www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=5854&kat=3
Ligi kolm nädalat pursanud Etna taltub

Ööl vastu esmaspäeva rõõmustas Etna vulkaan Itaalias huvilisi loodusliku ilutulestikuga ja värske laava valgus mäenõlvu mööda alla. Euroopa aktiivseim vulkaan Sitsiilias on laavat pursanud juba ligi kolm nädalat.

Esmaspäeval olid kohalikud võimud sunnitud Etnast välja pursanud vulkaanilise tuha tõttu juba mitmendat korda viimaste nädalate jooksul sulgema Catania lennuvälja, et ohtu ei satuks tõusvad ja maanduvad lennukid. Sõdurid tugevdasid mullast ja kividest moodustatud müüre, et vulkaani tuliseid laavavoole turismikeskustest eemale ohutusse sängi suunata, kuna Euroopa aktiivseim vulkaan paiskas õhku uusi magma- ja tuhajugasid.

Ööl vastu teisipäeva voolas 150 m laiune laavajõgi üle kahe kaitsetammi ning mattis enda alla köisraudteejaama.

Kõige enam on tsiviilkaitsjatele seni muret teinud Nicolosi ja Belpasso küla vulkaani lõunanõlval, vaid neli kilomeetrit seni pikimast laavanirest allpool. Ametnikud on välja töötanud nende külade elanike evakueerimise kava. Ohtlike laavavoogude korral viiakse 25 000 inimest kahest Etna lõunanõlva linnast Zafferanasse vulkaanist idas.

Üle kahe nädala aktiivselt tegutsenud Etna vulkaani pursked raugesid neljapäeval. Sitsiiliasse päästetöödele saadetud sõdurid aga jätkasid pinnasest ja tardunud laavast tõkete püstitamist, et järgmised laavavoolud turismikeskustest eemale juhtida.

Vulkaani laavat uurinud teadlaste sõnul näitavad esialgsed vaatlused, et esmakordselt 15 000 aasta jooksul on magma mineraalides näha vee jälgi. "See näitab, et on olnud või varsti tuleb oluline muutus. See on tähelepanuväärne, me peame seda uurima," ütles üks vulkanoloog.

Ekspertide sõnul on veel vara kergemalt hingata. "Esimest korda on näha Etna tegevuse raugemise märke," ütles Geofüüsika ja Vulkanoloogia Instituudi direktor Enzo Boschi. "See on julgustav, aga me ei saa veel öelda, mida mägi järgmiseks teeb."

Kuigi laavavool neljapäeval aeglustus, ei lakanud vulkaanilise tuha sadu. Praeguseks katab tuhk suure osa Ida-Sitsiiliast. Kui pursked peaksid päriselt lõppema, lubatakse turistidel peagi Etna nõlvadele ronida, et hangunud laavat oma käega katsuda.

TÕNU PREI Meie Maa 04-08-2001