Teisipäev, 11. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 06:40
Temperatuur: 9.6°C
Õhurõhk: 762.2 mmHg
Õhuniiskus: 80 %
Tuule kiirus: 4 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Nukuteatri kiidulaul lastele  
  ehk Kärdla lastele on nukuteatrit vaja

Sellest, kui andekad ja toredad on Hiiumaa lapsed, eriti need, kes Kärdla Nukuteatris mängivad, räägib teatri kunstiline juht Lea Sibul- Poola. 12. aprillil toimus Kärdla Nukuteatris järjekordne esietendus. P. Mantševi nukunäidendi “Jänkude kool” esitlejateks olid teatri kõige nooremad nukunäitlejad, algklasside õpilased.

Selle trupi poolt varem esitatud nukunäidendid “Väike kuuseke” ja “Kakuke läheb sünnipäevale” olid lühikesed näidendid ja sisult lihtsad lookesed. “Jänkude kool” on palju raskem, ka etenduse kestvus pikem, näitlejateks aga algklassiõpilased ja lasteaialaps. Kuid toime tuldi ja külastajate arvates oli väga tore etendus.

Tore küll, aga veel on vaja tööd teha, et nukud täpsemalt liiguksid, et tekstid selgemini vaatajateni jõuaksid. Küllap me teemegi, kuid seda juba sügisel, kui taas algab teatri hooaeg.

Miks me üldse esietendusega ruttasime? Põhjus on minus, juhendajas. Pean olude sunnil veidi aega teatri aktiivsest tööst loobuma. Soov oli, et selle väikeste trupiga asetada meeldejääv punkt nende nukuteatrialasele tegevusele sel hooajal.

Kes siis olid need tublid lapsed, kes oma vaba aega nukuteatrile pühendasid ja “Jänkude kooli” etendusel osalesid? Kreete Kokovkin, kes nukuteatris osaleb juba 1. klassist alates, on kohusetundlik, andekas näitleja, kelle kanda etenduse peaosa, kooliõpetaja roll.

Kreete poolt esitatud õpetaja on veenev, hea diktsiooniga nagu õpetajale kohane. Ka tema teine osa, kaval rebane oli hästi tehtud.

Jänkude ema mängis Karoliine Harjak. Karoliine on tubli tüdruk, kes õpib Palade koolis, käib aga Kärdlas nukkudega mängimas. Teeb ta seda hoolsalt ja väga innukalt.

Jänkuemal on viis jänkukest – kolm tüdrukut ja kaks poissi. Alustame tüdrukutest. Kõige noorem meie trupi liige, Jannela Kokla käib Palade lasteaias. Tema jänkutüdruk Leenu nukk liigub täpselt, teksti mõte jõuab vaatajateni. Siinkohal tahaks tänu öelda Jannela emale, Ly Koklale, kes abistab Jannelat tekstiõppimisel ning toob tütrekese õigel ajal Kärdlasse proovile.

Jänku Mimmi osa mängib Agnes Pähna, kes on meie trupi uus liige ja mängib nukuteatris esimest korda. Ta teeb seda väga hoolikalt ja loodame, et näeme Agnest esinemas edaspidigi.

Jänku Kati rollis on Krislin Kivistik, kelle kohta võiks juba öelda kogenud nukunäitleja. Etenduses “Väike kuuseke” esines ta jutustajana, kelle ülesandeks oli etenduse juhtimine ja Krislin tegi seda väga hästi. Jänku Kati on särav, hea diktsiooniga, tema öeldu mõte hästi mõistetav.

Nüüd jänkupoisid. Jänku Peedut mängis Mattias Malk, kel on kõlav hääl. Jänku Peedu on üks väike vemmal ja seda on ka Mattiase mängitud Peedu.

Trupi uus liige on Taaniel Palmiste, kes ühel päeval, kui koolimajas käisin, tuli ise minu juurde sooviga mängida nukuteatris. Nii ta liituski meie trupiga. Taanielil on näidendis kaks rolli: jänkupoiss Sass ja laulmisõpetaja. Taanielil on ilus lauluhääl ja ta suudab ka teised jänkud kõlavalt laulma õpetada.

Siis on meil veel kaks toredat poissi, vennad Pallid. Daimar Pall mängib kooliteenija, eesel Marko osa. Marko on Daimari poolt mängituna liikuv ja ehtsa eeslihäälega. Vanem vend Dagmar Pallil on aga etenduses väga olulised rollid täita: ta on helitehnik ja valgustaja. Dagmar täidab oma ülesandeid hoolikalt ja täpselt.

Selliste lastega on mõnus tööd teha. Loodan, et sügisel, kui algab teatri uus hooaeg, jätkame samas töökas ja mõnusas meeleolus ning viimistleme edasi oma “Jänkude kooli”. Esitame seda oma teatris ja kui õnne on, siis teeme selle etendusega ka ringreisi Hiiumaa koolides ja lasteaedades.

Nüüd veel veidi esietendusest. Ei osanudki loota, et huvi meie etenduse vastu nii suur on, saal oli vaatajaid täis. Liigutav on see, et näitlejate vanemad tunnevad suurt huvi laste tegevuse vastu. Lapsevanemad olid kohal, peod lilli ja maiustusi täis. Armsad lastevanemad, kui te teaks, kuidas näitlejad-lapsed piiluvad saali, kas ikka minu emme-issi on kohal? Ja kui märgatakse oma lähedast, siis milline rõõm särab laste silmades!

Minulegi ulatati lastevanemate poolt hulgaliselt kauneid tänuõisi. Suur tänu!

Vaadates teatrikülastajaid, pisipõnne koos oma vanematega põnevusega jälgimas lavaltoimuvat, kaasa naermas ja hõiskamas, jõudsin järjekordselt tõdemuseni – nukuteatrit on Kärdlasse väga vaja. Väikesed lapsed saavad siin oma esimese teatrielamuse, väikesed näitlejad aga omandavad esinemiskogemusi, hääd sõna valdamist.

Muidugi pole meie nukuteatri etenduste kunstiline tase võrreldav kutseliste teatrite etendustega – ei saa ju lastelt nõuda osatäitmise detailset viimistlust. Lapsed tulevad nukuteatrisse ikkagi mängima ja kui see mängulisus muuta tüütuks tööks, siis nii väikestel võib kaduda igasugune huvi nukuteatri tegemise vastu.

Olen püüdnud kunstilise taseme puudujääke korvata lastele meeldivate nukkude valmistamisega. Mulle on öeldud, et minu valmistatud nukud on isegi liiga ilusad, aga lastele nad meeldivad. “Jänkude kooli” nukke vaadates ütles üks teatrikülastaja, kuue-seitsmeaastane poiss: “Tädi, küll sul on ilusad nukud.” Ka tuntud näitleja, nukkudega mängija Helmut Vaag ütles: “Pool etenduse võlust langeb nukkudele.” Toetudes sellele tõele, julgen ma lastega etendusi luua ja neid teistelegi näidata.

Esietendust olid tulnud jälgima ka meie teatri teise lastetrupi liikmed Riin Viigipuu ja Tõnu Tarum, kes kohe pakkusid oma abi nii piletite müümisel kui esietenduse kringli pakkumisel külastajatele. Selline abipakkumine oli väga südantsoojendav – tublid lapsed!

Meie vanem trupp koosneb 4.-7. klasside õpilastest ja nad on nukuteatris Nukuteatri kiidulaul lastele ehk Kärdla lastele on nukuteatrit vaja osalenud juba neli-viis aastat. Ja mis kõige huvitavam, kaks kolmandikku trupi koosseisust on poisid. Selle aja jooksul on nad omandanud teadmisi nukkude käsitlemisest, sõna valdamisest. Nende poolt esitatud lavastusi on kõrgelt hinnatud, näitlejad on pälvinud tunnustust. On õpitud ka midagi, mis vaatajale silma otseselt ei hakka – käituma lava taga.

Kunagi, kui osalesin lavastuste hindamise žüriis, oli vaja hinnata ka seda, kuidas antud näitlejate seltskond käitus lava taga. Selle trupi lavatagusele käitumisele paneksin hindeks 5+. Jälgisin neid ühel etendusel – ei ühtegi ülearust sõna, kõik tegelased jälgisid pingsalt etenduse kulgu.

Mandri nukuteatrite näitlejad on minult küsinud: “Kas kõik Hiiumaa lapsed on nii andekad ja toredad?” Julgen kinnitada: jah kõik ja eriti need, kes nukuteatris mängivad!
 
  LEA Hiiu Leht 22-04-2008  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Parima Eesti Konsumi juhataja lahkub töölt
» Kärdla põhikooli hankega läheb kiireks
» Inimesed sinilille taga: Jana Kase
» veel
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2670 Veebimajutus: www.eq.ee