Pühapäev, 5. veebruar Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kärdla raamatukogu muutuste tuules (1)  
  “Peamine muudatus meie töös on see, et nüüd hakkame koos täiskasvanutega teenindama ka lapsi,“ selgitas Kärdla Keskraamatukogu juhataja Ene Kiil.

„Saime juurde ruume – laste raamatufond kolib oma vanadesse ruumidesse, kus ta kunagi oli, jälle tagasi. Samuti nagu täiskasvanute raamatufond kolis Pikast Majast tagasi endistesse ruumidesse Kultuurikeskuses. Ka lastekogu on olnud siin majas aastaid,”

“Millegipärast on Kärdlas tekkinud arvamus, et täiskasvanud ja lapsed ühte raamatukogusse ei kõlba, arutles Kiil. „Igal pool mujal alates külaraamatukogudest kuni maakondade keskkogudeni, linnaraamatukogudest rääkimata - igal pool on nad koos.“

Kärdlas kujunes nii, et kogud asusid eri majades. „Siiani polnud meil lastele pakkuda eakohast ilukirjanduslikku lugemist, kuna fondid olid eraldatud ja meie fondides lastekirjandus puudus, kuid materjali, mida vajasid õpilased näiteks referaatide tegemiseks, said nad meilt,” rääkis Ene Kiil.

Raamatukogu juhataja avaldas kahetsust, et raamatukogu sai juurde ainult ühe töötaja, kuna kahe raamatukogu liitmisel vähenes palgafond 28%. Põhjuseks asjaolu, et Kärdla linnal pole piisavalt raha ning kulutusi tuleb vähendada.

Keskraamatukogu on viimaste aastate jooksul ära andnud väga palju raamatuid, ka juba eelmise kolimise ajal Kultuurikeskusesse.

“Vanasti olid asjalood vastupidi; raha oli, aga raamatuid ei olnud. See tähendas, et trükitud nimetuste arv oli väga väike ja selleks, et raha ära kulutada, osteti ühte nimetust raamatut 15, teinekord kasvõi 20 eksemplari. Tol ajal elati lihtsalt niimoodi, siis aga hakkas ilmuma palju rohkem raamatuid, ka kordustrükke, ning nii paljude eksemplaridega ei olnud enam midagi teha,” selgitas Ene Kiil raamatute äraandmise põhjusi.

Eelmise kolimise ajal said raamatuid need piirkonnad, kus kunagi raamatukogud likvideeriti; raamatuid said Kassari Haridusselts, ka piirivalve. Palju raamatuid sai Paope Teabetuba — praktiliselt kõik Luidja raamatukogu endised raamatud ja lisaks Keskraamatukogu fonde.

Seekord saavad rohkesti raamatuid Luidja Haridusselts, Kärdla Keskkool, Käina Gümnaasium, ka Kärdla Lasteaed. Lasteaedadele antakse ka mahakantud raamatuid; väga lagunenud raamatuid ning neid, milledest on väga palju eksemplare, ka värviraamatuid, et lasteaiad saaks neid oma töös veel kasutada.

Ene Kiili sõnul viidi prügimäele vaid Lasteraamatukogu keldris seisnud mahakantud raaamatud, mis olid vettinud. Muidugi pole see õige, kuid põhjuseks on asjaolu, et makulatuuri kogumine ja transport Hiiumaal on ikka veel korraldamata.

“Ideaalvariant oleks meie meelest muidugi olnud, kui kokku oleksid läinud Kärdla Keskkkooli ja Lasteraamatukogu, aga seal sai takistuseks allumine erinevatele ministeeriumidele,” meenutas ta raamatukogude ühendamise varasemaid variante. “Elu muutub ja muudatusi millegipärast kardetakse, aga meie maja rahva arvamus on, et ei tohiks midagi hullusti minna. Loodame, et kõik läheb hoopis hästi. See, kas kord suudetakse majas hoida, oleneb ainult meie töötajatest. Ka see distsiplineerib lapsi kui nad näevad, kuidas täiskasvanud raamatukogus käituvad,” oli Ene Kiil veendunud.

Kärdla linnavalitsuse töötaja Kai Särglepa sõnul on muudatuste põhjuseks raamatukogude töökorralduses on eelkõige majanduslik kokkuhoid; kahe asemel jäävad linna kanda ühe hoone ülalpidamiskulud, samuti loodetakse teenida endise Lasteraamatukogu ruumide müügilt.

Põhjuseks on ka möödunudaastane 1,2 miljonit suurune tulumaksu alalaekumine Kärdla Linna eelarvesse ning pangalaenu tagasimaksed, mille maht on ligikaudu 2 miljonit krooni aastas. “Pangalenu võttis Kärdla linn Kärdla Keskkooli ja staadioni remondi omafinantseeringu katteks,” selgitas Kai Särglep, “Nii et ikkagi laste heaks.”

 
  Harda Roosna Hiiu Leht 29-03-2001  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4234 Veebimajutus: www.eq.ee