Pühapäev, 26. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kuressaare vanad kaevud läbivad noorenduskuuri (6)  
  Kuressaare linnavalitsus laseb kaks muinsuskaitse alla kuuluvat kaevumaja, Kaevu tänava ja Tolli tänava nurgal asuvad kaevud restaureerida.

Tolli, Lasteaia, Väike-Sadama ja Suur-Põllu tänavate ristmikul seisvast, metallornamentidega kaevmajast on püsti vaid metalltorutoru. Uue ja Kaevu tänava ristmikul asuv kaev on küll veel alles, ent seegi ootab demonteerimist ning restaureerimisele saatmist.

“Mul oli see idee lasta need kaks omanäolist, linna identiteedi säilitamiseks olulist pumbaga tänavakaevu restaureerida juba mitu aastat tagasi, aga asi ei võtnud ikka vedu,” tunnistas linna heakorrastuse ja haljastuse spetsialist Kaljo Ellik.. “Sel aastal siis õnnestus eelarvest väikevormide alt rahaline kate leida.”

Kaevud restaureeritakse muinsuskaitse eritingimuste kohaselt ja muinsuskaitsespetsialisti järelevalve all.

Üks restaureerijaist – Auto Kuressaare

Tolli tänava ristmikul, kunagisel niinimetatud Sõrve turul seisva kaevu ennistamiseks valis linn mitme hinnapakkumise teinud ettevõtte seast välja OÜ Auto Kuressaare. Üleeile linnaga töövõtulepingu sõlminud ettevõte on lubanud kaevumaja ennistada kolme kuu jooksul. Linnavalitsus maksab Auto Kuressaarele kaevu remondi- ja ennistamise eest 65 500 krooni, millele lisandub käibemaks.

Kaljo Elliku sõnul vajab kaevumaja täielikku demonteerimist. “Kõik kaevumaja osad nii seest kui väljast tuleb puhastada liivapritsiga ja nõndanimetatud roostesurmaga,” rääkis Ellik. “Kõik korrosioonist lootusetult kahjustatud katusedetailid peab asendama sarnasest materjalist uute detailidega.”

Seinatahkude alumised osad vahetatakse välja, puuduvad või auklikuks korrodeerunud ornamendidetailid asendatakse nende täpsete koopiatega. Laternakronshteini kinnitusele lisatakse kaevumaja seina siseküljele tugevdus. “Kõigi detailide kinnitused tuleb teha esialgsel viisil – neetida nagu vanasti, mitte keevitada,” ütles Ellik. “Ka seinatahkude plekid peab ühendama esialgsel viisil – serv serva vastu – , mitte ülekattega, nagu 1980. aastail tehtud remondis.” Nii katusepaanide kui seinatahkude vahed tihendatakse linaõlikitiga. Kõik detailid värvitakse enne külge monteerimist. Uksehinged parandatakse ning maja saab uue luku. Kaevu seinad värvitakse linaõlivärviga vastavalt linnakunstniku koostatud värvipassile.

“Ideaalne oleks, kui sellest kaevust saaks ka vee liikuma.”

Uue tänava kaev jääb veeta

Linnavalitsuse planeerimis- ja ehitusosakonna peaspetsialist Ainar Viirese andmeil restaureerib Uue tänava kaevu AS Saare Erek, kellega on linnal leping küll veel sõlmimata, ent suuline kokkulepe olemas. “Loodan, et selle kuu lõpus hakkavad tegema ja sügiseks teeb valmis,” ütles Viires.

Tema sõnul hakkab uuenduskuuri läbinud kaevmaja välja nägema samasugune nagu seni. “Loomulikult värskem,” märkis Viires.

Kaevu metallosad restaureeritakse, puudu olevate osade asemel valmistatakse uued. Samuti parandatakse vundament ning tehakse uus laudis vana järgi.

Viirese sõnul läheb kaevu restaureerimine maksma suurusjärgus 25 000 krooni.
“Sellest kaevust vett tulema ei hakka, kuna veetrassi seal all ei ole,” tõdes Viires. “Seega jääb kaev vähemalt esialgu puhtdekoratiivseks elemendiks.”

Ligi sajandivanused kaevud
Ajaloolase ja muinsuskaitsespetsialist Tõnu Sepa uurimuse kohaselt pärinevad Kaevu ja Tolli tänava nurgas asuvad kaevud 19. sajandi lõpust või 20. sajandi algusest, täpne rajamisaeg on teadmata. Sõrve turul oleva kaev olevat ehitatud raha eest, mille pärandas linnale keegi preili Dochen. Pole siiski teada, kas siis rajati täiesti uus veevõtukoht või ehitati ainult uus kaevumaja.

Kaevu tänava alguses olev kaev rajati tõenäoliselt pärast I maailmasõda. Sellele ajale osutab madal monoliitbetoonist kaevušaht, mis moodustab ka kaevumaja vundamendi. Ei saa välistada, et seal on varemgi kaev paiknenud, mis lihtsalt asendati moodsama puurkaevuga. See on siiski üsna ebatõenäoline, sest Uue ja kaevu tänava piirkonda hakati arendama alles 19. sajandi teisel poolel. Enne seda olid seal linna piiri taha jäävad Kaarma suurmõisa põllud.
 
  Monika Puutsa Meie Maa 05-08-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2384 Veebimajutus: www.eq.ee