www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=5885&kat=5
ARVAMUS: Suursigala Veskimetsa?

Seakasvatuse rajamist Hiiumaale põhjendas Soomes elav Hannula sellega, et saar on turvaline, rahulik ja ilus paik ning hiidlaste tööalased jõupingutused ja vaimsus kõrgemad kui mujal Eestis. (ETA uudisest)

• Vot niimoodi - kohalike inimeste, ütleksin massilisest, vastuseisust hoolimata. - Ruuben Post

• Kas me tõesti teeme seda 10 töökoha pärast ja kas tõesti ei ole Hiiumaal võimalik soodustada vähem keskkonnavaenulikke majandusmudeleid? Mu isikliku arvamuse kohaselt on tegu keskkonnavaenuliku ja riskantse tootmise üle toomisega arenenud kõrgete keskkonnastandarditega riigist "arengumaale". - Urmo Lehtveer

• Aastate eest oli jutuks ettepanek, et uusi rajatisi tuleks rohkem rajada Kirde-Eestisse. Teoinimeste eesmärgiks võiks olla suurendada töökust, turvalisust ja ilu seal, kus seda on veel vähe, mitte seal, kus see juba olemas.

Muidugi on siit näha, et soomlaste huvi ei ole Eesti ühiskonda parandada selleks olulistes paikades, vaid ollakse ikka ainult omakasu peal väljas, olgugi tänapäevase (euro-) sildi all. - Matti Masing

• Kahju on sellest, et kui keegi soovib midagi teha ja seda ka teeb, siis sellest kadedust tundvad inimesed kaikaid kodaratesse hakkavad loopima. Tähtis on ju hoopis see, et inimestel oleks tööd (kasvõi 10 inimest) ja see ei kahjustaks loodust. Veskimetsa farm just seda on.

Sealiha süües ei mõtle keegi sellele, et ta nii haisev loom on. Nurin tuleb siis, kui liha ei ole ja kõht tühjaks jääb. - Üllar Padari

• Kui Hiiu saarele sigade edasi-tagasi vedamine saab edaspidi Hiiu majanduse vundamnediks, siis võiks juba terve saare sigalaks ehitada ja turistide edasi - tagasi vedamisest loobuda.

Ei ole tõesti normaalne rääkida mingist eriti turvalisest keskkonnast Hiiumaal ja siis see keskond (inimeste terviseleja muule elule) ebaturvaliseks muuta. Mõelda, milline megaprojekt, heal juhul saab kuni 10 inimest tööd! Aga ülejäänud sajad inimesed?

Kui püütakse jätta mulje, et saarele sigade sõidutamine tuleb odavam kui turvafirmade teenuste ostmine, siis seda jama ei tasuks ikka täiskasvanud inimestele rääkida. Kui ei taheta/jõuta turvalisusesse investeerida, siis vaevalt "säästlikud" soomlased ka keskkonnakaitsesse eriti soovivad investeerida. Kohaliku kogukonna heaks tegutsemisest rääkimata.

Kui juba nn eksperthinnangud a la "haisumured lahendab lauda ümbruse võsasegune mets" niivõrd küündimatud on, siis mida ülejäänust veel arvata? - Mati Kose

• Kindlasti ei ole Hiiumaa säästlik areng võimalik ilma mitmekesise majandusarenguta. Taas kultuuristatud ja pidevalt haritavad põllumaad on oluline ka turismiarengu jaoks. Samas ei söandaks ma turiste vedavate praamide pärast sugugi rohkem ega vähem muretseda kui meid, hiidlasi vedavate praamide pärast. Hais või reostus on suhteline, mõnikord reostab teatud kontingent inimesi meie eluolu sügavamalt ja hullemini kui koorem sigu.

Sigalad ei ole sügavallapanul sugugi mitte enam loodusreostajad. Omal ajal ei pannud Jausa lahe vett haisema mitte üksi sigala vaid ka Käina aleviku reoveed!!!

Kaasaegse ettevõtluskliima ehitamise huvides Hiiumaal on kõneksolev projekt selgelt positiivse poole peal. - Aivar Pere

Eesti Kaitsealade Liidu list

Loodusaeg Hiiu Leht 07-08-2001