Pühapäev, 26. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Pöidelased käisid ringreisil (2)  
  Läinud neljapäeval võtsid 43 Pöide pensionäri ette pika ringreisi vaatamisväärsustega tutvumiseks Kaarmal ja Leisis.

Pöide reisihimulise rahva huvireis algas Kõrkverest ja kogus kaasatulijaid ka Tornimäelt, Reinast, Pöidelt ning seejärel võiski bussijuht Arvo Oll Kuressaare poole sõita kus ootas giid Urve Kirss, kes maarahvale alustuseks linna korrastatumaid koduaedu tutvustas.

Seejärel sõideti mööda Mustjala maanteed linnast välja ja esimene peatus tehti Astes, OÜ Sarmeti heakorrastatud territooriumil. Ettevõtte töödest rääkis direktor Meius. Kui 1961.a. loodud juveelitehasest sai tööd üle 200 inimese, siis praegu annab nende ilusate esemete valmistamine tööd 44 inimesele ja valmistoodang läheb Soome ning Rootsi.

Astest sõideti Kaarmale, kus kuulati vabariigi ainsa eraettevõttena töötava kiviraietöökoja juhataja Volli Saia jutustust selle ettevõtte rajamisest ja arenemisteest, mille praegusest ilusast toodangust 90% läheb välismaale ja põhiliselt täidetakse tellimustöid.

Norralased on siit omale kiviaedade ehitamiseks isegi paekiviklompe viinud. Imetlemise osaliseks sai veel üks ilus kodumaja, mis saanud dolomiidist välisviimistluse ja rõdukaunistused ning kus Saia enda töödki sees. Kivitolmuga kaetud möldrit meenutav ettevõtja annab tööd 10 meistrimehele ja on ise selle ameti hinnatuim asjatundja.

Kaarmal viis fantastiline giid Kirss rahva veel Oskar ja Rudolf Kallase kodukohta ning Kaarma surnuaeda, kuhu mitmete tuntud kultuuritegelaste kõrvale on maetud ka 6 kindralit, endiste mõisnike ja kirikikuõpetajate pojad. Tähelepanuväärsemad olid nende hiiglaslikud kivist hauakabelid.

Seejärel ronis reisiseltskond Kaarma maalinnusele. “See on endise linna asukoht, mis oli ehitatud neeme peale ja mida ümbritses kraav”, rääkis Urve Kirss, kelle sõnul on Saaremaal põldu haritud rohkem kui 6000 aastat ja pronksiajal on siit ka vilja välja viidud. Põgusa peatuse tegime ka remonditava Kaarma kiriku kui ülemaailmse tähtsusega gooti stiilis ehituse juures. Viimase peatuse Kaarmal tegime endise õpetajate seminari asukohas ja teekond jätkus Leisi suunas.

Oodatud peatus tehti Leisi pagariäris ja kui pood oli saiadest tühjaks ostetud ning pisut kehakinnitust võetud, võis sõit rõõmsalt jätkuda. Peatus tehti Laugu klaasikojas, kus oma juba 6 aastat töötavat ettevõtet tutvustas lahkelt selle omanik, kunstiõppejõud Peeter Rudaš, kelle sõnul käib siin suve jooksul umbes 4000 uudistajat. Siin sai imetleda ilusaid klaasesemeid ja midagi meeneks ka kaasa osta.

Pisike peatus tehti ka Triigi sadamas, kus midagi muud peale tuulise ja tumehalli merevee polnudki näha. Viimane peatus tehti 13.sajandi paekiviehituses, Karja kaunis kirikus.
 
  AIMI PITK Meie Maa 07-08-2001  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3161 Veebimajutus: www.eq.ee