Neljapäev, 20. jaanuar Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 04:30
Temperatuur: 1.6°C
Õhurõhk: 738.7 mmHg
Õhuniiskus: 95 %
Tuule kiirus: 7 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Alkoholi müügipiirangud: Igas vallas omamoodi  
 
   
Erinevused alkoholimüügi piirangutes võivad tekitada Hiiiumaa omavalitsuste vahel innuka viinaturismi. Kui Pühalepa elanikul kurk kuivab, saab ta märjukest naabervaldadest ikka.
Möödunud aasta septembrikuus tegi Kõrgessaare vallavolikogu Hiiumaa omavalitsustele ettepaneku kehtestada üle saare ühesugused alkoholimüügi ajapiirangud. HOL moodustas temaatilise ümarlaua, see kogunes aru pidama ja otsustas, et alkoholi müügiaegu saare kauplustes on mõtet reguleerida ühiselt.

HOL tegi ümarlaua seisukohta arvesse võttes soovitusliku ettepaneku kõikidele Hiiumaa volikogudele, et õhtul kella üheksast hommikul üheksani võiks Hiiumaa kauplustes alkoholimüük olla keelatud kogu sortimendi ulatuses. Paraku ei ole HOL-i soovitus ühelegi volikogule kohustuslik ja see, mis pärast määruste vastuvõtmist välja kukkus, on ühisest reguleerimisest päris kaugel.

Neli määrust — igaüks isemoodi

Kõige varem sai määrusega ühele poole Kõrgessaare vallavolikogu. 14.novembril 2003 otsustati, et alates 1.jaanuarist 2004 lõpetatakse Kõrgessaare valla kauplustes igasuguse alkoholiga kauplemine öisel ajal st õhtul kella üheksast kuni hommikul kella üheksani.

See oli suur muutus, sest uus määrus piiras tervelt kuue kaupluse või müügikioski alkoholiga kauplemise aega. Varem sai valla poodidest igasugust alkoholi keskööni ja Lauka tanklast koguni ööpäevaringselt.

Mullu novembris sai umbes samalaadse määrusega maha ka Käina vallavolikogu. Määrus jõustus samuti tänavu 1.jaanuaril, kuid erinevus on selles, et õhtul kella üheksast kuni hommikul kella üheksani võib müüa vähese alkoholisisaldusega jooke, milles on kuni 6-mahuprotsenti alkoholi (lahjemad õlled, gin, siider). Käina määrus mõjutas pisut kõiki valla territooriumil asuvaid kaupluseid-müügikohti, kuid ööpäevaringselt avatud Käina tanklast ja suvisest Kassari kiigeplatsi kauplusest saaks soovi korral õlut ikka ööpäevaringselt.

Pooles detsembris võttis alkoholimüügile ajapiirangut kehtestava määruse vastu ka Pühalepa vallavolikogu. 1.jaanuarist kehtima hakanud määrusega keelati valla territooriumil asuvates kauplustes ja müügipunktides alkoholi müük kogu sortimendi ulatuses õhtul üheksast hommikul üheksani. Suvekuudel, 1.juunist kuni 31.augustini, see piirang ei kehti. Kui vaadata Pühalepas välja antud kauplemislubasid, siis lühendas see veidi kolme kaupluse alkoholiga kauplemise aega.

Jõulureedel piiras kangete alkohoolse jookide jaemüüki valla haldusterritooriumil Emmaste volikogu. See määrus piirab vaid kange alkohoolse joogi müüki. Sisuliselt tähendaks see nagu võiks lahjad ja vähese alkoholisisaldusega joogid olla müügil ööpäevaringselt. Lahjadeks alkohoolseteks jookideks loetakse kuni 22 mahuprotsenti alkoholi sisaldavaid jooke (nt veinid). Kuna Emmaste kauplused on niigi avatud 9-21, siis ainsana muutis see otsus midagi Emmaste tankla alkoholimüügis. Kui varem tohtis ööpäevaringselt avatud tankla müüa vaid õlut, siis uue määruse järgi võiks tankla nüüd ka veini müüa.

Kärdla piirang saab kõige lahjem ühe ettevõtja pärast

Ainuke, kel alkoholimüügi ajapiirangud veel märtsi algusekski muutmata, on Kärdla linnavolikogu.

Esimese sellesisulise eelnõuga tuli linnavalitsus välja küll juba möödunud aasta lõpul, kuid võttis selle siis parandusteks tagasi.

Linnavolikogus opositsioonis oleva Isamaliidu fraktsioon arutas linnavalitsuse esitatud eelnõu ning leidis, et sellisena ei lahenda see tegelikult suurt midagi, ainult piirab alkoholi müügiaegu paari tunni võrra, mis on ka muidugi sammuke edasi. „Leidsime, et alkohol ei peaks olema nii laialt üldse müügil nagu ta täna on. See pole esmatarbekaup, mida peaks iga kell ja igast väikesestki kauplusest saama. Seepärast oleks meie arvates õige piirata kauplemiskohti ka nende suurusest tulenevalt. Suures poes on sotsiaalne kontroll alkoholi müügi suhtes rohkem tagatud,“ ütles fraktsiooni juht Erki Tamm. Jutt sellest, et kui korda karmistatakse tulevad tagasi salamüügikohad, taksoviinad on Tamme arvates pigem müügist huvitatud isikutepoolne taktikaline hirmutamine kui argumenteeritud põhjus.

Pärast eelnõu tagasivõtmist kutsus linnavalitsus kokku Kärdla linnas alkoholiga kauplevate ettevõtjate ümarlaua. Ümarlaual tegi üks kaupmees ettepaneku piirata Kärdlas alkoholiga kauplevate kaupluste arvu ning anda alkoholimonopol temale. Kahjuks ei võimaldanud konkurentsiseadus ettepanku tegijale nii soodsat lahendust isegi arutlusele võtta. Ümarlaud oli põhimõtteliselt nõus, et alkoholi müügiaegu võiks piirata, tingimusel, et kõigi jaoks oleks asi võrdne.

Määrus, mis peaks Kärdla linnas öist alkoholimüüki reguleerima, ei jõudnud ei jaanuarikuu ega veebruarikuu volikogusse, kuna linnavalitsus saatis järelpärimise Riigikogus alkoholiseadust ette valmistanud komisjonile, et uurida, kas alkoholiseaduses sisalduv sõna „müügivorm“ võimaldaks välistada alkoholi kaasamüümist toitlustuskohtades.

Väidetavalt oli järelpärimise põhjustajaks üks Kärdla ettevõtja, kes oma toitlustuskohas müüb laias sortimendis ja sisuliselt kauplusehinnaga alkoholi nii kohapeal tarbimiseks kui kaasa suisa keskööni. Kui uue määrusega oleksid kauplused pidanud alkoholimüügi lõpetama kell 21, oleks see baar saanud alkoholimüügil suure eelise ning muidugi polnud teised ettevõtjad sellega nõus.

Riigikogust tulnud ja Mart Opmanni allkirja kandev vastus märkis, et seaduses sisalduv sõna „müügivorm“ võimaldab küll keelata alkoholi kaasamüümist baaridest, kuid järelvalvet selle nõude täitmise üle on väga keeruline teostada, nii et tegelikult pole niisugusel piirangul mõtet.

Ilmselt just seepärast saigi eelnõu, mille linnavalitsus volikogu komisjonidele arutamiseks esitas, kõikide teiste Hiiumaa volikogude omadest kõige lahjem. „Me ei võtnud kardinaalset muutust ette sellepärast, et mitte tekitada turumoonutust ja anda ühele kaupmehele suurt eelist teiste ees,“ kinnitas ka Kärdla linnapea Ants Vahtras.

Millisel kujul määrus 22.märtsi volikogusse jõuab, pole siiski veel teada, sest komisjonidel on aega eelnõusse täiendusi teha. „Probleemi käsitlemist ei ole kavas pooleli jätta. Ka Kärdla linn  lähtub HOL-is kokkulepitust,“ kinnitas linnavolikogu esimees Jüri Ojasoo.

Juhul kui eelnõu praegusel kujul otsustajate poolt määrusena vastu võetakse, on kokkulepetest mõttetu rääkida, sest Kärdla alkoholimüügi aegades ei muutu peaaegu midagi. Vaid suvekuudel alustatakse alkoholimüüki tund aega hiljem — kella seitsmest.

Kui Kuressaare linnavalitsuse töötajad Kärdla murest kuulsid, olevat nad öelnud, et neil annaksid teised baaripidajad turusolkijale lihtsalt kitli peale. Kärdlas võib juhtuda hoopis vastupidine.

Abi pole loota ka 15.aprillil jõustuvast Kaubandustegevuse seadusest. Uus seadus defineerib küll täpselt, mis on hulgikaubandus, mis jaekaubandus, mis toitlustamine, kuid jätab ikkagi võimaluse alkoholi kaasamüümiseks ega kohusta ettevõtjat ka juurdehindlust rakendama, kui ta seda ei soovi ning niisuguse sissetulekuga toitlustamisettevõttele kehtestatud nõuete täitmisega toime tuleb.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi siseturu osakonna kaubandustalituse peaspetsialist Mall Pink soovitas Kärdla linnavalitsusel võtta vastu määrus, millega piirata konkreetselt just selle ettevõtja alkoholiga kauplemise aega. „See on kohaliku omavalitsuse pädevuses,“ kinnitas Pink.

Kaubandustalituse nõunik Riina Piliste lisas, et teine võimalus turumoonutajat korrale kutsuda avaneb kohalikul omavalitsusel pärast seda, kui praegused kauplemisload uue kaubandustegevuse seaduse kohaselt 15. septembriks kehtivuse kaotavad. Alates 15.aprillist kauplemislubasid asendama hakkavasse registrisse kannet tehes saab linnavalitsus lisada ettevõtjale piiranguid ja keelde. Muu hulgas ka piirangu, et toitlustusettevõte tohib müüa alkoholi vaid kohapeal tarbimiseks. Juhul kui ettevõte seda piirangut rikub, riskib ta uue seaduse kohaselt trahviga kuni 50 tuhat krooni või eraisikuna trahviga 300 trahviühiku ulatuses.

 
  dagö Hiiu Leht 15-03-2004  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2027 Veebimajutus: www.eq.ee