Neljapäev, 7. juuli Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kuritegevus kasvas mullu hüppeliselt (1)  
  Saare politseis registreeriti mullu võrreldes ülemöödunud aastaga 132 kuritegu rohkem, kuid kuritegude hüppelisest kasvust hoolimata suutsid politseinikud avastada iga teise kuriteo.

Möödunud aasta jooksul registreeriti Saare politseiprefektuuris 435 kuritegu, millest avastati 212 ehk 51,3 protsenti. 1999. aastal registreeriti Saaremaal 303 kuritegu, millest suudeti avastada samuti iga teine.

Saare politseiprefekt Kalle Laanet tõdes, et kuritegevus kasvas möödunud aastal hüppeliselt ja mõneti mõjutas tõusu kriminaalmenetluse normide muutmine – kriminaalasja toimik avati varasemast sagedamini.

Avastamata jäänud kuritegude menetlemine peatati, kuid see ei tähenda prefekti sõnul sugugi uurimise lõpetamist.
“Näiteks eelmisel aastal peatati menetlus kriminaalasjas, sel aastal tegi aga kriminaalpolitsei selgeks isiku, kes kuriteo toime pani, menetlus uuendatakse ja isik antakse kohtu alla,” selgitas prefekt.

Kohtusse saatis Saare politsei mullu 45 kriminaalasja rohkem kui 1999. aastal ja 66 inimest rohkem kui aasta varem.

Uue kuriteoliigina tabasid mullu suvel Saaremaad metallivargused, põhiliselt Eesti Energia tagant elektriliinide sisse vehkimisega tekitasid kurjategijad energiafirmale sadade tuhandete kroonide ulatuses kahju.

Samuti hakkas eelmisel aastal Saaremaal kiiresti levima uimastitega seotud kuritegevuse – kokku tuvastati mullu 11 narkojuhtumit, millest kuuel juhul alustati kriminaalmenetlust.
Kolmel juhul oli tegu uimastite omamisega, neist omakorda kaks juhtumit suures koguses. Samuti tabati mullu üks inimene, kellel lasub kahtlus uimastite edastamises.

Ligi 100 uimastitarvitajat

Kalle Laanet kinnitas, et politsei peab arvestust nii Saaremaal uimastite levitamisega tegelevate kui ka narkootikumide tarbimisega seotud inimeste üle.
“Politsei karoteegis on arvel 96 isikut, kes on seotud uimastite tarbimisega,” märkis prefekt ja nentis, et levinumaks uimastiks on Saaremaal marihuaana.

Selle aasta jooksul loodab Saare politsei tuvastada 20 uimastijuhtu, palju neist jõuab kohtusse, sõltub konkreetse juhtumi keerukusest.
Esimene narkoistung toimub Saare maakohtus jaanuari lõpul, mil kohut peetakse amfetamiini omamises süüdistatavate meeste üle.

Kalle Laanet tunnistas, et illegaalse alkoholi ja tubakaga peetava võitluse tulemused on ebarahuldavad, samas ei avastatud eelmisel aastal salaalkoholi legaalsetes müügikohtades ühtegi korda.

Prefekti sõnutsi on politsei poolt seatud prioriteetide täitmise efektiivsus võrreldes 1999. aastaga tunduvalt paranenud ja seda näitavad ka töötulemused.
“Loomulikult oleks parema turvalisuse pakkumiseks vaja rohkem tööjõudu, kuid politsei saab praegu arvestada vaid selle ressursiga, mis tal täna kasutada on,” märkis Laanet.

“Sõklad said teradest eraldatud ja seda näitavad ka töötulemused, kuid negatiivseks pooleks on ametikohtade vähenemine pea poole võrra,” tõdes prefekt 1999. aasta lõpul läbiviidud suurkoondamise tulemustest rääkides.

2000. aasta töötulemusi hindas prefekt 10-pallisüsteemis kaheksaga, aasta varem oli hindeks kuus.

Kokku registreeriti möödunud aastal Eestis 57 799 kuritegu, väikseima kuritegevusega piirkond oli Hiiumaa, kus aastaga registreeriti 123 kuritegu.

Politseijuht: suurkoondamine mõjus positiivselt

Politseiameti korrakaitseosakonna politseidirektor, Saaremaalt pärit Raivo Aeg ütles, et aasta tagasi toimunud politseinike suurkoondamine mõjus hästi korrakaitsejate töö efektiivsemaks muutmisel.

Neli aastat tagasi Saare politseist Rapla prefektiks lahkunud ja praegu politseiametis töötav Aeg ütles, et võrreldes ajaga, mil ta töötas Saare prefektuuris, on kuritegevus absoluutarvudes kõvasti kasvanud, kuid kindlasti on paranenud politseiametnike kvalifikatsioon.

Saare politsei aastakokkuvõtete tegemisel osalenud Aeg ütles, et politsei arengule mõjus positiivselt politseiametnike aastatagune koondamine.
“Sellega tehti ära sisemine selektsioon, samas ei saa öelda, et ta lõpuni kasulikult mõjus, sest tööjõudu jäi ikkagi tunduvalt vähemaks,” ütles Aeg. “Palju rohkem tuleb mõelda, millega tegelda ja millega mitte tegelda.”

Raivo Aeg nentis, et samas oleks vaja inimesi taas hakata juurde palkama, sest vajalikul määral ei jätku politseiametnikke tänavatele patrullima. “Uuringud näitavad, et elanikkond tahab näha rohkem politseinikke tänavail,” sõnas Aeg.

Politseijuht ütles, et Saaremaal hakkab silma tõhus kriminaalpreventsiooni alane töö. Ta tõi näiteks Kuressaare-Kuivastu maanteele mullu suvel üles pandud viidad, millega koputati autojuhtidele südamele, et nood korrektselt liikleksid.

“Kui sellist tegevust jätkata, annab ta kindlasti kasu, kuid preventiivne tegevus ei anna tulemust hetkelist, vaid tegu on pikaajalise protsessiga, mis paljuski peab tuginema inimeste tõdede ja veendumuste nihutamisele ühele või teisele poole,” lausus Raivo Aeg.
 
  Andres Sepp Meie Maa 23-01-2001  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1546 Veebimajutus: www.eq.ee