www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=4640&kat=3
Saksa kantsler kolis uude residentsi

Saksa liidukantsler Gerhard Schröder kolis esmaspäeval Berliini uude suurejoonelisse kantsleri residentsi, kus samal õhtul võttis esimese külalisena vastu endise Prantsusmaa riigipea Valery Giscard d'Estaing'i.

Pargi keskel paiknevas kaheksakorruselises kantseleihoones on 370 bürood ja 13 talveaeda. Berliinlased on hoone ristinud "Schröderi pesumasinaks". Schröder ise on sageli naljatanud, et riigikatselei ehitati "teiste dimensioonide jaoks," vihjates oma eelkäija Helmut Kohli korpulentsusele.

"Siit ei hakka keegi valitsema. Siit hakkame haldama," kinnitas kantsler Gerhard Schröder kolmapäeval 900-le avamistseremoonia külalisele ajaloolise Riigipäevahoone lähedusse püstitatud hiigelehitise trepil, mille kõrval Washingtoni Valge Maja näiks kääbuslik ja mille aulasse Briti peaministri Downing Streeti kantselei lahedasti ära mahuks.

Riigikantselei uut hiigelhoonet on nimetatud ka parlamendile solvavaks ja selles on nähtud Saksamaa salajasi ambitsioone Berliinist Euroopat valitseda.

"Pean vastu vaidlema neile, kes ütlevad, et see pole üksnes ehitis, vaid seisukohavõtt, meie riigi sümbol. Meil kui rahval pole mingit vajadust oma enesekindlust kivvi raiuda," rääkis kantsler. "Oleme head naabrid, meil on häid sõpru. Meil pole vaja oma sõprussidemeid liialdada, sest oleme usaldusväärsed sõbrad. Me pole kellestki üle, kuid me pole ka alandlikud," rõhutas kantsler.

Riigikantselei liigset suurust korduvalt kritiseerinud Schröderi sõnul olevat hoone projekteerinud arhitekt Axel Schultes väitnud, et leiaks 500 inimest, kes on hoonega väga rahul. "Mina leiaksin jälle 500 inimest, kes on risti vastupidisel arvamusel – kõik need, kes peavad siin töötama," rääkis Schröder.

Kriitikast hoolimata kolib Schröder varsti ka elama uue maja kaheksandal korrusel asuvasse väikesesse korterisse.

MM/BNS Meie Maa 05-05-2001