www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=52616&kat=5
Mahedast Eestist paar sammu ees

Reedel tutvustas “Mahe Eesti/Organic Estonia” eestvedaja Krista Kulderknup mullu parimaks valitud arenguideed Tuurus – selgus, et hiidlased on sel teel juba käinud nii mõnegi sammu ja valmis kogemusi jagama.


Kulderknup esitles mullust Arengufondi konkursi võiduideed, mille autoriks Siim Kabrits ning mis kasutaks ära Eesti looduse seni kasutamata suurt mainepotentsiaali – Eesti pindalast 51 protsenti on puhtad ja mürgitamata metsad. “Kui Eesti metsad saaksid mahetunnustuse, oleks Eesti esimene riik Euroopas, kus on nii suur hulk puhast, mürgitamata keskkonda,” selgitas Kulderknup. Selle märgisega saaks Eesti turgudel eristuda ning lisaks põllul kasvavale, saaks mahetoodetena turundada ka kõike, mis metsas kasvab.


Hiidlaste koostöökogu tegevjuht Reet Kokovkin tõi eduka näitena, kuidas maheliha saare koolide-lasteaedade sööklatesse jõudis ning projekt Sirguvad Söögisellid Euroopas parimate sekka valiti.


Mahetootja ja Vaemla tootearenduskeskuse mahetapamaja eestvedaja Omar Jõpiselg ütles, et on valmis kogemusi jagama, kuid eelkõige oleks vaja kasvatada nõudlust mahetoodangu järele. Riigimetsa majandamise (RMK) keskuse töötaja Anita Ainelo ütles, et 15 aastat pole Hiiumaa metsadesse mürke viidud ning RMK on oma Hiiumaa metsadele juba mahetunnustuse saanud.


Biosfääri programmiala juht Lia Rosenberg teatas, et juba sel aastal loodetakse korraldada vastutustundliku ettevõtja koolitusi Hiiumaa, Saaremaa ja Vormsi ettevõtjatele. Meenutati, et juba 1995. aastal oli hiidlastel majutusettevõtete roheline märk, mis nüüdseks üle kantud toodetele.


Hiiu Leht 12-01-2016