www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=3846&kat=5
Ühe pere käsitööd

Sõru muuseumis avati laupäeval juba 15. näitus, seekord Leida Piil - Tõnismaa ja tema tütre Helgi Põllo ning tütretütre Heleni käsitöödest.

Vastavatud ekspositsioon on looduslähedastes toonides, peamiselt beezid ja pruunid hästisobitatud värvid. Leidub ka eredamaid värvilaike, näiteks suure lambanahkse saaniteki pealmine pool on kaunistatud ilusate tikitud lillekimpudega. Ei ole kirjas, kas eseme on teinud ema, tütar või tütretütar, on lihtsalt ühe pere käsitööd läbi aastakümnete. Neid ühendab väga hea käsitööoskus, ilus värvivalik ja ilmselt sissekasvanud isetegemise traditsioon. Mitte igas peres pole omakootud-õmmeldud riided iseenesestmõistetavad. Kust selline käsitööarmastus alguse on saanud?

Leida on sündinud 1921.aastal Kiitsaka talus, Tilga külas, Emmaste vallas suure pere esimese tütrena. Kooliteed alustas ta Nõmmel ja jätkas Harju Algkoolis. Kiitsaka talu lastest armastas ta näputööd kõige enam juba noorusest peale. Esmased käsitööalased tarkused sai Emmaste Kodumajanduskoolist ja hiljem käsitöökursustelt. Lauka koolis õpetas Leida aastaid käsitööd ja hoidis korras raamatupidamist, laulukooris osales 40 aastat. 1973 - 1990 aastatel juhendas ta Lauka käsitöö ja kodumajandusringi. Juba lapsepõlvest on talle südamelähedane olnud ka iluaiandus. Näidised erinevatest pilutehnikatest ja tikanditest ongi mälestused kooliõpetaja perioodist. Näitusel on esindatud kõikvõimalikud käsitöötehnikad: telgedel kootud linased ja villased esemed, käsitsi kootud sokid-kindad-sussid, tikandid, pitsid, heegeldatud esemed jne. Need tööd on tehtud oma perele, iga ese on kordumatu. Imetlust väärivad laste sünni puhul tehtud tikitud pitsiga seinalinikud, kus lapse nimi, sünnikuupäev, kaal, kellaaeg, pikkus ja isegi peaümbermõõt kirjas on. Komplekti kuuluvad veel lapse tähtkujuga linik ja kaaned, kuhu vahele koguti lapse esimesed joonistused, esimesed sõnad ja muud olulised lapsepõlvemälestused. Leida on kõigile oma õdedele-vendadele kudunud linased eri mustriga kaaneümbrised.

Sünnipaik on talle siiani südamelähedane, üks armsatest linikutest kannab nime ”Tilga männik“.

Sel aastal 80-seks saava vanaproua näppude alt tuleb veel praegugi ilusaid meistritöid.

Näitus jääb avatuks 15.aprillini.

Esimene näitus oli Sõru muuseumis Emmaste valla laste loomingut tutvustav, edasi on läinud juba pideva reana küll käsitööd, kunst, lilleseaded, fotograafia, vitspunutised, nukuteatri nukud, jahitrofeed ja jälle laste looming.

Mõned autorid on väljapanekuks ise oma töid pakkunud, teisi on keegi soovitanud või on muuseumi perenaine Milvi ise huvitavaid näitusevõimalusi otsinud. "Iga näitus on omamoodi tore olnud," ütles Milvi Vanatoa albumist näituste pilte vaadates.

Marju Hadje Hiiu Leht 13-03-2001