Teisipäev, 4. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Detektoristid avastasid Saaremaalt iidseid väärisesemeid (4)  
  Detektoriga arheoloogilisi esemeid otsinud inimesed leidsid möödunud aastal Saaremaalt mitmeid iidseid esemeid ning ehteid.

"Saaremaalt on leide üle andnud valdavalt kohalikud hobiotsijad," lausus portaalile saarlane.ee muinsuskaitseameti arheoloogia vaneminspektor Nele Kangert. "Näiteks on Salme vallast välja tulnud mitmeid 10.-12.sajandi leide (kaaluviht, hoburaudsõlg, ehtekatked), mis tõenäoliselt osutavad leiukohas asunud kunagisele muinasaegsele kalmele. Pihtla vallast on arheoloogideni jõudnud mitmed mündid 13.-17.sajandist ning tinaehete katked, mida kohalik talurahvas kanda armastas 15.-19. sajandil."


Nele Kangerti sõnul on paraku teateid inimestest, kes käivad Saaremaal detektoriga arheoloogilisi esemeid jahtimas ilma otsinguloata ning maaomanikku teavitamata. "Seepärast kutsuks just maaomanikke olema tähelepanelikud ning tundma huvi, mis nende maa peal toimub. Vajadusel teavitama ka muinsuskaitseametit ja politseid ebaseaduslikust tegevusest," osutas Kangert.


Alates 2011. aastast kehtib Eestis muinsuskaitseseadus, mis reguleerib metallidetektoriga nn kultuuriväärtusega leidude, seal hulgas arheoloogiliste leidude otsimist. Huvilistel on kohustuslik läbida esmalt koolitus, mis annab ülevaate arheoloogiapärandist, erinevatest leidudest, otsinguid puudutavast korrast ja seadustest, teadmised, kuidas käituda lõhkeaine- ja relvaleidude korral jne. Koolituse läbinutel on õigus taotleda muinsuskaitseametist otsinguluba. Samuti peab olema detektoriga otsimiseks maaomaniku luba. Igasugune otsimis- ja kaevetegevus on keelatud muinsuskaitsealusel mälestisel ning selle kaitsevööndis.


Hetkel on Eestis üle 200 otsinguloaomaniku, kellega ka arheoloogid koostööd teevad ning kelle tegevus on toonud arheoloogide vaatevälja palju uut põnevat uurimismaterjali vanemast ajaloost.


"Kultuuriväärtusega leiud kui meie kultuuri ning ajaloo uurimise allikad kuuluvad riigile," ütles Nele Kangert. "Leidja on kohustatud säilitama sellise eseme leidmisel leiukoha ning leiu puutumatuna ning koheselt teavitama muinsuskaitseametit.


Igas maakonnas on olemas muinsuskaitseinspektor, kelle kontaktid leiab ameti koduleheküljelt, samuti toimib üldtelefon 6403050. "Arheoloogiliste leidude puhul on oluline just leiu arheoloogiline kontekst - kuidas leid paikneb, kas ta on seotud mõne muistisega jms info, mida oskab märgata õppinud arheoloog," selgitas Nele Kangert.


Leidjaid tunnustab riik leiuautasuga. "Vale on nimetada seda vaevatasuks - tegemist on eelkõige tunnustusega, mille määramisel võetakse arvesse nii leiu teaduslikku väärtust kui leidmise asjaolusid," sõnas Nele Kangert. "Eelmisel aastal määrati muinsuskaitseameti arheoloogia eksperdinõukogu soovitusel kokku 34 800 euro ulatuses leiuautasusid, millest suurim oli 10 000 eurot Kohtla ohverdamiskoha ning erinevate Ida-Virumaa leiukohtade avastamise eest."


 
  Oliver Rand Saarlane.ee 06-03-2014  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1491 Veebimajutus: www.eq.ee