www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=4098&kat=5
Kui ma suureks saan, ostan endale praami!

Neljapäeva, 22.märtsi hommikul ostis Svetlana Reinmets Tallinna bussijaama kassast üliõpilase sooduspileti endale ja lapsepileti oma pojale. Ees seisis kojusõit Hiiumaale ja ta ei aimanud veel, et SEE reis kujuneb nii närvesöövaks.

Õhtuks jõuti Rohuküla sadamasse. Järsku sisenes bussi keegi mees (Svetlana Reinmets oletas, et võib olla oli see stividor), kes käskis alla 14-aasta vanustel lastel ja pensionäridel käe üles tõsta. Ülestõstetud käed üle lugenud, nõudis ta, et mõnedel sooduspiletiga reisijatele tuleb millegipärast osta lisapilet. Mees seadis bussitäie reisijaid dilemma ette; kas bussijuht või reisijad ise ostavad lisapileti või buss praami peale ei sõida.

“Keeldusin piletit ostma minemast, kuna olin selle Tallinnast eelmüügist ostnud. Samuti polnud Tallinna bussijaama kassas väljas mingit teadet selle kohta, et sooduspilet praamil ei kehti. Teatasin, et olen sama sooduspiletiga sõitnud juba pool aastat, mille peale mulle väideti, et olen pool aastat jänest sõitnud ja pole lihtsalt varem vahele jäänud,” kirjeldas Svetlana Reinmets edasist sündmuste arengut.

“Tule taevas appi, kuhu vahele ma pole jäänud? Kui probleem on selles, et SLK nõuab, et Tiit Liinid ostaksid kõigile reisjatele praamil täispileti, siis see on sügavalt nende, mitte minu, see tähendab reisija probleem. Istugu nende firmade juhid maha ja tehku need asjad omavahel selgeks, ärgu tülitagu reisijaid!” oli Svetlana Reinmets resoluutne.

“Hea küll, kui sooduspilet ei kehti, siis ei kehti, aga seda probleemi oleks saanud ju inimlikumalt lahendada: panna Tallinna Bussijaama välja vastav teade, bussi sisenenud meeskodanik oleks võinud ennast resijaile tutvustada, selgitada toimunud muudatusi, esitada mingi dokumendi, mille alusel ta lisapiletit nõuab, vabandada tekitatud ebameeldivuste pärast… aga ei. Mees sisenes bussi siis, kui see oli juba kaile sõitnud ja kamandas “Käed üles!” väljendas Svetlana Reinmets oma nördimust.

“Seekord jäi asi siiski sellega, SLK esindaja lahkus ja kiirbuss laaditi praamile, kuid nii reisijad bussis kui praamil olid ärritunud – õhus tundus elektrit. Seik bussis oli nii ebameeldiv ja ometi tahame minna Euroopasse. Seal kliendiga nii ei käituta! Tahtsime pojaga lihtsalt koju minna, sellepärast ostsin ka eelmüügist pileti. Oleksin soovinud bussis tuttavatega vestelda, tukastada, lihtsalt puhata, aga selle asemel tuli mul osaleda konfliktis, millest jäi räpane ja ebameeldiv tunne,” kirjeldab Svetlana Reinmets enda ja oma reiskaaslaste tundeid ja meeleolusid.

“Olime hommikuse bussiga Tallinna sõitnud ning pikast päevast väsinud ning poiss jäi lõpuks magama. Paopel ärkas ta äkki hirmunult ringi vaadates. Mis juhtus, nägid sa und? küsisin pojalt. Pärast toibumist ütles ta: “Ema, ma nägin unes, et sõitsime praamiga Rohukülla ja meil oli 12 krooni vähem makstud ja mere peal visati meid üle parda ja laeva nina sõitis meie peale ja me kõik saime surma.” Rääkisime juhtunust ja rahunenult teatas ta: “Tead, ema, kui ma suureks saan, siis ostan oma praami, siis me ei pea enam nende onudega kemplema, vaid sõidame oma praamiga.”

Harda Roosna Hiiu Leht 29-03-2001