www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=6386&kat=1
Hendrik Relve jäädvustab kõik Saaremaa kaitsealused puud

Loodusfotograaf ja metsateadlane Hendrik Relve pildistab keskkonnateenistuse tellimusel üles kõik Saare maakonnas kaitse all olevad puud.

"Saare maakonnas on võrreldes teiste paikadega üsna palju kaitse all olevaid puid - kokku 46," selgitas Hendrik Relve. Enamik kaitsealuseid puid on kohalikku päritolu, kuid nimekirja kuulub ka üle poole tosina võõrpuu, millest suurem osa kasvab Kuressaares.

"Puid on üsna raske pildistada, eriti selliseid, mis iga kord justkui oma loomust muudavad. Saaremaal on üks selliseid põnevaid puid Täri pärn," kirjeldas Relve loodusfotograafi tööd.

Relve arvates võiks igas maakonnas rohkem üles kirjutada legende, mis on seotud erinevate loodusobjektide, sealhulgas puudega. "Kuskil Euroopas ei ole säilinud nii palju puude, kivide, allikatega seotud legende, kui Eestis ja me oleksime väga lühinägelikud, kui me sellise kultuurilise varanduse kaotsi laseksime minna," muretseb Relve.

Loodusfotograafina on Relve teinekord imestunud selle üle, kui raske on mõne puu juurde pääseda. "Võssa kasvanud kaunis puu ei ole ju vaatamisväärsus, aga kaitse alla võtmise üks eesmärk on ju ka nende puude tutvustamine inimestele," on Relve veendunud.

Hendrik Relve on Eesti põlispuid pildistanud juba üsna pikka aega ning põlispuude fotodest kokku seatud näitus rändab praegu mööda Euroopat. Eelmisel aastal nägi ilmavalgust põlispuude kalender. Järgmisel aastal loodab Relve trükki anda fotoraamatu Eesti põlispuudest koos legendidega ja kindlasti on seal raamatus koht ka Saaremaa põlispuudel.

Hendrik Relve alustas kaitse all olevate puude pildistamist Kurssaares Kauba tänaval, kus kasvab must mänd. Mustal männil on tumedam koor ning tumedamad okkad kui meie tavalisel männil ning ta kodumaa on Alpides. Kauba tänava must mänd on üks suuremaid selle liigi esindajaid Eestis.

HELI SALONG Meie Maa 21-09-2001