www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=5834&kat=1
Loonal algasid kivipäevad

Eile Loonal alanud kivipäevad tõid kokku ligi 80 huvilist.

Pärast avamist ja ettekandeid Loona mõisas, kus esinesid nii teadurid, geoloogid kui ka looduskaitse- ja kivisõprade seltside liikmed, sõideti ekskursioonidele Elda ning Soeginina pankadele, Riiumäe karjääri ja Lümanda lubjaahjude juurde.

"Meie kivirikkus on ammendamatu. Eesti pae mitmekesisus on maailmas kadestamisväärt,” ütles Geoloogia Instituudi teadur Rein Einasto, kelle hinnangul on saarlaste algatus kivipäevade korraldamiseks igati teretulnud. Teaduri arvates osatakse Saaremaal kive väärtustada. Ta tõi näite kiviaedade taastamisest ja talukultuuri edendamisest.

Samal päeval nägime Tambet Roosta filigraanset tööd kiviaia rajamisel Karalas. Vilsandi Rahvuspargis peeti kiviaia lappimise talgud. Külaliikumise eestvedajad on samasuguseid talguid korraldanud Karalas ja mujalgi.

Ka tänasel ekskursioonil tutvutakse Saaremaa kividega. Homme on workshoppide päev, saab tutvuda näitustega. Eksponeeritud on ka kohalikest kividest ehted. Avatakse kaks kiviskulptuuri.

Kadri Kullapere arvates on kivipäevadega alus pandud Läänemere seitsme saare uuele traditsioonile. Teistel B-7 saartel on kivipäevad veel tulekul.

Aare Laine Meie Maa 03-08-2001