Laupäev, 27. veebruar Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 03:10
Temperatuur: 2.4°C
Õhurõhk: 762.9 mmHg
Õhuniiskus: 85 %
Tuule kiirus: 4.5 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Saaremaal ehitatud viikingilaev lõpetas Soomes hooaja  
  Rosalas elatakse viikingielu ja kiidetakse Saaremaa meistreid

Läinud pühapäeval lõpetas Saare Paadis ehitatud ja mitu omanikku vahetanud 16-meetrine viikingilaev hooaja ja ootab turistiderohket uut hooaega Rosala sadamas Soomes.

Viikingilaev viikingi-külas

"Hea materjal ja hästi tehtud laev," annab oma professionaalse hinnangu Saaremaal Rosala Viikingikeskuses uue nime Alvilda saanud laeva kohta Par Wilson. Par on kunagi ka ise laevaehitusega tegelenud ja nüüd sõidutab saarestikus turiste.

Samal ajal sõidab noor kapten Paul Wilson laevaga talvekorterisse. Wilsonite perefirmal Wilson Marin on kaks suurt merekultuurilist ettevõtmist. Rosala Viikingikeskus võtab aastas vastu üle 14 000 külastaja. Lisaks näituseruumidele on keskuses mitmeid muistsete eeskujude järgi ehitatud hooneid.

Ka siin on saarlaste käsi mängus olnud - mitmete hoonete peened puunikerdused on valminud Vello Kaaseli käe all. Kunagisest Turu Ülikooli täiendkoolituse projektist sai alguse pikem koostöö.

Majakas turismi sihtkohaks

Turu Ülikooliga seotud on Wilson Marine teinegi suur projekt. Kantakse hoolt Põhjamaade kõrgeima, 52 meetrit üle merepinna, torniga Bengtskäri majaka eest. Bengtskäri majakas on hea näide, mida toob kaasa majakavahtide koondamine.

Varasemalt majakavahtide poolt hooldatud majakas viidi 1968. aastal üle automaatikale ning hoone jäi kütte ja valveta.

1985. aastal andis Soome veeteede valitsus niiskuse ja vandaalide poolt räsitud majaka üle Turu Ülikooli täiendkoolituskeskusele, kes tegi majaka korda. Nüüd külastab üksikul kaljusaarel vilkuvat majakat aastas üle 10 000 turisti. Majakavahtide töö- ja eluruumides on koolitusklassid ning majutuskohad. Samas on ka järgmisel aastal oma 100-nda aastat tähistava majaka muuseum.

Ka ääremaa võib olla atraktiivne

Mõlemad projektid on osa suuremast saarestiku arendusprojektist. "Kui nägime Rootsis Birkas, kunagises viikingite kaubakohas, seda, et inimesed tulevad keskust vaatama ligi 2-tunnisele auto- ja meresõidule vaatamata, arvasime, et midagi sellist võiks olla ka Rosala saarel," ütleb viikigikeskuse hing Paula Wilson.

Ka Rosala saarele tuleb sõita kahe parvlaevaga. Ligi 150 elanikuga Vilsandi ja Abruka suurune saar on aga väiksemate saartega ümbritsetuna lainetuse eest kaitstud, nii et kuus korda päevas sõitev praam ei katkesta liiklust ka suurema tormiga.

Kaevamised tunnistavad ühiskultuuri

Siiski pole viikingikeskus siin päris tühjal kohal. Saare idakaldal asuvast Kyrksun-detist on leitud hulgaliselt viikingikultuurile viitavaid leide. Läänemere ja Põhjala ühise viikingikultuuri uurimist ja tutvustamist on palju toetanud Põhjamaade Ministrite Nõukogu, mille projekti raames ka allkirjutanu Rosalas viibib.
 
  Jaanis Prii, Saaremaa Viikingid, Rosala Meie Maa 19-01-2005  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Saaremaa vallavolikogu uus esimees on Jaanus Tamkivi
» Saaremaa vald peatab kaheks nädalaks huvitegevuse (1)
» veel
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 1941 Veebimajutus: www.eq.ee