www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=9996&kat=1
Saaremaa Valss oli tuhandete soomlaste pidu

Kuressaares korraldatud esimene valsifestival Saaremaa Valss tõi Saaremaale tuhandeid soomlasi, kes Kuressaare lossi hoovi üles seatud suures valsitelgis nii oma- kui eestimaiste muusikute esinemisele tuliselt kaasa elasid.

Eestlaste huvi festivali vastu jäi vastupidiselt korraldajate ootustele leigeks, ent ürituse eestvedajad ei heida meelt ning lubavad järgmisel aastal taas Saaremaale valsifestivali tegema tulla.

Valsifestival Saaremaa Valss sai alguse reedel valsitelgis toimunud eesti-soome ühislauluõhtuga “Laulge kaasa!”, mille eeslauljateks olid samasisulise telesaate juht Reet Linna Eestist ning muusika- ja showmees Mikko Alatalo Soomest.

Laupäeval toimus samas lauluvõistlus “Saaremaa Kapp” viie eelvoorude kaudu finaali pääsenud Eesti ansambli ja viie Soome laulusolisti vahel, auhinnaks 10 000 Eesti krooni suurune preemia ning singli tegemise võimalus ühes Soome plaadistuudios. Eesti estraadilauluveterani Jaak Joala ja Soome tangokuninganna Arja Koriseva juhitud võistulaulmisest väljus võitjana Heli Ruotsalainen Soomest.

Esimene muusika- ja tantsufestival Saaremaa Valss tõi Saaremaale esinema ka legendaarse kitarrimängija Francis Goya, kellele see oli selle suve ainuke esinemine Eestis ning keda publik kontserdi lõpus püsti seistes aplausiga tänas.

Kuressaare kesklinnas avas Eesti ekspresident Lennart Meri koos proua Helle Meriga keskväljakult lossi poole suunduva valsitänava. Festivali teise päeva õhtul laulis ja tantsis lõviosas soomlastest koosnev publik Eesti ja Soome tuntumate solistide ja ansamblite muusika järgi ning valsipidu lõpetati pühapäeval.

Korraldaja on rahul

Ürituse idee autor ja peakorraldaja Antero Päiväläinen jäi esimese valsifestivaliga vaatamata sellele, et kohale tuli oodatust tublisti vähem eestlasi, väga rahule.
“Usun, et üritusel, mis alguses kujutas endast vaid minu metsikut ideed, oli edu: juba esimesel päeval tuli kohale kolme tuhande inimese ringis, teisel päeval oli rahvast juba tunduvalt rohkem. Tegemist oli ju alles esimese üritusega,” sõnas ta.
“Olen nende päevade jooksul näinud väga palju rõõmsaid nägusid, inimesed naudivad festivali ja kõik, kellega olen rääkinud, on saanud positiivseid elamusi ning lubavad järgmisel aastal tagasi tulla.”

Päiväläineni sõnul tahetakse valsifestivali tuleval aastal kindlasti korrata ja ta loodab, et eestlased sel siis palju aktiivsemalt kaasa löövad.
“Tean, et eestlased on veidi umbusklikud, nad tahavad kõigepealt näha, mis toimub ja tulevad alles siis pakutuga kaasa. Aga meil on aega, et end näidata,” sõnas ta.

TIIU TALVIST Meie Maa 02-07-2002