Kolmapäev, 4. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Noored, linnakodaniku komisjon ja politsei arutlesid alkoholi teemal (8)  
  Kuressaare linnakodanikukomisjoni ja noortekogu kolmapäevane koosolek politsei osavõtul tekitas osalenute seas elava arutelu noorte alkoholilembuse ja turvalisuse-probleemide teemal.

Komisjoni esimehe Laine Tarvise sõnul ajendas koosoleku politsei ettepanek linnavalitsusele ja -volikogule piirata Kuressaare lõbustusasutustes alkoholimüügi aega kella 2-ni öösel.

Kuressaare politseijaoskonna komissari Aare Alliku sõnul tingisid ettepaneku avaliku korra rikkumised piduliste poolt, kes pärast ühe asutuse sulgemist järgmistesse edasi liiguvad ning seal edasi juua saavad. “Usun, et kui linn müügiaega piirab, võib linna turvalisus paremaks muutuda,” lausus ta. “Turvalisust ei saa luua ainult politseiliste tegevustega.”

Kas üldse sulgeda?

Saare politsei kriminaaltalituse komissar Veigo Väli leidis, et baarid ja ööklubid võiks kell 2 öösel üldse sulgeda. “Esialgu on muidugi trots, vilekoor, aga inimene harjub sellega,” rääkis Väli. Ta leidis, et üks sulgemisaeg võimaldab saata ohutsoonidesse täiendavaid jõude turvalisuse tagamiseks. “Praegu peab politsei nädalavahetustel kogu öö pidulistel silma peal hoidma,” lisas komissar.

Ühe noortekogu liikme esitatud kahtluse peale, et alkoholimüügi aja piiramisel hakataks Kuressaares salaviina ja taksoviina senisest rohkem jooma, vastas Väli: “Seda ette ei tea, aga pärast metanooli-tragöödiat salaviina õnneks enam nii palju juua ei julgeta.”

Nädalavahetustel rikkumisi rohkem

Aare Alliku sõnul on alkoholi joomine noorte seas vägagi populaarne ning õiguskorrarikkumisi pannakse toime just alkoholijoobes. “Maakonnas on käesoleva aasta 11 kuuga õiguskorra rikkumisi joobnuna toime pandud 226 juhul, neist 177 Kuressaares,” lausus Allik. “Kõige rohkem juuakse just nädalavahetustel, mil lastakse alkoholi osta mõnel täiskasvanul, kellele veidi peale makstakse.”

Valdavalt tarvitatavad noored alkoholi enne peole minekut “vabadel pindadel”, näiteks korterites, kui vanemaid pole kodus. “Politsei on omalt poolt hulgaliselt kontrollinud teadaolevaid kortereid, kus alaealised võivad pidu panna,” rääkis Allik. “Paljud alaealiste peod lõpevad ka naabrite helistamisega politseisse.”

Veigo Väli avaldas arvamust, et noortepeod ei peaks toimuma samades ruumides, kus täiskasvanute omad – ööklubides, kus alkoholipudelid riiulitel. “Kas on õige, et samal peol on 15aastane, kes ei tohi alkoholi tarbida, kõrval 20aastane, kes tohib?” küsis ta.

Noortekogu liikmed aga ei näinud ööklubides peetavates noortepidudes midagi halba.

Noortekogu esimees Kristen Kannik kinnitas, et noortekogu korraldatud pidudel alkoholi ei müüda ning lõhnadega noori uksest sisse ei lasta. “Olen seisnud ise ukse peal ja kontrollinud,” märkis ta. Samuti kinnitas ta, et viimase noortepeo ajal klubis Privilege olid alkoholipudelid riiulitelt ära pandud.

Süüdi on riigi alkoholipoliitika

Komisjoni esimehe Laine Tarvise ja liikme Lembit Otsa hinnangul on noorte alkoholilembuses paljuski süüdi riigi liberaalne alkoholipoliitika, mida peab karmistama. Tarvise sõnul on üks noorte mõjutajaid alkoholireklaam. Lisaks alkoholireklaamidele televisioonis taunis ta Kuressaare kesklinnas asuva R-Kioski Saaremaa viina reklaami ning noorte seas populaarseks kogunemiskohaks saanud Raekeskuse viinavitriini.

“Alkoholi tarbimine on tagajärg,” ütles ohvriabitöötaja, sotsiaalkindlustusameti peaspetsialist Katrin Paukson. Tema arvates tuleks mõelda, miks noored joovad – perekonnaprobleemide tõttu, murest, leinast.

“Noored joovad, et oleks hea ja lõbus olla, mitte kellegi või millegi leinamise pärast,” vahendas levinud seisukohta aga noortekogu esimees Kristen Kannik.

---

2006. aasta 11 kuuga alaealiste toimepandud õigusrikkumised Kuressaares ja maakonnas

* Alaealiste suurima õiguskorra rikkumiste arvu linnas annavad joobes alaealised (alkoholiseaduse rikkumine) – 177, maakonnas kokku 226.

* Tubakatoodete tarvitajaid või omajaid on karistatud Kuressaares 70, maakonnas kokku 77 juhul.

Aare Allik: “Politsei on hakanud rohkem tähelepanu pöörama suitsetavate alaealiste tabamisele, selleks korraldatakse sihtsuunitlusega politseioperatsioone, kus erariietes politseinikud kontrollivad vahetundide ajal koolide ümbrust. Eesmärk on noorteni viia sõnum, et olenemata ajast võivad nad politseile vahele jääda ja info liigub nende hulgas väga kiiresti.”

* Liiklusseadust on rikkunud linnas 27, maal 98 alaealist, neist joobes mootorsõidukijuhte 5/10 ja lubadeta 10/45.
* Varastamiselt on tabatud 15 alaealist, neist 7 pisivarast (kauplustest).
* Avaliku korra rikkumise eest on karistatud 3/11 alaealist.
* Baaridesse valedokumentidega siseneda üritanuid on tabatud 2.

Aare Allik: Väga palju on seal ära teha turvafirmadel. Kehavigastuste tekitamisi on alaealised toime pannud 6 juhul, suurt muret tekitab ka vägivallatsemine noorte hulgas. On olnud mitu juhust, kus peksjateks on olnud tüdrukud ja pekstakse mitmekesi ühte.
 
  Monika Puutsa Meie Maa 16-12-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4697 Veebimajutus: www.eq.ee