Neljapäev, 6. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Tuhanded valgevenelased taotlevad Leedus elamisluba  
  Selle aasta esimestel kuudel taotles Leedus elamisluba üle 10 000 valgevenelase ja ligi 2000 Venemaa kodanikku, kes põgenesid nii repressioonide kui ka Ukrainasse sõdima mineku eest.

Leetu elama asuda soovivate valgevenelaste ja venelaste hulk kasvab üha. 14. juulil oli Leedu migratsiooniametis menetluses üle 4400 Valgevene kodaniku ja üle 1000 Venemaa kodaniku elamisloataotluse.


Valdav osa loataotlejaist saabki elamisloa. Sel aastal on Leedu tagasi lükanud vaid kolm loataotlust, kahe valgevenelase ja ühe venelase omad. Migratsiooniameti statistikast tuleb selgelt välja, et loataotluste hulk kasvas just pärast veebruari lõpupäevi ehk sõjategevuse algust Ukrainas.


Leedu elamisloa taotlemine võtab aega neli, hädaolukorras kaks kuud. Seega hakkasid paljud praeguseks loa saanud Valgevene ja Venemaa kodanikud seda taotlema juba 2021. aastal. Migratsiooniameti kinnitusel selgub statistikast aga, et trend ei rauge. Leedu Ida-Euroopa Uuringute Keskuse analüütiku Maksimas Milta sõnul põgeneb enamik Leedus elamisluba taotlevaist valgevenelastest Aleksander Lukašenko režiimi repressioonide eest, kuid kasvab ka nende hulk, kelle põgenemise põhjus on tahtmatus Ukraina vastu sõdima minna.


Milta sõnul tundis diktaator Lukašenko esialgu lahkujate pärast kergendust. Pikas vaates on kodanike massiline Valgevenest lahkumine Lukašenkole aga kahjulik, sest lahkuvad peamiselt parimas tööeas infotehnoloogiaspetsialistid.


Leedus elava Valgevene opositsioonijuhi Svjatlana Tsihhanovskaja sõnul pagetakse eeskätt Lukašenko režiimi järjest võikamaks muutuvate repressioonide eest. Näiteks mõisteti 20-aastane üliõpilane Danuta Perednja kuueks ja pooleks aastaks vangi üheainsa sõjavastase internetikommentaari eest.


Tsihhanovskaja sõnul elab Valgevene läbi sügavat poliitilist kriisi, millega praeguseks kaasnevad juba ka humanitaar-, majandus- ja demograafiline kriis. Tsihhanovskaja sõnul on suurem osa valgevenelastest vastu Venemaa sõjale Ukrainaga ja sellele, et Valgevene sõja pidamiseks oma territooriumi lubab. Režiim aga ei kõhkle oma kodanike vastu jõudu kasutamast mistahes sõjavastase hoiaku eest.


 
  ERR 25-07-2022  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Moskva vabastas mobilisatsioonist pankurid ja IT-spetsialistid
» Reedest teisipäevani toimuvad okupeeritud aladel Vene libareferendumid
» Eesti saadik Kasahstanis: mõnes piiripunktis Venemaaga on tekkinud järjekord
» Armeenia ja Aserbaidžaani piiril puhkes taas tulevahetus
» Iraani võimud piirasid protestide tõttu internetile ligipääsu
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2259 Veebimajutus: www.eq.ee