www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=56578&kat=1
Investeeringute kokkuvõte: parima tootlikkusega varad

Kuhu peaksite oma raha investeerima? Tundub lihtne küsimus, kuid õigeid (ja valesid) vastuseid on üsna palju. See sõltub tõesti sellest, kuidas erinevad varaklassid toimivad ja seda toimivust juhtivatest teguritest. Parim viis enesekindlalt investeerimiseks on vaadata teatud ajaperioodi jooksul kõige paremini toimivaid varasid. See mitte ainult ei ütle teile, mida oodata investeeringutasuvuse osas, vaid aitab teil mõista, kuidas oma investeeringuid lühikeses ja pikaajalises perspektiivis positsioneerida.


Selle punkti illustreerimiseks heidame pilgu 2021. aasta kõige paremini toimivatele varadele. Siin on ülevaade sellest, mida võisite oodata eelmisel aastal ROI osas, olenevalt sellest, kuhu oma raha investeerisite.


Krüpto on üks paremini toimivaid varasid


1. Krüptovaluuta (59,8%)
Bitcoini ja teiste krüptovarade algus võib 2022. aastal olla kivine, kuid 2021. aasta oli neil fenomenaalne. See lihtsalt näitab investoritele, kuidas investeerimismaastik võib muutuda nii lühikese ajahorisondi kui aasta või isegi mõne kuu jooksul. Kui investeeriksite 2021. aasta alguses Bitcoini 1000 dollarit, oleksite aasta lõpetanud umbes 570 dollariga.


Muidugi ei räägi see kogu lugu. Bitcoin ja muud krüptovarad tootsid 2021. aasta novembris 100%, enne kui langesid detsembris ja 2022. aastal. See heidab valgust teisele investeerimiskontseptsioonile, mida tasub varaklassides jälgida: volatiilsus.


2. Toornafta (56,4%)
Enamik inimesi investeerib toornaftasse kahel viisil: nafta hindu jälgivate ETF-ide või futuurilepingute kaudu. Kui investeerisite endisesse ja hoidsite seda kogu 2021. aasta jooksul, nägite tõenäoliselt aasta tootlust umbes 56%. See on toornafta puhul väga ebaregulaarne ja tekkis paljude väga spetsiifiliste tegurite tõttu.


Naftahinnad tõusid 2021. aastal nõudluse tõttu, lõdvenevate COVID-19 piirangute tõttu, mis õhutas kõike alates reisimisest kuni majanduse laienemiseni. Esimene aasta pärast pandeemia haripunkti oli ühe maailma enimkasutatava ja nõutuima kauba jaoks loomulik taastumine.


3. Kaubad (37,1%)
Toormetest rääkides, kui investeerisite 2021. aastal toorainetesse, nägite nendelt varadelt väga head tootlust, mis on tõenäoliselt tingitud hinna tõusust ja nõudlusest. Selliste kaupade, nagu toit, kariloomad, saematerjal, puuvill ja muud materjalid, nõudlus kasvas, kui maailm hakkas pärast COVID-19 taastuma. Selle tulemusena tõusid hinnad hüppeliselt ja investorid nägid suurt tulu: koguni 37%, toornafta ja maagaasi arvestamata.


Oluline on märkida, et kaupu ei seostata tavaliselt sellise hinnatõusu tasemega. Selle asemel on need pigem kaitseinvesteeringud. Selle tulemusena on ebatõenäoline, et jaeinvestorid investeerisid palju toorainetesse, välja arvatud mõningane positsioon hajutatud fondide või pensionikontode kaudu.


4. Kinnisvara (35,1%)
2021. aastal oli kinnisvaraturgu raske ignoreerida. Kinnisvarainvesteeringud tõusid lühikese aja jooksul tohutult, kuna hinnangud tõusid kogu riigis hüppeliselt. Seda perspektiivi vaadates on kinnisvara aastane keskmine kallinemine 3,5-3,8%. 2021. aastal oli kinnisvarainvesteeringute keskmine ROI lähemal 35%-le, mis on ligikaudu 10 korda suurem kui norm.


Kõrged kinnisvarahinnad on pannud paljud uskuma, et oleme teises kinnisvaramullis, kuid see pole veel kindel. Reaalsus on see, et kinnisvara peetakse sageli turvaliseks varaks, kui aktsiaturu volatiilsus või langus tõukab riskikartlikud investorid välja. Globaalsed väljakutsed on tekitanud laia turu ebakindlust, mis on muutnud kinnisvara ahvatlevaks varaklassiks.


5. USA aktsiad (26,9%)
USA aktsiad on jaeinvestorite jaoks ilmselge valik, kuna need on kõige kättesaadavam varaklass. 2021. aastal olid need ka ühed paremini tootvad varad, andes aktsionäridele tootlust keskmiselt 26,9%. Oluline on meeles pidada, et aktsiad on laiad, hõlmates mitut sektorit. Näiteks oli suurtehnoloogia 2021. aastal tohutult parem, samas kui telekommunikatsioon jäi turult tugevasti maha.


Aktsiad on saanud löögi 2022. aastal, kuid taastuvad aeglaselt. Geopoliitiline turbulents ja inflatsiooniline keskkond võivad tänavu kasumit pärssida ning on ebatõenäoline, et USA aktsiad jätkavad aasta jooksul nii märkimisväärset kasumi tootmist. Sellegipoolest kipuvad aktsiad andma kõigist varaklassidest parimaid pikaajalisi tulemusi.


Millised olid halvima tootlusega varad?
Tagantjärele vaadates oli 2021. aasta suurepärane aasta enamiku suuremate varaklasside jaoks. Kui teil oli krüpto-, kinnisvara-, tooraine- või USA aktsiaid, oli teil tõenäoliselt väga hea aasta! Kuid mitte kõik varaklassid ei andnud omanikele nii olulist tulu. Siin on ülevaade 2021. aasta halvima tootlusega varadest.


USA riigikassad langesid 2,5%
Kuld langes 3,6%
Arenevad turud, 5,5% langus
Hõbe, langes 11,7%
Huvitaval kombel on alates 2022. aasta algusest nii kulla kui ka hõbeda väärtus tõusnud (peamiselt Ukraina konflikti tõttu). Veelgi enam, USA riigikassad tõusevad tänu föderaalreservile


Leanna Kelly investmentu.com 02-05-2022