Esmaspäev, 29. mai Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Muuseum sai Vilsandi linnuriigi rajaja koostatud albumi (1)  
  Saaremaa Muuseum sai üleeile pärastlõunal ühe eksponaadi võrra rikkamaks, kui bioloog Tiina Talvi ja ajaloolane Bruno Pao andsid muuseumile üle albumi, mis kajastab Vilsandi linnuriigi elu eelmise sajandi esimesel veerandil.

Albumi annetas kunagise Eesti poliitiku, valitsuse liikme ja riigivanema asetäitja ametis olnud August Keremi poeg Jüri Kerem. Eesti kunagisele ühele tippjuhile kinkis albumi 1920-ndate aastate lõpus Vilsandi linnuriigi rajaja Artur Toom.

“Fotokogus on Artur Toomi käekirjaga signeeritud pildid. Selles on Vilsandi vaated, palju pilte lindudest ja mõned fotod ornitoloogide igapäevatööst. Kahjuks on albumist tiitelleht, millele oli kirjutatud Artur Toomi pühendus minister Keremile, puudu. 1946. aastal kui Jüri Kerem Venemaalt kodumaale pääses, tõmbas ta taasküüditamise kartuses selle lehe välja. Kolm aastat hiljem viidi Eesti Vabariigi kõrge riigiametniku poeg ikkagi jälle Siberisse. August Kerem hukati 1942. aastal,” rääkis Jüri Keremi ammune tuttav, ajaloolane Bruno Pao.

Haigevoodis lamav Jüri Kerem otsustas isale kingitud albumi anda Saaremaa Muuseumile, kus seda kõik asjahuvilised näha saaksid.

Albumi toimetas Tallinnast Kuressaarde bioloog, teadur, Saaremaa Merekultuuri Seltsi liige Tiina Talvi, kelle sõnul saab vanade fotode järgi kõrvutada tollast Vilsandi elu nüüdisajaga.
“Esimene pilt on ilusast Vilsandi tuletornist. Järgnevad fotod lindudest, mis annavad põhjaliku ülevaate Vaika saarte haudelindudest. Vaika saarte linnustikku on ju üle saja aasta uuritud. Selle albumi alusel saab vaadata, kuidas on muutunud lindude arvukus. Tiirude arvukus on tohutult kahanenud ja tuttvardi arvukus samamoodi alla läinud. Tõmmukajakat on natukene vähem ja naerukajakat samuti. Selle järgi saab hinnata, missugused muutused looduses ja sealhulgas linnustikus, toimunud on,” hindas Tiina Talvi. Veel kommenteeris ta väga tabavaid ja humoorikaid Artur Toomi kirjutatud pildiallkirju.

Saaremaa muuseumi asedirektor Olavi Pesti rõõmustas järjekordse rariteetse eksponaadi üle.
“Peale selle, et see kajastab Vilsandi looduskaitseala omaaegset elu, on sellel mitmekordne memoriaalväärtus. Album on seotud kahe Eesti Vabariigi ajaloos väljapaistva mehega – pildikogu kinkija ja koostaja Artur Toomiga ning mitmekordse ministri August Keremiga,” konstateeris museoloog albumit vastu võttes.

Pestil oli heameel sellegi üle, et inimesed tunnetavad riikliku muuseumi rolli. On see ju selline koht, kuhu väärtuslikke esemeid üle anda. Just muuseumis on tagatud nende säilitamine ja laiem tutvustamine.
 
  Aare Laine Meie Maa 10-08-2002  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Kuressaare joogivesi on nüüd puhas (1)
» Kuressaare kraanivesi veel lõplikult kolibakterist puhas ei ole
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4243 Veebimajutus: www.eq.ee