Neljapäev, 1. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kurt Vetter on surnud (2)  
  Neil päevil saabus Saksamaalt teade huviühenduse “Ösel 1941–1944” asutajaliikme ning aktiivse eestvedaja Kurt Vetteri (1923–2007) surmast.

Kurt Vetter sündis 18. märtsil 1926 Brandenburgis Treuenbrietzeni linnas ning jõudis sõja eel omandada treiali elukutse. Vajaliku oskustöölise seisusele vaatamata võeti noor mees 1942. aastal sõjaväkke, kus ta 67. Potsdami grenaderirügemendi esimese pataljoni obergefreiterina (ülemkapral) 12. septembril 1944 Saaremaale sõdima toodi.

Kurt Vetter osales Muhu saare pärast peetud lahingutes ning osutus üheks viimastest Muhust Kõinastu laiu kaudu lahkunud saksa sõduritest. Vaatamata hulgale, elu raskeima perioodi eluohtlikele olukordadele jätkus tal Saaremaal ka üksjagu sõduriõnne – lisaks mereõnnetusele Väikeses väinas elas ta üle ka Tehumardi lahingu, katjuušade tulelöögi Salmel ning sai 22. novembril Palu metsas haavata, mispeale ta algul Ventspilsi evakueeriti ning seejärel Kuramaa kotist Saksamaale paranema saadeti.

Sõjast saadud tervisehädade tõttu oli Kurt Vetter sunnitud pärast sõda elukutset vahetama, töötades 1950. aastast keskastme juhina kaubanduses, hiljem kutseõpetajana. Hobi korras tegutses ta ka ajakirjanikuna, kirjutades põhiliselt kohtuteateid.

Kolmandal oktoobril 2001 osales Kurt Vetter Saaremaal langenud Saksa sõjameeste omaste poolt ellu kutsutud huviühenduse “Ösel 1941–1944” asutamiskoosolekul Berliinis. Sellesama huviühenduse liikmena on ta korduvalt Saaremaal käinud ning avaldanud ajalooallikaina väga tähelepanuväärsed mälestused – esmalt eestikeelses tõlkes Saaremaa Muuseumi kaheaastaraamatus 2001–2002 (Kuressaare, 2003), siis mälestustekogumikus “Halten bis zum letzten Mann” (Büsum, 2004) ja lõpuks ka eraldi raamatuna “Ein Held war ich nicht” (Dresden, 2004).

Neis on esitatud vaade sõjasündmustele läbi lihtsõduri silmade – püüdlemata vähimalgi määral end ja endasuguseid kangelastena esitada, ent kantuna soovist oma lugu järeltulevatele põlvedele õppustvõtmiseks jäädvustada. Huviühenduse liikmena osales Kurt Vetter tegusalt Saaremaa Muuseumi kogude täiendamisel uusima, aastaid 1941–1944 kajastava ekspositsiooniosa tarvis. Seda panust meie ajaloo paremal jäädvustamisel on selle tasakaalustatud lahtimõtestamise seisukohalt raske üle hinnata.

11. jaanuaril suri Kurt Vetter oma kodus Rathenows (Brandenburg) südameinfarkti tagajärjel.
 
  Raul Salumäe Meie Maa 24-01-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Kuressaare joogivesi on nüüd puhas (2)
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 5342 Veebimajutus: www.eq.ee