Pühapäev, 4. detsember Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Plahvatused katkestasid liikluse Kertši sillal (1)  
  Kertši väina ületaval sillal, mis ühendab Venemaa mandriosa Ukrainalt okupeeritud Krimmi poolsaarega, katkes laupäeva varahommikul liiklus, kui seal toimus vähemalt üks plahvatus ja raudteel süttisid kütusetsisternid.

Vene sõltumatu meediakanal Meduza kirjutas, et põleng sai alguse sellest, kui ilmselt rünnaku tagajärjel plahvatas silla madalamal, maantee-osal sõitnud veoauto. See süütas silla kõrgemal asuval raudtee-osal kütusemahutid. Ehkki peamine põleng oli raudteesillal, on purustatud ka üks kahest maanteesilla poolest. Plahvatuse tagajärjel varisesid kokku maanteesilla ühe poole kaks sillet.


"Täna kell 6.07 toimus Krimmi silla autotee osal Tamani poolsaare läheduses veoauto plahvatus, mis tõi endaga kaasa seitsme kütusemahuti süttimise silla raudtee-osal, mis olid Krimmi poole suunduva rongi koosseisus," öeldi Venemaa terrorismivastase komitee pressikeskuse teates.

"Krimmi sild on suletud nii auto- kui rongiliiklusele, valmistutakse praamiliikluse käivitamiseks," ütles Krimmi okupatsioonivalitsuse transpordiminister Nikolai Lukašenko.

Tema sõnul töötavad koha peal eriteenistused.


Interfaxi andmeil suudetid osa rongist siiski toimetada Kertši raudteejaama Krimmi poolsaarel.

Venemaa avas maantee- ja raudteesilla üle Kertši väina 2018. aastal, et siduda tugevamalt 2014. aastal Ukrainalt annekteeritud Krimmi poolsaar endaga.


Sild on 19 kilomeetrit pikk ja sellega Euroopa ja Venemaa pikim.


Sõiduautodele ja bussidele avati liiklus sillal 2018. aasta 16. mail, veoautodele sama aasta 1. oktoobril. Reisirongiliiklus avati sillal 25. detsembril 2019, kaubarongid hakkasid seal sõitma 30. juunil 2020.


Venemaa kinnitusel silla see osa, mis võimaldab laevade liikluse läbi Kertši väina, kahjustada ei saanud.


Plahvatustest sillal teatasid oma sotsiaalmeediakontol ka Ukraina õhujõud.

Putin moodustab komisjoni


Venemaa president Vladimir Putin käskis juhtunu uurimiseks moodustada valitsuskomisjoni, ütles tema pressiesindaja Dmitri Peskov Vene meediale. Peskovi sõnul ei saa vee praegu öelda, kui kaua võtab aega silla taastamine.


Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Aleksandr Baškin ütles, et Moskva vastab arvatavale rünnakule asümmeetriliselt. Riigiduuma saadik Oleg Morozov märkis aga, et sillale korraldatud "terrorirünnak" nätab, et välja on kuulutatud "sõda ilma reegliteta".


Ukraina: sild oli sihtmärk nr. 1


Ukraina võimuesindajad on korduvalt öelnud, et silda võidakse rünnata. Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak ütles augustis, et Ukraina võimud peavad silda legitiimseks sihtmärgiks, kuna see on Krimmis asuvate Vene relvajõudude peamine varustustee.


Ukraina relvajõudude kindralmajor Dmitri Martšenko on öelnud, et sild on sihtmärk number üks niipea, kui Ukraina omandab tehnilise suutlikkuse seda rünnata.


Pärast laupäevast rünnakut kirjutas Podoljak Twitteris: "Krimm, sild, algus. Kõik seadusevastane tuleb hävitada, kõik varastatu tuleb Ukrainale tagasi võtta, kõik mis on seotud Vene okupatsiooniga, tuleb välja lüüa."


Ekspert: silla purustamine ohustab tervet Vene lõunarinnet


Kertši silla purustamine ohustab Vene vägesid kogu Ukraina lõunaosas, kuna on asendamatu sealsete üksuste varustamisel, ütles Ukraina strateegiliste uuringute instituudi analüütik Mõkola Bjeljeskov.


Kui sild on kahjustatud, võib kogu Vene rinne Ukraina lõunaosas kokku kukkuda, märkis Bjeljeskov.


Ehkki Vene väed on haaranud enda kätte Ukraina lõunaranniku idast kuni Hersoni linna ja Krimmini, on sealsed transpordiühendused väga viletsad ning seetõttu eelistas Venemaa saata oma täiendusi Hersoni rindele Krimmi kaudu, ehkki see on pikem tee.


Silla rivist välja viimine tekitas ostupaanika ka Krimmi elanike seas, mis sundis bensiinijaamu ja poode ajutiselt uksed sulgema. Vahepeal teatati ka, et bensiinijaamadest ei müüda kütust kaasa kanistritesse. Lõuna ajal teatasid siiski Krimmi võimud, et igasugu ostupiirangud on tühistatud, kuna poolsaarel on varusid mitme nädala jagu.


Kindlustajad: silla taastamise maksaks kuni kaheksa miljonit eurot


Vene kindlustusfirmad hindasid silla purustatud osade taastamise maksumuseks kuni pool miljardit rubla (8,3 miljonit eurot).


Kremlimeelne uudistekanal RIA Novosti teatas, et Ülevenemaalise kindlustusfirmade liidu hinnangul maksab 200-500 miljonit rubla ( 3,3 – 8,3 miljonit eurot), vahendas Ukraina ingliskeelne vebeisait Ukrainska Pravda.


The Times: Briti valitsuses loodetakse sõja lõppu juba aastavahetuseks


Ukraina vägede edu on tekitanud Briti valitsusringkondades lootuse, et sõda võib seal juba aastavahetuseks läbi saada, kirjutab ajaleht The Times.


Anonüümsust palunud kõrge valitsusametnik ütles lehele, et kui Ukraina edu jätkub, siis tõrjutakse Vene väed aasta lõpuks Donbassist välja.


Samas võib Krimmi poolsaare tagasisaamine olla keerulisem ja võtta kauem aega ning tuua endaga kaasa märkimisväärseid kaotusi. Timesiga rääkinud ametniku hinnangul pole mingit alust arvata, et talvel sõjategevus seiskuks.


Briti allikaga sama meelt oli ka Euroopas asuvate USA vägede endine komandör Ben Hodges. "Lähtudes sellest, mida me näeme, tekib mulje, et see on [Vene vägede] kollaps, vähemalt Donbassis. Ma usun, et venelased tõrjutakse aasta lõpuks 23. veebruari joone taha," rääkis kindral.


Krimmis võivad lahingud siiski kesta kuni 2023. aasta suveni, kuna poolsaarel on väga tugevad Vene üksused. Kui aga Ukrainal õnnestuks Herson tagasi saada, siis avaneks neil võimalus hakata Krimmi tulistama lääneriikidelt saadud mitmikraketiheitjatega.


Samas ütlesid mõned teised sõjandusanalüütikud The Timesile, et Ukraina edu ei ole veel nii kindel ning hoolimata initsiatiivi kaotamisest on Venemaal endiselt Ukrainas ja sealhulgas Donbassis märkimisväärsed sõjajõud.


USA suursaadik Ukrainas Bridget A. Brink ütles samas Ukraina meediale, et ei eelda sõja kiiret lõppu, kuid Ameerika Ühendriigid on valmis Ukrainat toetama pikema aja jooksul, vahendas Jevropeiskaja Pravda.


Ukraina armeejuht peab võimalikuks Venemaa uut rünnakut Kiievile


Venemaa relvajõud võivad korraldada uue pealetungi Kiievile, kuid selliseks rünnakuks vajalike vägede koondamine võtaks kaks-kolm kuud aega, ütles Ukraina ühendvägede komandör.


"See oleks võimalik. Aga selleks on vaja sellised jõud luua. See võtab teatud aja. Vastavate jõudude moodustamiseks on vaja kaks-kolm kuud, teame seda omast käest," rääkis kindralleitnant Serhi Najev reede õhtul televisiooni otse-eetris.


Samas märkis Najev, et Kiiev on praegu kaitstud paremini kui Vene vägede täiemahulise sissetungi alguses pärast 24. veebruari.


Kindrali sõnul on aga võimalik ka Valgevene lülitumine sõtta, kui Minsk "saab Moskvalt vastava korralduse".

Aga kui vastane muudab oma seisundit, siis muudab vastavalt oma jõudusid ka Ukraina," lubas Najev.


Ukraina võimud leidsid Lõmanist massihaua


Ukraina võimud leidsid hiljuti Vene vägede käest vabastatud Lõmani linnast massihaua, seni pole veel selge, kui palju surnukehi sinna on maetud.


Lõmanis leiti massihaud, kuhu kohaliku info kohaselt on maetud nii sõjaväelasu kui tsiviilisikuid, nende täpne arv on selgitamisel, kirjutad Donetski oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko sotsiaalmeediakanalis Telegram.


Samas vahendas Ukraina uudistekanal Ukrinform kõrge politseijuhi ütlust, et hauas on 180 surnukeha.


Ukraina väed võtsid Lõmani oma kontrolli alla eelmisel laupäeval.


 
  ERR 08-10-2022  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3074 Veebimajutus: www.eq.ee