www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=5262&kat=2
Laar väidab, et peaministrina polegi ta kogu aeg peaminister

Peaminister Mart Laar kinnitas esmaspäeval riigikogus arupärimisele vastates, et ta osales Keskerakonna liidri Edgar Savisaare pildi tulistamisel eraisikuna ega esindanud valitsust või Kaitseliitu.

"Võin teile ainult kinnitada, et Nursipalu laskeharjutusel ei esindanud ma valitsust," kinnitas seaduses toodud peaministri ülesandeid üles lugenud Laar.

Peaminister kinnitas, et ta ei esindanud nendes sündmustes ka Kaitseliitu, kuhu ta kuulub.

Poliitilise vastutuse all mõistab peaminister enda sõnul eeskätt vastutust oma valijate ehk rahva ees, kes on ühe või teise poliitiku või erakonna riigikogusse valinud ja saanud sellelt poliitikult lubadusi teatud programmi täitmiseks.

"See on kõige olulisem vastutus," rääkis Laar. "Seejärel loomulikult on igal poliitikul vastutus oma erakonna ees, kokkuleppel teiste erakondadega ka vastutus koalitsiooni ees."

Ta lisas, et peaministril on vastutus ta ametisse kinnitanud riigikogu ees.

"Ja ma arvan, et vastutus just selle eest, milline on oma programmi täitmine, on minule kui peaministrile kõige olulisem," lausus peaminister. "Ja kindlasti ei saa unustada ka poliitilist vastutustundetust, mis tähendab loobumist selle programmi täitmisest."

Laar tunnistas ka, et samuti pildiskandaalis osalenud endine luurekoordinaator Eerik-Niiles Kross on endiselt välisriigi relvajõududes kaadrisõjaväelasena teeninud välismaalastele ja nende perekonnaliikmetele elamislubade andmise valitsuskomisjoni esimees, kuid esitanud taotluse ennast vabastada.

Opositsiooni huvitas ka Eerik-Niiles Krossi 1999. aasta 31. detsembril lõppenud tegevteenistuslepingu sõlmimise seaduslikkus ja kaitseväe juhataja kontradmiral Tarmo Kõuts toonitas, et see ei vastanud seadusele, kuna Kross oli tol ajal avalikus teenistuses.

Ka riigikogu liikmete küsimustele vastanud kaitseministri Jüri Luige hinnangul ei saa pildiskandaali osalisi käsitleda kaitseliitlaste, vaid tsiviilisikutena.

Ilmselt eraisikutena kaitseväe lahingukooli külastanud peaminister Laar, tema julgeolekunõunik Jaan Tross, toonane Võru maavanem Robert Lepikson ja endine riigikantselei koordinatsioonidirektor Kross tulistasid 1999. aasta 13. mail Nursipalus pumppüssist Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare pildi pihta.

MM/BNS BNS 12-06-2001