % generaatori võimsusest, mis tähendab, et tal peab pidevalt olema ka selline võimsus vastas, et defitsiiti ei tekiks.

Meistersoni selgitusel võib genereeriv võimsus olla vaid 10 % kogu võrgu koormusest, siis jääb võrk veel stabiilseks. “Muidu tekivad võnked, pole pinge kvaliteeti ja võrk võib ära laguneda, inimesed jäävad ilma vooluta. See ei ole nii, et iga külamees hakkab vurriga ajama, teie ainult võtke vastu. Võrk on tehniline ehitus, millel on oma parameetrid, mida suvalise genereerimisega ei saa rikkuda. See on igal pool maailmas juba välja arvutatud, aga meie siin oleme jälle metsikud mehed ja hakkame ise jalgratast leiutama," rääkis elektrispetsialist Meisterson.

Kõigepealt peab elektrivõrgu selliselt välja ehitama, et sinna saaks tuuleenergiat toota, mis aga eeldab poliitilist otsust, sest raha selleks napib nii maakonnal kui Eesti Energial.
Ilmselt jõutakse ükskord selleni, et need, kes tahavad omatoodetud elektrienergiaga turule tulla, saavad kaasa ka kohustuse kindla pikkusega elektriliini ja alajaama väljaehitamiseks.

Loodetavasti seminaril, mille nii Meistersoni kui Saare maavalitsuse peaspetsialisti Raimond Jõearu sõnul kuu aja pärast asjasthuvitatud pooled üheskoos korraldavad, jõutakse ka mingite konkreetsete otsusteni. Ilmselt mujalt mahamonteeritud vanu generaatoreid üldse kasutada ei lubata.
Oleg Sõnajalg plaanib kolme uut tuulegeneraatorit Salme vallas Üüdibe külas tööle saada veel sel aastal.
 
  Veljo Kuivjõgi Meie Maa 23-08-2001  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Kuressaare joogivesi on nüüd puhas (2)
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4099 Veebimajutus: www.eq.ee