Kolmapäev, 4. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Saare maavanem arvustas riigi tõmbekeskuste poliitikat (15)  
  Saare maavanem Toomas Kasemaa arvustas riigi nn. tõmbekeskuste poliitikat, mille tõttu näiteks saarlased peavad politseid välja kutsuma Pärnusse helistades.

"Seda protsessi saab vaadata nii riigiasutuste töö efektiivsemaks muutmisena, mida ta kindlasti on keskasutuste poolt vaadatuna, kui ka reaalse võimu eemaldumisena kodanikest," lausus Saare maavanem Toomas Kasemaa ajalehele Meie Maa.

"Just viimane aspekt on selle protsessi pahempoolne külg, mille näiteks peabki tooma politsei kutsumise Pärnu kaudu või haigekassa esinduse kaotamise Saaremaal. Hetkel asub Saaremaal väljaspool tõmbekeskust ainult Lääne Piirivalvepiirkonna staap."

Tervisejutt postitöötajaga

Saare maavanema sõnul näeb ta tõmbekeskuste puhul ohuna, et tõmbekeskustes on küll võimalik probleemide lahendamiseks suhelda kõigi erinevate ametiisikutega, kuid näiteks väljaspool tõmbekeskust peab inimene rääkima näiteks enda tervisekindlustusest postitöötajaga.

"See on peamine argument, miks peab vähemalt maakonna tasandil olema inimesel võimalik rääkida oma eriala spetsialistiga, kes reaalselt on võimeline ka inimest tema hädas aitama," sõnas Toomas Kasemaa. "Oluliste ametiasutuste otsustustasandi kadumine maakonnast suurendab organisatsioonide majanduslikku ja juhtimislikku efektiivsust, kuid vähendab põhitegevuslikku efektiivsust."

Maavanema hinnangul on maakonnale ohuks ka oluliste töökohtade kadumine ametiasutuste kohalike esinduste sulgemise tõttu.

"Üheks võimaluseks selle protsessi muutmiseks on teiste riikide kogemus tsentraliseeritud asutuste teatud osakondade liigutamiseks jälle tõmbekeskustest välja," leidis Toomas Kasemaa. "Ehk näitena vähendati haigekassa klienditeenistust ja suurendati analüüsi ja järelevalve osa. Just need suurendamised võiksid toimuda teatud struktuuriüksuse toomisega regiooni tagasi, koos võimalusega kodanikule pöörduda küsimustega ametiasutusse, kes probleemi peab lahendama."

Lahendus Pärnust

Pärnusse on Kuressaarest üle viidud näiteks pensioniameti, tervisekaitsetalituse, kaitsepolitsei, politsei, haigekassa, maksuameti ning kodakondsus- ja migratsiooniameti maakondlike asutuste juhtimine. Lisanduvad veel prokuratuur, kohus ja päästeteenistus.

See tähendab kohapealsete ametnike otsustusõiguse vähendamist ning paljudel juhtudel tuleb oodata oma probleemile lahendust tõmbekeskusest või peavad saarlased minema hoopis ise lahendust otsima Pärnusse.
 
  Oliver Rand Meie Maa 11-12-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4457 Veebimajutus: www.eq.ee