Neljapäev, 1. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Jõumehest politseinik Mänd läks pensionile (16)  
  Sel nädalal politseipensionile jäänud kauaaegne korravalvur ja mitmekordne Eesti meister jõutõstmises Edgar Mänd on enda sõnul esimene Saare politseinik, kes alustas ja ka lõpetas oma teenistuse taastatud Eesti politseis.

Mänd alustas teenistust politseis 1992. aasta kevadel, kui läks 34-aastaselt õppima Paikuse politseikooli. “Pääsesin napilt sisse, sest tol ajal võeti politseikooli kuni 35 eluaastani,” rääkis Mänd.

Pärast kooli kiitusega lõpetamist asus ta tööle Saare politseiprefektuuri vanemkordnikuna. Sealt edasi ülendati ta nooreminspektoriks ja seejärel inspektoriks. 1994. aasta septembrist kuni järgmise aasta oktoobrini sai Mänd lühikest aega olla keskpolitseijaoskonna komissar.

Pärast struktuurimuudatusi töötas ta alates 1995. aastast kuni politseipensionini jäämiseni vanemkonstaablina. “Neid politseinikke on enne mind küll pensionile läinud, kes alustasid teenistust nõukogude ajal miilitsas, kuid, kes oleks algusest kuni pensionini töötanud Eesti politseis, minu teada Saaremaal pole,” ütles Mänd.

Oma edasiste plaanide kohaselt kavatseb ta maale tallu minna ja hakata seal lambaid kasvatama. Praegu käib ekspolitseinik kalurite kursustel, kus vaja veel kalurieksam sooritada.

Tänuks pudel konjakit

Oma tööaja kõige meeldejäävamaks sündmuseks nimetas Edgar Mänd Austraaliast Saaremaal käinud väliseestlastelt rahakoti varguse lahendamist, mille eest sai tänutäheks pudeli konjakit.

1996. aastal saabus Austraaliast Saaremaale kaks väliseestlast, kes osalesid Kuressaares sugulaste koosviibimisel. Peojärgsel hommikul avastas üks meestest, et tema rahakott on kadunud. Kuna kukrus olid peale Eesti kroonide ja Austraalia dollarite ka lennukipiletid tagasilennuks Austraaliasse ning pangakaardid, alarmeerisid väliseestlased rahakoti kadumisest politseid.

“Juhtusin parajasti patrullis olema koos Lembit Rätsepaga ja sõitsin peopaika asja uurima,” meenutas 50-aastane noor pensionär Mänd. Politseinikud selgitasid kohapeal välja koosviibimisest osa võtnud.

Üheks peoliseks osutus teada-tuntud kohalik varas, kes sattus seltskonda tänu oma naistuttavale. Mehe elukohta minnes vaatas vanemkonstaabel Edgar Mänd prügikasti ja leidis selle põhjast rahakoti. “Eesti kroonid olid sealt kadunud, kuid Austraalia dollarid ning lennupiletid avastasin voodri vahelt. Ilmselt ei osanud varas sinna vaadata,” rääkis Mänd.

Väliseestlased ei hakanud suurest rõõmust varguse kohta avaldust kirjutama ja jätsid asja sinnapaika. Tänutäheks tehtud töö eest kinkisid nad korravalvuritele pudeli konjakit. Ei kulunud palju aega, kui rahakoti pihta pannud mees jäi vahele jalgratta vargusega. Sel korral anti asjale ametlik käik. Sama varas on hiljem mitu korda vanglas karistust kandnud.

Meistritiitlid jõualadel

Edgar Mänd on tulnud neli korda Eesti meistriks jõutõstmises ja ühel korral klassikalises maadluses. Erinevatel jõualadel on ta võitnud 23 Saare maakonna meistri tiitlit. Esikohti sai ta ka Eesti politsei meistrivõistlustelt. 1999. aastal võitis Mänd Stockholmis toimunud politsei ja tuletõrje maailmamängudel jõutõstmises kuldmedali. Enda sõnul oleks ta heameelega tahtnud osaleda ka 2001. aastal samadel mängudel Ameerikas, kuid sõit jäi rahapuudusel katki.

Jõutreeninguid alustas Mänd 1983. aastal, kui hakkas pärast tööd käima tolleaegse Saaremaa autobaasi jõusaalis harjutamas. Esimesed saavutused hakkasid silma juba viis aastat hiljem, kui Mänd saavutas meistrivõistlustel võistkondlikus arvestuses kuuenda koha.
Algul, politseisse tööle minnes, tuli tal ka mõnel korral kurikaelte rahustamiseks jõudu kasutada. “Hiljem polnud enam seda vaja teha, kõik juba teadsid,” ütles Mänd. Enam ta põlvede pärast jõutõstmist ei tee, kuid rinnalt on valmis igal ajal 150-kilost kangi suruma.
 
  Ahto Jakson Meie Maa 23-03-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Kuressaare joogivesi on nüüd puhas (2)
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4767 Veebimajutus: www.eq.ee