www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=4209&kat=5
Õppereis Helsingi muuseumidesse

21.–24.märtsil käis eestlaste delegatsioon Helsingis tutvumas mitmete muuseumide ja Soome üldise muuseumikorraldusega. Külastati Museovirastot (Muuseumiamet), Rahvusmuuseumi ja Helsingi ülikooli Loodusmuuseumi (ise nimetavad nad seda Eläinmuseo — Loomade muuseum).

Naabrite muuseumikorraldusega käisid tutvumas kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Ülle Reimets ja finantsnõunik Riina Uljas ning Järvamaalt muuseumi direktor Tiiu Saarist ja Hiiumaalt Urmas Selirand,

Üldse on kogu Soomes ligi 300 nn professionaalset muuseumi ja kolm korda niipalju pisemaid muuseumitaolisi objekte.

Muuseumiametis ja Rahvusmuuseumis oli meie huvi rohkem üldise korralduse ja süsteemide tundmaõppimise peal, kõrvale muidugi ekspositsioonid, näitused, museaalide kogud ja hoidlad.

Riigi finantseerimise kõrval on Soomes väga olulisel kohal omavalitsustepoolne rahastamine, ligi pooled muuseumid on omavalitsuste rahastada ja ei saagi riigipoolset toetust.

Rahvusmuuseum oli just pärast suurt renoveerimist taas avatud ja ekspositsioon soome ajaloole kohane, tehniline teostus tipptasemel ja ülevaade suurepärane. Abiruumides oli veel lahedamalt ruumi ja raamatukogu ning IT–varustus lausa super.

Loomade muuseum oli loomi, linde ja kalu paksult täis, stseenid nende elust täiustopitult lavastatud ja klaaskappides. Suur uus näitus, mis märtsi lõpus avatakse - Elu ajaloost Maal - oli lõpunitegemisel ja see näitas köögipoolt, milleni meil veel arenguruumi oi kui palju.

Tutvusime ka restaureerimiskooliga Vantaas. Kool tegutseb oma üliõpilaste koolituseks, restaureerides ja konserveerides muuseumide esmeid üle Soome tasuta, nagu ka meie ennistuskoda Kanut. Vahe seisneb selles, et kui meil töötavad profid põhikohaga, siis Soomes töötavad tudengid rahvusvaheliste õppejõudude juhendamisel (Venest, Ungarist, Taanist, Prantsusmaalt). Kolm eesti neiut on ka praegusel kursusel targaks saamas.

Oli kasulik käik ja avardas hiidlase silmaringi oma erialal ka mõnusti, andes südikust edasi trügida. Soovitus lugejale — kui lähed Soome või Helsingisse, käi kindlasti muuseumi(de)s.


Urmas selirand Hiiu Leht 05-04-2001