Neljapäev, 7. juuli Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Laulukonkurss vallutas SÜGi (1)  
 
   
V üleriigilise noorte solistide ja duettide võistluse võitja Raimondo Laikre oskas vaatamata oma vähestele kogemustele esineda nii veenvalt, et publik teda kuulates püsti tõusis.
Saaremaa Ühisgümnaasium oli möödunud nädalavahetusel taas üleriigilisel noorte solistide ja duettide konkursil osalejate ning muusikanautlejate päralt.

Saaremaale, järjekorranumbrilt viiendale noorte solistide ja duettide konkursile sõitis üle Eesti kokku 69 solisti ja 19 duetti. Võisteldi neljas erinevas kategoorias ning kontserte ja muid selle muusikafestivali juurde kuuluvaid traditsioonilisi üritusi jätkus kaheks pikaks päevaks.

Solistide konkursi grand prix’ Saaremaa juurtega viljandlasele

Saaremaa Ühisgümnaasiumis peetud üleriigilise noorte solistide ja duettide võistluse peaauhinna võitis konkursi üllatusmees Raimondo Laikre, kelles voolab vanaema kaudu ka saarlase verd.

Žürii liikmete sõnul ei tekkinud selle lauluvõistluse grand prix’d välja andes isegi mitte vaidlusi: Viljandi Paalalinna Gümnaasiumi noormees Raimondo Laikre, kes end ise meisterlikult klaveril saatis, oli teistest võistlejatest nii kõrgelt üle.

Juba enne žürii otsuse avalikustamist oli samal arvamusel ka Raimondo onu ja juhendaja Tõnu Laikre. “See, et Raimondo konkursi grand prix’ võidab, on minu meelest sama kindel, kui et Päike tõuseb. Ja see pole uhkus, see on lihtsalt selline teadmine,” kinnitas ta ja oli tänulik, et konkursi korraldajad olid nõus Raimondo võistlema lubama, ehkki ta oli nende jaoks täiesti tundmatu nimi ning ka lint lauljat tutvustavate lugudega jäi ajapuuduse tõttu Saaremaale saatmata.

17-aastane lauluvõistluse üllatusmees ise jäi aga tagasihoidlikuks: “Spetsiaalselt ma laulmist kusagil koolis õppinud polegi, kõik selle on mulle selgeks õpetanud onu ja vanaema. Klaverit sai kunagi muusikakoolis õpitud, aga tüdinesin sellest ära ja jätsin kooli pooleli,” rääkis ta.

Saaremaal peetud solistide konkurss oli talle ka esimene tõsisem ülesastumine üldse – noormees väitis, et ta ei esine eriti ega ole varem osalenud ka tõsisematel konkurssidel.

“Muidugi, Raimondo oleks võinud juba ammu kusagil laulda, aga nüüd arvan, et siinne võit on tema lauljakarjäärile väga ilusaks stardiks. Liiatigi on Saaremaa ju meie esiemade-isade maa,” sõnas Tõnu Laikre.

Esimene päev

Juubelihõnguline laulukonkurss tundus juba esimestest avatseremoonia minutitest tulevat teistsugune kui eelmised. Kas olid selles “süüdi” lauluvõistluse juhid Merilin ja Jaanus, kes eelmiste aastate akadeemilise õhkkonna esimeste lavalt alla öeldud lausetega minema pühkisid. Või SÜGi direktor Viljar Aro, kes kõigile lauljatele omad semulikud-sõbralikud soovid kaasa andis. Või oma-kooli-mehest žüriiliige Timmo, kes soliidsed ametivennad Heidy Tamme, Raivo Sersanti, Mare Väljataga, Lea Kuldsepa ja Marge Viiarti õõnsal laulval häälel žürii ametitõotust lugema pani – igatahes sai konkurss igatepidi särtsaka alguse ja publik sattus tänuväärsesse hoogu, mis ei raugenud enne järgmise päeva poolööd.

Esimesena astusid võistlustulle noorema, V-VI klassi õpilaste vanuserühma 20 võistlejat, neist kolm saarlast. Võrreldes eelmiste aastatega oli konkurents nii selles kui ka teistes kategooriates mitmekesisem, juurde olid tulnud nii mõnedki uued lauljad Ida-Eesti laulustuudiotest ja muusikakoolidest.

Nooremas grupis osutuski parimaks Darja Lafertova Narva Kultuurikeskusest (juhendaja Julia Kuzmina), teiseks jäi Maria Väli Kuressaare muusikakoolist (Madli Vainokivi) ja kolmandaks Elona Ruul Kilingi-Nõmmelt (Evelin Mei).

Teine kontsert tõi sooja ning esinejatele kõigest hingest kaasa elava publiku ette VII-IX klassis käivad lauljad. 22 osaleja seas astus võistlema neli lauljat Saaremaalt. Võidule laulis end Mai Leemet Viljandist (Tõnu Laikre, Ene Soolo), kellele kuulus ka žürii eripreemia eesti keele kaunima kasutuse eest.
Teise koha sai Meribell Müürsepp Raplast (Sirje Medell) ja kolmas koht kuulus samuti Sirje Medelli õpilasele, Kuressaare Gümnaasiumi neiule Elina Toompuule.

Esimese konkursipäeva lõpetas Saaremaa Ühisgümnaasiumi etendus “Kabaree”, mille iga-aastane uus versioon valmib jõuludeks ning mille laiemale publikule esitlemine on saanud samuti juba solistide konkursi traditsiooniks. Kõigi etenduse osaliste kiituseks tuleb märkida, et staažikama kabaree-publiku hinnangul lõi tänavune, särtsakas, särav ja professionaalne esitus üle kõik eelmiste aastate kavad.

Teine päev

Teise päeva esimeseks ürituseks oli Helsingi Pop- ja Jazzkonservatooriumi laulupedagoogi Heidy Tamme meistriklass SÜGi auditooriumis, kus kogemustega õppejõud selgitas noortele lauljatele ja nende õpetajatele laulmise põhitõdesid ning lihvis nelja erinevas eas ja erinevate oskustega õpilase laulumeisterlikkust.

Konkursipäeva avas X-XII klassi noorte lauljate kontsert. 27 võistleja seas astus üles viis Saaremaa noort. Pingelises konkurentsis tuli esikohale Tatjana Ragulja Narva Kultuurikeskusest (Julia Kuzmina), teise koha sai Marju Metssalu Rapla laulustuudiost (Thea Paluoja) ja kolmandaks tuli Orissaare Gümnaasiumi laulja Kristi Viljaste (Anne Kann).

Duettide konkursil osutusid kõige paremateks Anna Leitan ja Maria Belova laulustuudiost "Nukukesed" (Natalja Zentšenko), teisele kohale jõudsid Ainar Nõmm ja Priit Kumar Pärnu Ülejõe Gümnaasiumist (Maimu Muttik) ja kolmanda koha said Meribell Müürsepp ja Marin Ploompuu Raplast (Sirje Medell).

Duettide arvestuses oli saarlaste esindus kõige tugevam - 19 dueti seas astus üles viis laulupaari Saaremaalt.

Kahe päeva kokkuvõttes tunnistati parimaks juhendajaks Tõnu Laikre Viljandist ning festivali peaauhinna, grand prix', andis žürii üksmeelselt tema juhendatud silmapaistvale noorele lauljale Raimondo Laikrele.

Žürii jagas lisaks ametlikele kohtadele ka hulga eripreemiaid. Nii said Kreenholmi muusikakooli tüdrukud Eve Kurs ja Olga Denisenko preemia vapruse eest eesti keeles esineda, lavapreemia said Karolin Tohv ja Kadri Kalv Abjast ning tulevikumehe preemia sai Olivert Timmusk Pärnust. SÜGi poisid Leho Heinmaa ja Priit Pruul said eripreemia kõige stiilsema rock-klassika töötluse eest ja noorima osavõtja preemia kuulus Jelena Gusarovale Kreenholmi muusikakoolist.

Saateansambel koosseisus Jaak Jürisson, Toomas Rull ja Raul Vaigla, mis on sel konkursil lauljaid saatnud, toetanud ja aidanud juba viis aastat, andis oma eripreemia Kaija Paalbergile, kes vaatamata korraks alt vedanud tervisele siiski vapralt lõpuni võistles.

Preemiaid jagasid ka SÜGi õpetajad ja õpilased ning konkursi toetajad.

Konkursi muljeid jagavad osalejad

Jaak Jürisson, saateansambli juht:

See konkurss on organisatoorselt alati väga hea olnud, igal aastal on olnud erinev ainult võistluselt kerkinud tähtede arv. Enamikku nendest, kes juba varem leitud on, teadsin minagi juba varem, üllatuse tegid Viljandi poiss Raimondo Laikre ja Pärnu poiss Priit Kumar.

Kui repertuaari vaadata, siis sel aastal on kukkunud selliste liiga tõsiste muusikapalade osakaal, rohkem on mängima hakanud lavastuslikud elemendid jne. Minu meelest on see hea.

Kurb on aga, et enamasti osalevad konkurssidel ikka ühed ja samad koolid. Muidugi on olemas Toomas Voll ja Thea Paluoja, kelle õpilased on alati head.

Saaremaa konkursi saateansambliks tahaksime käia 12 aastat (annaks jumal, et konkurss ikka nii kaua kestaks) – siis saame loodetavasti ka selle kooli vilistlasteks. Siin on koht, kus tajud aja kulgu kõige paremini.

Raul Vaigla, saateansambli basskitarrist:

Kõige parem selliste konkursside juures ongi see, kui keegi suudab pillimeest üllatada. Muidu me ikka teame ja mäletame, kuidas keegi laulis aasta või kaks tagasi…

Toomas Rull, saateansambli trummar:

Lastega koos esineda on tunduvalt lihtsam ja toredam kui professionaalidega. Kui laps eksib, on see loomulik, aga kui professionaal eksib, nii et oi-oi-oi, siis… Ja tunnistagem ausalt - me ju ise ka eksisime, aga nii pikkade päevade peale pole seal vist ka midagi imestada.

Kui lapsel õnnestub laul ja bändil õnnestub saade, siis on ikka pagana hea tunne küll…

Raivo Sersant, konkursi kuldsponsori IS Music Team’i tegevdirektor ja žürii liige:

See konkurss oli minu arvates nii sooja ja vaba õhkkonna ning nii suure emotsionaalse laenguga üritus, mille sarnast Tallinnas kardetavasti ei leia – seal on asi palju rafineeritum, külmem ja küünilisem. Siin tundus, et kõigil, nii publikul kui esinejatel oli hea meel nende üle, kes võitsid.

Selle ürituse puhul ütlen ka raudselt: ma ei kahetse siia antud rahast sentigi. Rõõm, mida ma esinejates nägin, sai ehk seda suurem, et nad tunnevad rõõmu ka nendest auhindadest, mille nad meilt said.

Järgmisel aastal annan sellele üritusele kindlasti jälle raha, kui Sirje küsib. See on seda väärt. Kui ainult teie oma ettevõtjad ei ärka ja siin imepärast reklaamiauku ei haista – siis ma kardetavasti enam siia sponsoriks lihtsalt ei mahu…

Sirje Medell, konkursi korraldaja:

Äsja lõppenud lauluvõistlus oli minu meelest senistest konkurssidest kõige südamlikum ja kõige kõrgetasemelisem. Mul on hea meel, et grand prix’ läks nii õigesse kohta – praegu sahistatakse palju Viljandi headest lauljatest ja see osutus tõesti tõeks. See, mida Viljandi noored tegid, oli lihtsalt vapustav!

Kõik mu abilised olid fantastilised ja kõik toetajad samuti – ilma nendeta ma ei kujutaks sellise ürituse korraldamist ettegi!

Hea on ka, et sel aastal õnnestus kohale saada mõned uued laulukoolid nagu Kreenholm, Narva ja Nukukesed, paljud jäid küll ka tulemata, aga edaspidi proovime teha nii, et osalejaid oleks väga erinevatest paikadest.

Järgmine konkurss tuleb kindlasti, sest minu arvates on see üritus nüüd alles õiget hoogu sisse saamas.
 
  TIIU TALVIST Meie Maa 23-01-2001  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2112 Veebimajutus: www.eq.ee