www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=52127&kat=1
Galerii: Kübassaare dessandi taaslavastuslahing

Saaremaal Kübassaare poolsaarel läks venelaste ja sakslaste vahel lahinguks. Lahingu käigus põletas vene madrus leegiheitjaga ära sakslaste purilennuki.
Saaremaal toimuvate viiendate rahvusvaheliste sõjaajaloopäevade raames korraldati täna Kübassaarel 1941 aasta 14 septembril toimunud sõjaajaloo ainulaadse Saksa purilennukite dessandi taaslavastuslahing. Lahingus osalesid üheksast riigist klubide liikmed, kokku 31 klubist 180 meest ja naist. Kõige kaugemalt oli kohale tuldud Bulgaariast , samuti Inglismaalt. Lisaks veel klubid Soomest, Poolast , Venemaalt, Ukrainast, lähinaabrid Lätist , Leedust.
Dessandi käigus 1941 aastal oli sakslastel plaanis hävitada Kübassaares asunud rannakaitsepatarei nr 43, mis koosnes neljast 130 mm kaliibriga suurtükist. Dessant aga maabus valesse kohta ja punaarmeelased jõudsid asuda kaitsele. Vangilangenuid koheldi punaarmeelaste poolt väga jõhkralt, enne tapmist piinati neid. Hiljem, kui hukkunute surnukehad leiti sakslaste poolt ja vangi langenud punaarmeelaste juurest leiti kas välgumihkleid või muud sakslastele kuulunud varustust tapeti ka punaarmeelase julmal viisil.
Taaslavastuslahing toimus kohati tugevas vihmas, kuid 50 minutit pakkus pealtvaatajatele huvitava elamuse.

ROHKEM PILTE VAATA SIIT.


Saarlane.ee 30-08-2015