Kolmapäev, 4. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kaarma vallavalitsejad peavad Bornholmi haldusreformi heaks (22)  
  Kaarma vallavalitsuse kuus ametnikku osalesid Bornholmi saarel õppepäevadel, et tutvuda sealse omavalitsuse töökorraldusega ja võtta üle nende paremaid meetodeid.

Haldusreform viidi Taani Kuningriigi koosseisu kuuluval Bornholmil läbi kolm aastat tagasi, kui Saare maakonnaga sama suurel saarel tehti senise viie omavalitsuse asemel üks.

“Üldiselt olen ma igasugustesse koolitustesse tõrjuvalt suhtunud, kuid seekordne sõit andis mulle uut hingamist vallavalitsuse juhtimiseks,” arvas vallavanem Ülo Vevers. Veversi hinnangul pole meil Gotlandi saarelt suurt midagi õppida, sest seal on pikka aega juba stabiilne elu, kuid Bornholmil toimuvad sellised reformid, mis meile jõuavad tõenäoliselt mõne aasta pärast. Kaarma vallavanem on veendunud, et ka meil oleks mõttekas teha üks omavalitsus ja ükskord tehakse ka, sest praegused ametnikud muretsevad rohkem oma töökoha, kui omavalitsuse arendamise pärast.

Turism samuti vaid suvekuudel

Veversi sõnul on Bornholmi põhiprobleemid meie omadega sarnased. “Poolteist miljonit turisti käib suvekuudel ja siis on tükk nuputamist, kuidas ülejäänud aasta ära elada. Ühenduse pidamiseks mandriga käib seal samasugune raha küsimine Taani riigilt nagu meie küsime Eesti riigilt, nii laeva- kui lennuliikluseks,” rääkis Vevers. Tema sõnul tehti seal haldusreform referendumi põhjal ja kõik omavalitsustöötajad jäeti ametisse, kuid nüüd on neist paljud sellelt töölt lahkunud.

Tuulegeneraatorid elanike tarbeks

Vevers tõi eeskujuks Bornholmil hästi toimiva tuulegeneraatorite ehitamise süsteemi, mille kohaselt valitakse generaatorite asukohad keskkonnaministeeriumi uuringu alusel ning jääb ära jagelemine selle üle, kuhu tohib ja kuhu ei tohi tuulegeneraatorit püsti panna. “Meil veel arendaja otsib ise sobiva koha ja käib siis naabrimehega kohut. Sealne rahvas on aru saanud, et elektrienergiat toodetakse nende jaoks, mitte kellegi teise jaoks. Me räägime siin 300-meetrisest vahest elumajadest, kuhu tohib tuulikuid püstitada, seal on 30-meetrised vahed ja pole kellelgi tervisega probleeme,” võrdles Vevers valupunkte.

Vevers soovitas kõigil saarlastest omavalitsustegelastel Bornholmil ära käia. “Me oleme nendega nii sarnased. Neil on värskelt need reformid ära tehtud, mis meid ootavad lähema kümne aasta jooksul ees,” kinnitas Vevers.

Bornholmi saarel saab maad osta inimene, kes on vähemalt viis aastat seal elanud ja omab töökohta. Arhitektuuri põhinõudmised ei luba üle kolmekorruselisi maju ja hotelle ehitada ja keegi ei üritagi sellest üle astuda.

Õppereisil osalesid vallavanem Ülo Vevers, vallasekretär Riina Allik, ehitusspetsialist Peeter Arikas, tehnikaspetsialist Aare Saar, keskkonnakaitse spetsialist Kairi Niit ja valla plaani- ja finantsosakonna juhataja Elve Viljus. Projekti finantseeris Eesti Riigikantselei meetme “Haldussuutlikkuse tõstmine” alt.
 
  Veljo Kuivjõgi Meie Maa 26-07-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4043 Veebimajutus: www.eq.ee