www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=6127&kat=1
Sõmera spordisaalist saab kiriku

Soome vabatahtlikud remontisid nädal aega tasuta Sõmera hooldekodu uut kirikuruumi.

“Meid on kaheksa inimest ja teeme praegu kõik ise,” ütles praost Kirsti-Maija Paananen, kelle eestvedamisel on kirikuruumide valmimiseks Soomest korjatud 45 000 krooni.

“Nad olid mulle täielikuks üllatuseks. Äkki ühel hommikul olid nad kohal ja ütlesid, et tulid meile appi tööd tegema,” rääkis direktori asetäitja majanduse alal Margus Õunpuu.

Vabatahtlikeks puhastus- ja lammutustööde tegijateks on pensionärid Kesk-Soomest, Pieksamäkilt. Neist osa on endised hooldekodu töötajad, vaid üks on ehitusspetsialist. Paananen, kes ka ise tööga käsi määrida ei karda, on Sõmeraga heades suhetes juba ammu ja on läbi viinud leeritamisi.

Sõmera Hooldekodu direktor Juhan Nemvaltsi sõnul on hoolealuste enda valida, kas nad usu vastu võtavad. Samas on töö kogudusega nagu sotsiaaltöögi väga vajalik, aidates kaasa inimeste probleemide lahendamisele.

Kuigi oma mõõtmetelt sobib endine spordisaal 70 inimesele ehitatavaks jumalakojaks hästi, on poolenisti keldrikorrusel asuvad ruumid niisked ja ümberehitus nõuab veel palju tööd. Probleemiks on kitsas trepp ja väike ukseava, mis peavad saama liikumiskõlblikeks ka ratastoolidele. Saali nõustus kirikuks kujundama sisearhitekt Vello Liiv.

Õunpuu sõnul päästab kiriku ehitus niiske ja kasutu ruumi edasisest hävingust. “Üldplaneeringus me midagi eriti ei muuda. Peale saali tuleb veel pastoriruum, tualetid ja riieteruum.”

Kirikuruumide valikuga oli nõus ka endine saarte praost Elmar Reinsoo ja praegune praosti kohusetäitja Veiko Vihuri. Hooldekodu pingelisest eelarvest loodetakse leida täiendavaid summasid, sest koostada tuleb ka projekt.

Nemvaltsi sõnul on balti-sakslaste järeltulijad Eberhardt von Toll ja Erik Grohmann kiriku valmimiseks annetanud 1000 saksa marka. Hooldekodu kirik vajab kokku ligi 200 000 krooni.

Samas majas asuvad praegu kontoriruumid, ligi 400- kohaline kontserdisaal, hiljuti remonditud aeroobikaruum, saun.

2002. aasta jõule loodetakse juba uues kirikus pidada. Seni viib hooldekodu vaimulik Mehis Pupart jumalateenistusi läbi päevakeskuses.

SVEA AAVIK Meie Maa 31-08-2001