www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=3381&kat=1
Uusi asfaltteid peab ootama veel paar aastat

Eile Saaremaal viibinud riigi maanteameti peadirektor Riho Sõrmus nentis, et Saaremaa kruusateede viimine mustkatte alla ei jätku enne kahte aastat.

Maavalitsuses toimunud nõupidamisel arutati Saaremaa teedega seotud tulevikuinvesteeringuid. Kuna tänavu läheb enamus teedeehitusraha kolme mandri-Eesti maantee remondiks, tuleb ülejäänud kuuel maakonnal, mida need kolm teed ei läbi oodata Põhjamaade Investeerimispanga laenu.

“Alates tulevast aastast taotleme sellest laenust raha Kuressaare-Kuivastu maantee taastusremondiks,” rääkis Sõrmus ja lisas, et kolme aastaga peaks maanteed remonditama kokku 22,2 kilomeetri ulatuses.

“Esmane raha läheb muidugi teede hooldetöödeks, sest see varandus, mis meil asfaltteedena on, tuleb korras hoida. Alles seejärel võime uusi juurde ehitada, “ rääkis peadirektor. Minu põhimõte on – parem kallimalt, aga kvaliteetsemalt, ütles Sõrmus, viidates, et kilomeetrijagu mustkattega teed maksab juba ligi 2 miljonit krooni.

Saaremaa probleemid on muidugi turism ja tolmavad teed, teine osa kõnealusest laenust läheb 7-10 kilomeetri kruusatee viimiseks mustkatte alla.

Senine Eesti teedepoliitika nägi ette, et vallakeskuste ühendusteed maakonnakeskusega peavad olema tolmuvabad. Saaremaal on see nõue täitmata vaid Torgu vallas, kus Viieristilt Iide külla on 7,1 kilomeetrit kruusateed. Projekt kõnealuse lõigu asfalteerimiseks on küll olemas, kuid loodetav laenuraha võib tulla alles 2003. aastal.

“Kui haldusreformi käigus Torgu valda enam ei jää, kasutame selle raha Saaremaa suure ringi mingi lõigu asfalteerimiseks,” ütles Saare teedevalitsuse juhataja Aleksander Kollo. “Ring algab Orissaarest ja lõpeb Tiirimetsas. Suures osas on see rannamaantee,” lisas Kollo.

Arutlusel oli ka Salme-Tehumardi jalgrattatee projekt, paraku sel aastal maanteeamet teeehitust rahastada ei saa. Edaspidi on plaanis rajada jalgrattatee Kuressaarest Salmeni. Kollo sõnul on see lähema kümne aasta küsimus.

VELJO KUIVJÕGI Meie Maa 09-02-2001