www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=4205&kat=1
Torgu koolist võib saada kristliku organisatsiooni erakool

Torgu põhikooli õppenõukogu kavatsus moodustada kooli varade haldamiseks sihtasutus võib muuta Torgu põhikooli tuleviks kristliku organisatsiooni NNKÜ-NMKÜ Liit erakooliks.

Torgu põhikooli õppenõukogu eesotsas kirikuõpetajast koolidirektori Anu Konksuga esitas vallavõimudele taotluse moodustada kooli varade haldamiseks sihtasutus. Loodav mittetulundusorganisatsioon soovib võtta kooli vallas- ja kinnisvara 10 aastaks rendile. Taotlusega on ühinenud Noorte Naiste ja Noorte Meeste Kristlik Ühing (NNKÜ-NMKÜ Liit), kes on valmis pärast sihtasutuse rajamist toetama kooli eelarvet kuni 200 000 krooniga aastas.

Ka võtab NNKÜ-NMKÜ kohustuseks investeerida ise või leida sponsoreid ja investoreid kooli kapremondi jätkamiseks, raamatukogu ehituseks, lasteaia rajamiseks ja kultuurielu edendamiseks.

“Juhatuses on olnud jutuks, kas teha erakool või sihtasutus, aga mingit otsust ei ole me veel vastu võtnud,” ütles NNKÜ-NMKÜ peasekretär Ene Roos Meie Maale. “Tuleb uurida, kas see on ka juriidiliselt pädev, sest ega see ei ole nii lihtne ühte kooli omada,” lisas ta.

Roos ütles, et Torgu kooli tuleviku küsimuse tõstatas NNKÜ-NMKÜ juhatuses Torgu põhikooli direktor Anu Konks, kes on Saaremaa NNKÜ-NMKÜ peasekretär ja Jämaja koguduse vaimulik. Tänu Anu Konksu kuulumisele organisatsiooni on Torgu kool teinud NNKÜ-NMKÜ-ga koostööd juba mõnda aega.

Küsimusele, milliseks muutub kool pärast sidumist kristliku organisatsiooniga, vastas Roos: “Riiklik õppeplaan ja õppekava on ees, sellest ei saa niikuinii üle ega ümber. Võib-olla tooks sisse rohkem kvalifitseeritud õpetajaid ja teeks fakultatiivses vormis mingeid programmi muutusi.” Roos lisas, et arvestades organisatsiooni rahvusvahelisi suhteid, on võimalik õppevahetusi ja suviste laagrite vahetusi Rootsi, Soome ja Norraga.

Roosi sõnul ei tähenda sõna “kristlik” organisatsiooni nimetuses, et tegemist on usuorganisatsiooniga. “Oleme oikumeeniline organisatsioon, meie ridadesse võivad kuuluda ka mitte-ristitud ja mitte-kristlased. Kuna kuulume maailmaliitu, siis on sõna “kristlik” lihtsalt nimetuses sees, kas me seda tahame või mitte. Me pole mingid nööbikeerajad, kui te võibolla mõtlete lahkusulisi või mingeid ususekte,” selgitas Roos.

Vallavanem ja maavalitsus ei poolda sihtasutust

Torgu vallavanem Tiia Pulk ütles Meie Maale, et ta ei näe sihtasutuse moodustamisel mõtet, kuna koolil puuduvad objektid, mida majandada. “Linna koolidel on spordisaal ja ujula. Torgus pole midagi ja laste arv iga aastaga väheneb,” lausus Pulk.

Maavalitsuse haridusosakonna juhataja Raivo Peeters märkis, et sihtasutuse loomine on valla sisemine asi. “Kui volikogu on nõus - tehku.” Samas ei ole Peetersi hinnangul Torgu koolil vahendeid, millest sihtasutust teha. “On Torgu internaat, aga see ei saa kulusidki tasa.”

Kommenteerides NNKÜ-NMKÜ rahalist toetust koolile, märkis Peeters, et raha saab kool tänu asjaolule, et Anu Konks ja tema elukaaslane, samuti koolis töötav Tiit Lind on selle organisatsiooni liikmed. “Aga NNKÜ-NMKÜ võiks Torgu kooli niisama toetada, ega sellepärast ei pea sihtasutust looma,” leidis Peeters.

Kooli direktori Anu Konksu arvamust kavandatava sihtasutuse kohta ei õnnestunud Meie Maal teada saada, vaatamata sellele, et usutlus direktoriga oli kokku lepitud. Nimelt külastas toimetust Anu Konksu elukaaslane Tiit Lind, kes soovitas direktorit mitte tülitada, kuna ajakirjaniku küsimused olevat sihtasutuse suhtes vaenuliku häälestusega.

AIN LEMBER Meie Maa 05-04-2001