www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=6002&kat=1
Haavandtõvest on võimalik täielikult vabaneda

Perearstide koosolekul Kuressaares tutvustasid professorid Ingrid Maaroos ja Rein Tammur võimalusi veel hiljuti krooniliseks peetud haavandtõve ravivõimalusi sellest haigusest lõplikult vabanemiseks.

Uurimused näitavad, et haavandtõbe tekitavast helicobacter pylori’st on võimalik lahti saada kolme ravimi koosmõjul nädalase ravikuuriga.

Ravimifirma Astra Zeneca esindaja Kersti Meldre sõnul on 95 % maohaavandite üheks põhjustajaks helicobacter, mille kõrvaldamisel saavad patsiendid 95%-lise tõenäosusega terveks. “See on nii vintske bakter, kes on kohastunud eluks nii happelises keskkonnas nagu magu, et ühe ravimiga ei ole suudetud teda hävitada, nii et ainult kolme ravimi koostoime võib selle hävitada,” rääkis Meldre.

Bakter on avastatud 1982. aastal. Eestis on alates 1986. aastast helicobacterit uurinud professor Heidi-Ingrid Maaroos ja 1998. aastast on Eestis vastu võetud konkreetne ravijuhis.

“Saaremaal käisid gastriidiuuringud juba 1979. aastast, aga tol ajal ei tuntud helicobakterit. Saaremaa tulemused on olnud mitmete teadusartiklite teemaks ja jõudnud ka õpikutesse, näiteks Ameerikas,” rääkis Maaroos.

Helicobakter põhjustab põhilisi maohaigusi – kaksteistsõrmiksoole haavandit, maohaavandit ja selle aluseks on mõlemil juhul gastriit, mis tekib mao limaskestas. Ka maovähki seostatakse helicobakteriga.

Eestis, samuti Saaremaal on haavandtõppe haigestujaid arvukalt. “Mina näen aastas umbes kakssada haavandit, värskeid tuleb juurde saja ringis,” ütles gastroentroloog Rein Tammur.
Koostöös Pille Linqvistiga Stockholmi Ülikoolist on Tammur viie aasta jooksul haigeid jälginud.

Helicobacterisse võib nakatuda juba varases lapseeas. “Jälgisime lapsi sünnist kuni kolme aasta vanuseni ja selgus, et kuuskümmend protsenti lastest on kolmandaks eluaastaks nakatunud,” rääkis Tammur. Haavandit saab diagnoosida ainult fiiberoptilise allaneelatava juhtme - gastroskoobi abil, seega tuleb perearstil tõve kahtluse korral saata patsient uuringule.

Kolmest ravimist üks on Tammuri sõnul väga kallis, mistõttu on selle müügil sisse viidud 90%-line soodustus, kuid ainult kolmikravi koosseisus ja gastroentroloogi poolt välja kirjutatud retseptiga.

Bakterist hoiduda on võimalik lapseeas. Maaroosi sõnul on selleks vaja puhtust ümbritsevas keskkonnas. Viimase kümne aasta jooksul on laste puhul märgata bakteriga nakatumise vähenemise tendentsi. “Kui lapsed on helicobakteri eest kaitstud, siis hiljem tekib neil ka täiskasvanuna vähem maohaigusi,” ütles ta.

SVEA AAVIK Meie Maa 17-08-2001