www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=7328&kat=2
Robertson: Eesti on hea kandidaat NATO-ga liitumiseks

NATO peasekretär George Robertson kinnitas pärast Eesti visiiti ajakirjanikele, et Eesti on hea kandidaat NATO-ga liitumiseks.

Robertson rõhutas samas, et kõik üheksa kandidaatriiki on praegu võrdses seisus ja ühtmoodi liitumiseks ettevalmistustööd teinud.

"Järgmine aasta on Eestile väga oluline ja võimalus kutse saamiseks NATO-ga liitumiseks on suur, kuid veel on palju jõupingutusi vaja teha," ütles Robertson.

Välisminister Toomas Hendrik Ilves rõhutas, et see, kas Eesti saab kutse NATO-ga liitumiseks, sõltub paljuski meist endist.

Kaitseminister Jüri Luik rõhutas, et Eesti jaoks on kõige olulisem praegu efektiivse, NATO-le orienteeritud kaitsestruktuuri loomine, mis tähendab ka kaitsekulutusi 2 protsenti rahvuslikust koguproduktist.

Peasekretär kinnitas, et enne järgmise aasta tippkohtumist Prahas ei tee NATO lõplikke otsuseid laienemise suhtes. Vastuvõetavaid riike peavad aktsepteerima kõik 19 NATO liikmesriiki, lisas ta.

Möödunud nädalal Venemaad külastanud Robertson ütles, et Venemaa on Eesti lähinaaber, seega on loogiline, et järgmise oma järgmise visiidi tegi ta Tallinnasse.

Eesti võimud kinnitasid eile Robertsonile, et Eesti toetab Venemaa ja NATO koostööd ja suhete paranemist.

Peasekretär ütles, et praegu pole otsuseid, millises koostöövormis jätkavad NATO ja Venemaa. "Me ei pea Venemaad vaenalseks ega sõbraks, vaid meie vahel areneb koostöö, meil on ühised huvid ja ühised eesmärgid," ütles Robertson.

NATO peasekretär rõhutas ka avaliku arvamuse toetuse tähtsust alliansiga liitumisel.

"NATO ei võta vastu mitte valitsusi, vaid riike," ütles Robertson.

Viimase avaliku arvamuse uuringu järgi toetas NATO-ga ühinemist 67 protsenti Eesti elanikest. "See aga tähendab, et üle 28 protsendi on vastu," märkis Robertson, avaldades lootust, et NATO 2002. aasta Praha tippkohtumise ajaks on NATO-ga liitumise toetus Eestis kasvanud.

MM/BNS BNS 30-11-2001