www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=4039&kat=1
Lennuki pudelpost sai esimese vastuse Saksamaalt

Ümbermaailmareisi teinud jahile Lennuk detsembris pudelpostiga merre laskmiseks 40 kirja saatnud Saaremaa Merispordiseltsi auliige Heiti Rebane sai läkituse leidmise kohta eile esimese vastuse Saksamaalt.

Saarlaseni jõudnud kaardil teatab saksa abielupaar Elke ja Dieter Sebold Düsseldorfist, et leidsid purjekalt Lennuk merre lastud pudelposti Taani saare Vorupori rannast 16. märtsil kell 12.10. "See on väga meeldiv leid," seisab kaardil.

Heiti Rebane on saadud vastuse üle rõõmus. "Saadan neile kirja, tänan kaardi eest ja kutsun Saaremaale külla," lausus purjetamisveteran.

Rebane annab sündmusest teada ka kapten Mart Saarsole, kellel on olemas eraldi zhurnaal andmetega kirjade merre laskmise aja ja koordinaatidega.

"Kui Lennuk Pirital sadamasse jõudis, kandis Saarsoo mulle ette, et kõik kirjad on Aafrikast Euroopani pudelites merre lastud," märkis Rebane, kes loodab pudelposti liikumisest veelgi andmeid saada. "Kui ma kümme vastust saan, siis on küll," lisas ta, avaldades lootust, et mõni kiri ka Lõuna-Ameerikasse välja jõuab.

Taani saare rannast meepurgis leitud kiri oli neljakümnest viimane ja Lennuki meeskond lasi selle merre Taani väinades. Maailmamere avarustele pudelis lastud kiri sisaldab sõnumit ümbermaailmareisil viibinud jahi lennuk, kapten Mart Saarso ja Kuressaare Jahtklubi kohta.

Heiti Rebase sõnul oli Lennuki viimase 2000 meremiili pikkuse teekonna pudelpostiga tähistamine ainulaadne võimalus tutvustada maailmale Eesti purjeka merereisi ja Eesti purjetamist.

Kuressaares tervitatakse Lennukil seilanud saarlasi

Täna korraldab Kuressaare linnapea piduliku vastuvõtu Lennuki tüürimehe kuressaarlase Meelis Saarlaiu auks.

Lisaks Lennuki roolimehele on kell 17 Kuressaare raekotta vastuvõtule kutsutud üht vahetust seilanud Tiit Sarapuu ja Saaremaa päritolu ärimees Tõnis Palts.

Linnapea vastuvõtt raekojas on kodulinlastele avatud ja kõik õnnitlejad on oodatud, teatas linnavalitsus.

Vastuvõtul tervitavad meresõitjaid linnapea Jaanus Tamkivi, maavalitsuse esindajad, Saaremaa Merekultuuri Seltsi liikmed, klubikaaslased Saaremaa Merispordiseltsist jt. Merelauludega esinevad Saaremaa ühisgümnaasiumi laulupoisid.

Saarlased on ümbermaailma purjeka projektiga tihedalt seotud – Lennuki Soomes valmistatud kerekesta aitasid merealuseks välja ehitada Saare Paadi paadimeistrid Nasvalt. Ka vastvalminud Lennuki veeskamine toimus rahvarohkelt Nasva sadamas. Sama pidulikult saadeti jaht pikale teele peale Piritat veel omakorda Saaremaalt Roomassaare sadamast.

Kuressaare merepäevalised valmistasid aga kahe aasta eest Lennuki meeskonnale kaitsvaid kotermanne, millest parimad ka laeva kaasa võeti. Linnapea Tamkivi sõnul oleks nüüd õige aeg meestelt küsida, kas saarlaste kotermannid ikka aitasid.

ALVER KIVI Meie Maa 27-03-2001