www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=6206&kat=2
Keskkonnaministeerium otsib aerofotode abil metsavargusi

Keskkonnaministeerium tellis enam kui 100 000 krooni eest aerofotosid 45 000 hektarist juulitormides kahjustatud metsadest, et tõkestada võimalikke metsavargusi tormimurdude piirkonnas.

Fotod on selgeks tõendusmaterjaliks, kui keegi peaks üritama tormimurru varjus kusagil ebaseaduslikult metsa langetada, ütles keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhataja Andres Talijärv.

Aerofotod fikseerivad tormist kahjustatud metsad täpselt ja kellelgi pole võimalik ebaseaduslikult tehtud raiet lihtsalt tormimurru kaela ajama hakata.

Ministeerium lasi teha aerofotod Lääne- ja Ida-Virumaa ning Jõgevamaa metsadest. Fotode tegemine maksis ligi 50 000 Soome marka (130 000 krooni), kuid Talijärve sõnul on see kulutus õigustatud.
"Võimalikest metsavargustest tekkiv kahju oleks oluliselt suurem, pealegi on fotodest peale keskkonnaministeeriumi kindlasti huvitatud ka erametsaomanikud ja omavalitsused," sõnas ta.

Fotodelt saab teada, kui palju töid on kahjustatud metsades tehtud. Talijärve sõnul on suur osa lankidest ikka veel üles töötamata.

Keskkonnaministeerium pöörab seni koristamata tormist kahjustatud aladele suurt tähelepanu, kuna need võivad olla potentsiaalseks metsakahjurite tekke allikaks, kinnitas pressiesindaja.

"Kui alad jäävad koristamata, on paari aasta pärast oodata massilist üraskite rüüstet. Üraskite tekitatud kahju võib olla tunduvalt suurem, kui tormimurrust tekitatu," lausus Talijärv. 1967. aasta tugev torm tekitas koristamata tormimurdude tõttu ulatuslikud üraskikahjustused 1970. ja 1971. aastal.

MM/BNS Meie Maa 07-09-2001