www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=7731&kat=5
Oru kooli liblikale panid nime kaks läänlast ja kaks hiidlast

Kuulsale Oru kooli liblikale sai nimeks Orula Oospila. Orula on liblika “eesnimi”, “perekonnanimi” oli olemas varem. Vaderiks olemise õiguse ostis Läänemaal asuv Oru kool liblikauurijalt Aare Lindtilt 15 000 krooni eest. Senitundmatu liblika püüdis Aare Lindt Ecuadorist. Tavaliselt on uue liigi leidjal õigus sellele nimi panna. Kuna Aare Lindtil on juba kaks endanimelist liblikaliiki, otsustas ta nimepaneku õiguse ära müüa, et rahastada järgmist ekspeditsiooni Malaisiasse. Kooli algatust toetasid õpilased, lapsevanemad, õpetajad - kogu koolipere, lisaks vilistlased ja sponsorid. Kõigil annetajatel oli õigus esitada oma nimevariant. Sobivaimaks tunnistati Orula. Seda nime pakkusid koguni kolm annetajat. Ümbrikute avamisel selgus, et vaderiteks olid Oru kooli kuuenda klassi poisid Joosep Nõupuu ja Argo Pihtjõe ning perekond Linda ja Mati Kiivit Kõrgessaare vallast.

Oru kooli liblika nimeraha kogumise kampaania tegi üle Eestimaa tuntuks telesaade Pealtnägija.

Kooli direktor Mare Urbas rääkis Hiiu Lehele, et mõte anda liblikale kooli poolt nimi sündis täiesti juhuslikult. “Loodusmuuseumis oli üks koolitus loodusainete õpetajatele. Samal ajal avati muuseumis näitus Maailma putukad. Näitusel eksponeeriti ka Aare Lindti pakkumist - anda nimi tema poolt leitud liblikale. See liblikas jäi mulle silma: heleroheline, kuldsete tiivaservadega ja nelja kuldse täpiga. Ka Oru kooli lipp on heleroheline ja kuldsete narmastega. Tallinnast istusin bussi ja õhtuks koju jõudes oli projektimõte valmis. Helistasin Aare Lindtile ja esitasin oma pakkumise. Aare Lindt oli nõus ootama, kuni me raha kokku saame ja kampaania algas,” võttis direktor idee sünniloo kokku.

Mis puutub pakkumisse, mille tegi teine liblikauurija, siis see ei olnud Urbase sõnul päris tõsiseltvõetav; polnud veel päris kindel, kas tegemist on uue liigiga. Kuna Lindti taga oli ka koostöö Loodusmuuseumiga, otsustas koolipere lepingule kindlaks jääda. Koostööd Loodusmuuseumiga kavatsetakse jätkata. Võib olla hakkame loodusringis õpetama liblikapüüdmist ja kollektsioneerimist, oletas Urbas. Õpilaste idee teha heleroheline liblikamärk, mida antaks kooli tublimatele, on juba päris kõvasti päevakorral, kinnitas Urbas.

Harda Roosna Hiiu Leht 11-01-2002