www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=35570&kat=1
Antti Kopliste oli osaline langevarjurekordi sünnis

Elu jooksul 335 langevarjuhüpet teinud Antti Kopliste sai osa langevarju kujundlendamise Eesti rekordi sünnist. Eelmisel neljapäeval moodustasid Eesti Langevarju Klubi liikmed Rootsis Gävle lennuväljal vabalangemisel 17 inimesest koosneva kujundi.

Kopliste, kes osales rekordi sünni juures kaameramehena, oleks peaaegu ka ise olnud rekordkujundis, kui üritati 20 inimesega rekordit.

Kujund oli juba peaaegu koos, aga et langemise aega veidi nappis, ei jõutud kujundis üksteisega reeglite kohaselt ühineda.

Kopliste sõnul oli langetud juba nii kriitilise piirini, et ilma varjude avamiseta oleks järgmine kohtumine olnud juba maapinnaga.

2500 m ja 50 sekundit langemist

Ühena vähestest, kui mitte ainukesena, Saaremaal langevarjusporti harrastava Kopliste kinnitusel eelnes rekordile mitmepäevane tugev treening nii maal kui ka õhus.

“Tegelikult on see räme töö,” märkis Kopliste trennipäevade kohta.

Kokku tehti nelja treeningpäeva jooksul 19 õhkutõusu. “See ei ole päris nii, et lennatakse kokku ja vaadatakse, mis saab,” rääkis Kopliste, kirjeldades, kuidas kõik varem maa peal läbi mängitakse ning siis lennukist kindlas järjekorras vabalangemisse väljutakse.

Rekordi puhul hüppasid inimesed välja 4000 meetri peal. “Viimased hüppajad sukeldusid teistele järgi,” kirjeldas Kopliste.

Kujundi moodustamisel on oma kindlad reeglid ning seda peab jõudma teha aja jooksul, mil vabalangetakse mõistliku piirini.

Kopliste sõnul avatakse varjud tavaliselt 1000 meetri peal, kuid kujundite puhul peab lahku minema juba varem, kuna igaühel läheb varju avamise jaoks ruumi vaja ning seepärast tuleb hargneda.

Lennukist väljumisest kuni hargnemiseni ehk siis kujundi moodustamiseks on aega ligikaudu 50 sekundit.

“Rõõmust karjuma hakatakse alles maapeal,” ütles Kopliste.

20 inimesega kujundist jäi igapäevaselt Kuressaares kellassepana töötava Kopliste sõnul puudu väga napilt.

“Oleks olnud sekund rohkem aega, oleks ka see tulnud,” arvas ta. Vaja oleks olnud vaid seda, et üks hüppaja oleks teisest kinni võtnud. Kuid aeg sai enne otsa.

Kopliste kinnitusel oli tunne vaatamata sellele, et 20 inimesega rekordit ei suudetud teha, siiski hea, kuid kokkuvõttes andis neljapäevane laager ja treeningud palju juurde just suures kujundis lendamise kogemust.

Antti Kopliste sõnul on see hoopis midagi muud kui kolme-neljakesi kujundeid teha.

Eestis nii suuri kujundeid ei saa nii suuri kujundeid teha lihtsal põhjusel. Meie riigis ei leidu nii suuri lennukeid, mis suudaksid vajalikul hulgal langevarjureid üles viia.

Raul Vinni Oma Saar 28-08-2008