Neljapäev, 21. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 12:20
Temperatuur: 11.9°C
Õhurõhk: 738.5 mmHg
Õhuniiskus: 90 %
Tuule kiirus: 5.5 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Salava seltsi talgupäev  
  Kihelkonna ja Lümanda kandis tegutseb edukalt Saaremaa Merekultuuri Seltsi tütarselts Salava. Esmakordselt kogunesid merekultuurist huvitatud inimesed 1996. aasta juulis Jaagarahu sadamasse. Sellest ajast on korraldatud palju eriilmelisi üritusi, mis kõik on vähem või rohkem seotud merega. Seltsi on juhtinud Tiina Ojala, Elle Mäe ja praegu on esinaiseks Urve Vakker.

Esialgselt olime otsustanud oma kevadise talgupäeva korraldada 6. aprillil, kuid siisne lumetuisk võttis meilt selle võimaluse. 20. aprill oli aga superilm sellise ürituse korraldamiseks. Saime mitu kotitäit sodi Abaja lahe ääres oleva Eestimaaa esimese mudaravila mälestuskivi ümbrusest.

Et töö ja teadmised käivad käsikäes, siis andis kohapealse paiga ajaloost ülevaate Tiina Ojala. Kihelkonnal on märkimisväärne koht Eesti mudaravi ajaloos. Just siin alustas tööd esimene mudakümblusasutus1824. a. Ümbruskonna lahtede mudakihi paksus kõikus poolest kuni ühe meetrini. Saaremaa kreisiarst Christian Blauberg algataski siinkandis teadusliku muda uurimise. Raviasutuse asutajaks peetakse tolleaegset Rootsiküla mõisa omanikku Friedrich von Buxhövedenit.

Esimene mudaasutus töötas üle kümne aasta, edasist tööd hakkasid piirama kohalike olude kitsikus, majandusprobleemid ja arstliku järelvalve lünklikus. 1936. a. vahetus ka mõisnik, kes ravila hoopis sulges. Kihelkonna muda tunti ära tugeva spetsiifilise lõhna, libeda konsistentsi ja mustjassinaka värvuse järgi. Raviti tol ajal pidalitõbe, reumat, näärmetiisikust, naistehaigusi, süüfilist, sarlakeid, podagrat ja mitmeid kroonilisi haigusi. Iseasi kas muda ka kõiki neid haigusi ikka ravis.

Puust mudapalisse pandi muda sisse tuliseid kive ja lahtiriietunud haige sukeldus sellesse. Ravila koosnes 4-6 vannitoast. 1888.a. ilmunud ajaleheartiklis nimetas Vene kirjanik Leskov neid pigem palkidest kalmuehitusteks ehk tuvilateks. Kohalik rahvas käis aga mudast abi saamas veel 20. sajandi keskpaigaski.

Nii õnnestuski meeldiv ühendada kasulikuga, näha ilusat loodust, teha koristustöid, jalutada mere ääres ja saada teadmisi oma kodukoha ajaloost.

Järgmine matkapäev toimub Salaval 18. mail Kipi-Kapa matkakeskuse perenaise Esta Alevi juhtimisel. Tahame üheskoos matkata Kipilt Pilgusele ja imetleda sealseid kauneid merevaateid ja nautida rannailu.
 
  Urve Vakker Meie Maa 29-04-2003  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Meeleavaldus vaba ühiskonna kaitseks (18)
» Kuressaare lennujuhtimine läheb 2023. aastal üle kaugsüsteemile (1)
» Vaata Riigikogu infotundi!
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2177 Veebimajutus: www.eq.ee