Pühapäev, 26. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Saaremaa rannakalurid võtavad koolitust tõsiselt (6)  
  Eile oli Kuressaares keskkonnateenistuse majas koolitusel rohkem rannakalureid, kui koolituse korraldajad oskasid arvata. Kahes grupis oli 115 meest, nii et kõigile ei jagunud õppekirjandust ja puudu jäänud raamatud saadetakse hiljem järele.

Suuremõisa tehnikumi direktor, Eesti kalurite kutsekomisjoni aseesimees Endel Lepisto, kiitis saarlastest kalameeste aktiivsust seaduste täitmisel.

Esimene koolitus Saaremaal

Nimelt on järgmise aasta kalapüügilubade taotlemise aluseks kaluri kutsetunnistus. Kellel seda pole, see kalapüügiluba ei saa.

Eestis esimene rannakalurite kutsekoolitus toimus 2003. aasta augustikuus Saaremaal. Sellest võttis osa 42 kalurit. Nemad enam uut koolitust läbima ei pea, neil tuleb vaid oma kutsetunnistus riikliku tunnistuse vastu välja vahetada. Need, kes nüüd koolituse läbivad ja eksami sooritavad, saavad eluaegse kutsetunnistuse, kui seadusandlust ei muudeta.

Raha saab tagasi

“Eesti kutseseaduse alusel on kõigile Eesti kutseametitele kehtestatud kutsestandardid, sealhulgas kaluritele. Rannakaluri kutsekvalifikatsiooni taotlemisel on nõutav erialane täienduskoolitus ja vähemalt kolmeaastane töökogemus.

Töökogemus on paljudel kaluritel kümnekordselt ületatud, täienduskoolitus tuleb aga läbida, muidu ei saa kalurite liidu kutsekomisjon tunnistust välja anda,” rääkis Lepisto.

Kalurite kutseõpe maksab 400 krooni ja eksamitasu on 900 krooni. See on teiste kutsealade koolitusega võrreldes üks madalamaid, kuid PRIA kaudu saab ka seda raha tagasi küsida.

“Koolitusraha 400 krooni on kõigepealt järgmise aasta tulumaksu alt vaba ja teiseks on PRIA kaudu nii see raha kui ka 900 krooni eksamiraha võimalik tagasi taotleda.

Eksamiraha suurus 65-aastastel ja vanematel kaluritel on 200 krooni,” selgitas Eesti ainukese riikliku kalurite kutsekoolituse asutuse, Suuremõisa tehnikumi direktor.

Kuna Saare maakonna rannakalurid on usinad kooliskäijad, korraldatakse järgmine kalurite koolitus siin 23. jaanuaril. Järgmisel päeval, 24. jaanuaril toimub Saaremaa keskkonnateenistuse majas riiklik eksam, mille edukalt sooritanutele väljastatakse kutsetunnistus.

Lepisto, kes sügise poole korraldas koolitusi Peipsi kaluritele ning järgmisel nädalal teeb seda Pärnu ja Hiiumaa kaluritele, lubas veel Saaremaale tulla, kui soovijaid jagub.

Kogu tänavuse aasta on aega end koolitada neil kaluritel, kes järgmisel aastal kala püüda tahavad.

Keeluajad muutuvad

Kutseline kalur Jaan Nuum, kes 46 aastat kala püüdnud, ütles, et tema ei õppinud eilselt koolituselt juurde midagi muud, kui muutunud kalapüügi-keeluaegu.

“Millal ja kustkohast võib kala püüda, see muutub pidevalt, selle võrra sain targemaks, muud uudist ma siit pole saand,” rääkis Salme vallast Lõmala rannast eluaeg kala püüdnud Jaan Nuum.
 
  Veljo Kuivjõgi Meie Maa 12-01-2007  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3716 Veebimajutus: www.eq.ee