Neljapäev, 1. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Muhu-mandri püsiühenduse teema küttis riigikogus kirgi (43)  
  Muhust pärit Riigikogu liige Imre Sooäär ja majandusminister Edgar Savisaar pidasid kolmapäeval riigikogus maha sõnasõja teemal “miks ei ole riigi transpordi arengukavasse sisse kirjutatud Muhu ja Mandri-Eesti püsiühendust”.

Riigikogu otsuse “Transpordi arengukava 2006–2013” kinnitamisele kolmapäeval eelnenud küsimuste-vastuste voorus võttis lisaks Sooäärele püsiühenduse teemal sõna ka Jaanus Tamkivi.

Ta viitas, et kõrgel tasemel on korduvalt räägitud koguni püsiühenduse valmimiskuupäevadest ja arutatud, kas seda oleks mõistlik avada kevadel või suvel, kuid kõiki neid kuupäevi on ikka edasi nihutatud. “...oli 2012, alles hiljuti oli veel 2014, nüüd viimane number on juba 2015. Härra minister, milline on teie isiklik seisukoht? Kuhu need numbrid ükskord välja jõuavad, kas meie silmad seda objekti ka kunagi näevad?” uuris Tamkivi.

Pikk protsess

Edgar Savisaar vastas Taani ja Saksamaa kogemustele viidates, et sildade ehitamine on väga pikk protsess, mille eeltööd võtavad märgatavalt rohkem aega kui reaalne ehitus. “Nii et ma arvan, et ei ole jäänud enam kuigi kaua aega, kuni otsus selle silla ehituse konkreetsete sammude kohta tuleb ära teha. Aga kindlasti ei saa seda teha ilma korralike ettevalmistustöödeta,” kõneles Savisaar.

Imre Sooääre küsimusele, miks ta ei leia otsuse eelnõu lapates püsiühendust Saare maakonnaga, vastas Savisaar, et vähemalt seni on arengud sel teemal toimunud ettenähtud kava järgi.

“Protsess on selles järgus, kus sel aastal tuleb tõepoolest valitsusel, ja kes teab, kuna tegu on väga ulatusliku objektiga, võib-olla ka parlamendil teha otsuseid ehitustähtaegade, finantseerimismahtude jne kohta,” sõnas minister Savisaar.

Seitse korda mõõda

Samas ta nentis, et sellega ei maksa kiirustada ülepeakaela, sest Eestimaa rohelised on juba deklareerinud, et püsiühenduse puhul on tegu Euroopa kõige keskkonnaohtlikuma projektiga. “Nii et kahtlemata me peame seitse korda mõõtma, enne kui me üks kord lõikame,” nentis Savisaar.

Imre Sooäär väitis vastu, et kuna arengukavaga jaotatakse järgnevate aastate eelarvevahendid ära, siis ei saagi enam püsiühendusest rääkida, sest selleks pole enam kusagilt raha võtta. “Või on kuskil mingi salajane fond, kust tuleks selle jaoks veel raha, mida siin arengukavas ette näha ei ole? Arengukava peaks ju kõik need asjad paika panema, ka võimaluse, et võiks tulla püsiühendus, kui rohelised vastu ei ole. Nad olid teatavasti ka süvasadama puhul vastu ja me saime sellest üle. On ka vastuväiteid rohelistele,” rääkis Imre Sooäär.

Edgar Savisaar vastas, et kuna püsiühenduse rajamiseks ju tegelikult otsust ei ole, vaid on otsustatud asja alles uurida, siis leitigi, et teema arengukavasse sissetoomine ei ole põhjendatud.

Sooääre hinnangul tähendab teema arengukavast väljajätmine seda, et püsiühenduse rajamine lükatakse vähemalt 15 aastaks edasi. “Nii et kui minister rääkis hiljaaegu ajakirjandusele, et las see teema jääb järgmise valitsuse otsustada, siis, kui seda pole arengukavas sees, ei saa ka mitte järgmise nelja aasta jooksul keegi seda otsustada,” sõnas Sooäär.

Riigikogu rahvaliitlasest liige, endine Saare maavanem Jüri Saar mainis Meie Maale, et ka tema hinnangul pidanuks Saare maakonna püsiühenduse transpordi arengukavas konkreetselt ära nimetama. Sama meelt on ka endine majandus- ja kommunikatsiooniminister reformierakondlane Meelis Atonen.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pressiesindaja Anu Mõistlik ütles Meie Maale, et arengukavas on Saaremaa püsiühendusest siiski juttu, kuigi, tõepoolest, seal ei öelda, kas tuleb püsiühendus või mitte, kuna Maanteeameti kureerimisel käib alles erinevate ühendusviiside mõjude hindamine.

Mida räägib arengukava?

Väljavõte transpordi arengukava seletuskirjast: “Arengukava koostamisel on arvestatud olemasoleva olukorraga ja juba käigusolevate projektidega, millest olulisemad, nagu Saaremaa püsiühendus, Rail Baltica, on eraldi välja toodud, andes selge signaali, et käimas on tasuvus- ja teostatavusuuringud ning nende tulemusel selgub antud projektide edasine tulevik.

Samas on oluline mainida, et ühendus saartega, sh Saaremaa kui perifeerse piirkonnaga on toodud ära prioriteedina, mis samas ei vihja ühenduse liigile – see selgub läbiviidavate uuringute ning vabariigi valitsuse vastavasisuliste otsuste järel.”

Arengukavas endas öeldakse, et “lähtuvalt Saaremaa püsiühenduse analüüsi tulemustest, langetatakse otsus püsiühenduse rajamise kohta mandri ja Muhumaa vahele: positiivse otsuse korral rajatakse mandri ja Muhumaa vahele püsiühendus”.

Arengukava võeti vastu 47 poolt- ja kahe vastuhäälega, erapooletuid ei olnud.
 
  Andres Sepp Meie Maa 27-01-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Kuressaare joogivesi on nüüd puhas (2)
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 5490 Veebimajutus: www.eq.ee