www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=3728&kat=3
Hiina lubas suurendada majanduskasvu ja võitlust kommunismi vaenlastega

Hiina peaminister Zhu Rongji avalikustas esmaspäeval parlamendi kahenädalast istungjärku avades Pekingi plaanid järgmiseks viieks aastaks, lubades toetada majanduskasvu reformidega ning hoogustada võitlust Falun Gongi liikumise ja teiste kommunistliku partei vaenlastega.

Zhu ütles parlamendile, et valitsus on seadnud eesmärgiks saavutada aastatel 2001-2005 seitsmeprotsendiline majanduskasv ning suurendada majanduse kogumaht aastaks 2010 kahekordseks.

"Selle eesmärgi saavutamiseks tuleb teha tõsiseid jõupingutusi," ütles Zhu kõnes Ülehiinalise Rahvaesindajate Kogu iga-aastase kahenädalase istungjärgu algul. Zhu sõnul jätkab Hiina ulatuslikke kulutusi riigi infrastruktuuri arendamiseks ja püüab ergutada tarbimist.

90-minutises kõnes tunnistas Zhu kaudselt, et riiklik planeerimine saab toimida vaid piiratud ulatuses ühiskonnas, mis on alates majandusreformide algusest 20 aastat tagasi radikaalselt muutunud. Uus viie aasta plaan "sisaldab vähem konkreetseid eesmärke ja seab rohkem selliseid sihte, mis on kohandatavad strukturaalsete muudatustega," ütles peaminister, lisades, et Hiina ei tohi kaotada aega ettevalmistuste tegemisel, et pääseda Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) liikmeks.

Zhu kinitas Hina võimude jäika joont illegaalse usuliikumise Falun Gong suhtes ning tõrjus rahvusvahelisi süüdistusi usu- ja kodanikuvabaduse rikkumises sekti hävitamiseks.

Zhu sõnul on Falun Gong "sekt, mis muutus meie sotsialistliku valitsuse suhtes vaenulike kodu- ja välismaiste jõudude tööriistaks" ning võrdles rühmitust terroristide, etniliste separatistide ja usuäärmuslastega, kes ohustavad riigi julgeolekut.

MM/BNS BNS 06-03-2001