Pühapäev, 4. detsember Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Dokfilm Mustjalast tõi võttegrupile ärakasutamissüüdistuse (1)  
  Möödunud nädalal Eesti Televisioonis linastunud Sulev Keeduse uus dokumentaalfilm “Jonathan Austraaliast” tõi võttegrupile süüdistuse filmi peategelaste täisjootmises ja nende ärakasutamises.

“Salme vedas meile iga päev liitri viina ja õlut,” iseloomustas dokumentaalfilmi üks peategelasi Toomas Mõttus filmi võttegrupi assistendi Salme Poopuu töötaktikat. “Meid kasutati lihtsalt ära, aga ise olime lollid, et seda varem ei taibanud. Nüüd pole enam midagi teha, mis sa nende lollidega ikka hakkad kohut käima.”

Lapsed sattusid löögi alla

Mustjala valla sotsiaaltöötaja Saima Lõhmus lausus, et filmis esinevaid kaadreid purupurjus Mõttuse perest ja nende tuttavatest poleks ilma neile viina toomata kindlasti üles võtta saanud.

“Filmis on kasutatud vaid kõige räigemaid kaadreid, kõik muu, mis ei müü, oli välja roogitud. Kõige kurvem selle juures on aga asjaolu, et perel on kolm alaealist last ja see film võib neile kõigile terveks eluks jälje jätta,” rääkis Saima Lõhmus. Tema sõnul on vald üritanud Mõttuste pere viinaveale abi leida, kuid Sulev Keeduse film purustas hoobilt aastatepikkuse töö.

“Kuigi filmist jääb mulje, nagu oleks perekonna puhul tegu paadunud alkohoolikutega, kus kainet päeva ei nähtagi, see tegelikult nii ei ole,” viitas Saima Lõhmus. “Pereisa on emast tublim ja lastel hoitakse ikka silm peal. Igal juhul pole me küll kaalunud, et perelt peaks lapsed ära võtma, kuna nad ei saa nende kasvatamisega hakkama. Suuri probleeme muidugi on, aga lastel on ikka parem kasvada koos vanematega, kui panna nad lastekodusse.”

Vallavanem nimetab filmi saastaks

Mustjala vallavanem Kalle Kolter on filmist nördinud. “Milliste tunnetega pidid pärast filmi näitamist kooli ja lasteaeda minema selle pere kolm last, kelle viinauimas lällutav ema pidi pisaratega võidu kogu maailmale viimse pulgani lahti arutama oma elutraagika?” küsib ta tänase Meie Maa arvamusküljel. “Jäägu Sulev Keeduse ja tema assistendi Salme Poopuu hinge peale, milliste lubaduste ja millise avansi eest kõik need kaadrid kätte saadi.

Endise kultuuritöötajana mõtlen sedagi, kui palju minu kirjutatud projekte jättis kultuurkapital rahastamata. Ometi pandi sellisele saastale oma toetav õlg alla. Kui kõnelejatele pannakse viina abil sõnad suhu, kas saab seda üldse dokumentaalfilmiks pidada? Või ainult niimoodi filmiauhinnad tulevadki?”

Võttegrupp eitab süüdistusi

Sulev Keedus lükkas ümber, nagu oleks võttegrupp filmis esinevat seltskonda jootnud. “See on laimujutt,” kinnitas ta. “Tegijate südametunnistus on täiesti puhas. Me ei ole neid kuidagi ära kasutanud või millegagi meelitanud. Oleme ausalt näost näkku rääkinud.”

Sulev Keeduse sõnul polnud tema eesmärk Mustjala valda halvas valguses näidata. “Me ei valinud Mustjala valda eriliselt, ükskõik millises vallas Eestimaal oleks võimalik sedasama traagikat filmida.”

Salme Poopuu nimetas talle süükspandavat alkoholivedamist “absoluutseks laimuks”.

“Viisime kommi ja õunu ning mingit ärakasutamist küll ei olnud. Olime rohkem kurvad kõrvaltvaatajad ja eks nad joovad seal ju niikuinii,” rääkis Salme Poopuu. Tema hinnangul on film väga hea, see maalib Eesti elust natuke tõesema pildi kui Kroonika klantspildid.

“Võib-olla mõned kohad on küll esteetikavastased, aga neid on ka võib-olla üle tähtsustatud,” osutas Salme Poopuu. “Joomist on filmis näha vaid kolmes episoodis. Nagu kõigi dokumentaalfilmide puhul, tuleks ka seda vaadata vähemalt kaks korda. Mustjala rahval ei tasuks ennast solvatuna tunda, sest sarnaseid probleeme on ka mujal Eestis, olgu siis Võrus või Vastseliinas.”

Sulev Keedus kutsutakse vaibale

Mustjala vallavolikogu esimees Toivo Lõhmus lausus, et film näitab valla elu vaid mustades toonides.

“Niimoodi on ikka näotu inimesi ära kasutada ja panna filmi neid võikaid stseene,” sõnas ta. “See, kuidas vald areneb nii majanduslikult kui kultuuriliselt, on kõik välja jäetud ning tähelepanu on suunatud vaid alkoholi küüsis olevatele inimestele, kes moodustavad valla elanikkonnast vaid mõne protsendi. Niimoodi nende probleemi najal sõita ja seda süvendada ei ole ilus.”

Mustjala vallavolikogu arutas filmiga seonduvat möödunud nädala reedel ning ükski kohalviibinutest sellega rahule ei jäänud. Volikogus käidi välja mõte, et filmi režissööri Sulev Keeduse võiks kutsuda volikogu ette aru andma.

“Iseasi, kas ta enam tahab tulla,” lisas volikogu esimees.

Mustjala vallas elu hammasrataste vahele jäänud inimestest rääkiv dokumentaalfilm “Jonathan Austraaliast” portreteerib nende alkoholilembest igapäevaelu Saaremaa süvasadama valmimise valguses. Kuigi sadam peaks ristlusturistide tulekuga andma kohalikule elule uue hingamise, näevad kohalikud Sulev Keeduse interpretatsioonis elu ikka läbi viinapudeli.

Filmi räigeim stseen on ülesvõte ühest joomapeost, mille finaalis ronib viimasena ärkvele jäänud mees voodisse kahe teise joomakaaslase kõrvale ja laseb voodi täis.
 
  Oliver Rand Meie Maa 23-05-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3357 Veebimajutus: www.eq.ee